Wypadki przy pracach rolniczych

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach:- Na bieżąco realizowany jest program informacyjno- promocyjny "Ochrona pracy w gospodarstwie indywidualnym".
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach:- Na bieżąco realizowany jest program informacyjno- promocyjny "Ochrona pracy w gospodarstwie indywidualnym".
Udostępnij:
Praca w rolnictwie należy do jednych z bardziej niebezpiecznych. Co roku dochodzi do wielu nieszczęśliwych zdarzeń. Jak im zapobiec?

Już w pierwszym kwartale tego roku doszło do kilku setek zajść w województwie świętokrzyskim. Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wpłynęło 326 zgłoszeń. W ciągu zeszłego roku aż 1305 zdarzeń KRUS uznał za wypadki przy pracy, doszło do aż 14 tragicznych śmierci. Jak uchronić przed nimi siebie i innych? Przede wszystkim ostrożność! Mimo, że co roku przedstawiciele inspektoratów pracy i KRUSU organizują szkolenia dla dzieci i dorosłych, wypadków jest dużo.

 

LATEM NAJGORZEJ

 

W szczycie prac polowych i gospodarskich, kiedy to pogoda pospiesza, najtrudniej zachować ostrożność. W dodatku często w pracę na polach i łąkach zaangażowane są całe rodziny, także dzieci. Pośpiech, zmęczenie, stare maszyny, brak wyobraźni – to główne przyczyny nieszczęść. W wielu gospodarstwach maszyny są stare, a nawet co poniektórzy rolnicy samodzielnie wykonują różne urządzenia w dodatku często bardzo niebezpiecznych w użyciu.

Jak informuje KRUS, rolnicy mają coraz większą świadomość zagrożeń. Wielu decyduje się na usunięcie zaniedbań i zmianę metod pracy. U innych z kolei rolników brak perspektyw rodzi zniechęcenie do dbania o bezpieczeństwo. Do wielu wypadków dochodzi czasie potknięć i poślizgnięć, upadków z wysokości, z przyczepy czy ciągnika. Liczba tego typu wypadków wzrasta w czasie żniw, zwłaszcza podczas zwózki słomy.

 

NIE LEKCEWAŻ ZAGROŻEŃ

 

Najczęstszymi przyczynami wypadków są nieznajomość lub lekceważenie zagrożeń, szczególnie przy prostych czynnościach, pośpiech i stres, nierozważne angażowanie do niektórych prac osób w podeszłym wieku i dzieci, bałagan w obejściu i w miejscach wykonywania czynności. Bardzo groźne jest posługiwanie się maszynami i ciągnikami po spożyciu alkoholu. Kiedy chcemy cokolwiek zrobić przy maszynie, wyłączmy ją najpierw. Ogromnym problemem jest zagrożenie przy obróbce drewna na pilarkach domowej konstrukcji i wykonania. Usuwanie zapchań, czyszczenie, dokonywanie regulacji i sprawdzanie działania maszyn w ruchu skończyć się poważnym uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią. Bardzo ważny jest stan techniczny maszyn, budynków, schodów, drabin, narzędzi.

 

DZIECI W DOMU!

 

Chociaż Kasa już od dawna przestrzega rolników przed wypadkami przy sadzarkach do ziemniaków i siewnikach zbożowych, nadal niektórzy z nich polecają członkom rodziny, w tym dzieciom, przebywać na pomostach tych maszyn i kontrolować ich pracę, co często kończy się urazami i amputacją palców i dłoni.

 

Dzieci, które nie skończyły 15 lat nie powinny brać udziału w pracach rolniczych. Nie mogą kierować ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi. Zabroniona im powinna być obsługa kombajnów do zbioru zbóż, zielonek i okopowych, maszyn żniwnych, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana, kopaczek do zbioru okopowych. To maszyny z urządzeniami tnącymi lub gniotącymi, z wieloma wirującymi częściami, przeważnie o dużej masie. Ich obsługa przez dziecko może zakończyć się przejechaniem, przewróceniem maszyny, przygnieceniem, pochwyceniem przez pracujące mechanizmy, skaleczeniem, obcięciem kończyn - tak osób obsługujących, jak i postronnych.

 

Dzieci nie powinny też pomagać przy sprzęganiu i rozprzęganiu maszyn i narzędzi rolniczych, przyczep i wozów z ciągnikami rolniczymi. Przy tych pracach występuje wysokie zagrożenie przygniecenia i przejechania, urazów rąk i nóg. Tam, gdzie części maszyn wirują (sieczkarnia, śrutownik), podbierają (młocarnia, prasa), w urządzeniach są części ostre (krajzega, pilarka), dzieci nie powinny być. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do ogromnego nieszczęścia. Nie bądźmy lekkomyślni!

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie