Załoga Siarkopolu walczy o prezesa! Będzie marsz na Warszawę?

Marzena Smoręda
Jest list z poparciem 600 pracowników dla niepowołanego na kolejną kadencję  prezesa  Karola Dytkowskiego.
Jest list z poparciem 600 pracowników dla niepowołanego na kolejną kadencję prezesa Karola Dytkowskiego.
Ostry protest załogi w Siarkopolu w Grzybowie koło Staszowa. Jest list z poparciem 600 pracowników dla niepowołanego na kolejną kadencję prezesa Karola Dytkowskiego. Został dostarczony do wojewody, ministra i samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

ZOBACZ TAKŻE:
60 sekund biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Zdecydowana większość z ponad 700 osobowej załogi Siarkopolu chce przywrócenia prezesa Dytkowskiego na stanowisko. Jeśli to nie pomoże, w grę wchodzi nawet strajk generalny i marsz na Warszawę.

Na całość idą pracownicy Siarkopolu, którzy oburzeni są niepowołaniem na nową kadencję prezesa Karola Dytkowskiego, ich zdaniem dobrze zarządzającego spółką, mającego wizję jej rozwoju.

Prezes został miesiąc temu odwołany w niejasnych okolicznościach, a nowy zarząd wprowadza zdaniem załogi chaos w firmie i jak to określiła grupa pracowników "esbeckie metody zarządzania".

- Pracownicy są wręcz zastraszani i wygląda na to, że prowadzi się u nas polityczno-biznesowe wojenki. Ucierpi na tym spółka i ludzie – mówią związkowcy z Siarkopolu.

Przypomnijmy. 19 czerwca, Karol Dytkowski, prezes zarządu i Wiesław Grudzień, wiceprezes zarządu w Kopalniach i Zakładach Chemicznych Siarki Siarkopol Grupa Azoty w Grzybowie koło Staszowa nie zostali powołani na następna kadencję mimo uzyskania jednogłośnie absolutorium na walnym zgromadzeniu udziałowców za rok 2016, co miało miejsce 20 czerwca. Ponadto Rada Nadzorcza zatwierdziła strategię rozwoju Siarkopolu do 2026 roku.

W liście do redakcji przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Siarkopol informował, że decyzja o odwołaniu zarządu podyktowana była wygasającą 20 czerwca 2017 roku określoną w statucie spółki, V kadencją Zarządu Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol Spółka Akcyjna w składzie: Karol Dytkowski, prezes zarządu, Wiesław Grudzień, wiceprezes zarządu i Zbigniew Snopkiewicz, członek zarządu z wyboru załogi i zgodnie ze Statutem spółki, 19 czerwca 2017 roku Rada Nadzorca Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol powołała zarząd nowej, VI kadencji, która rozpoczyna się 21 czerwca 2017 roku, w składzie: Agnieszka Leszczyńska – wiceprezes, Wojciech Sagan – członek zarządu i Zbigniew Snopkiewicz – członek zarządu z wyboru załogi. „Brak decyzji w tym zakresie pozbawiłby Spółkę od dnia 21 czerwca możliwości zarządzania. Jednocześnie Rada Nadzorcza VI kadencji podejmie niezwłoczne działania w celu ustalenia pełnego składu zarządu i powołaniu prezesa” - napisał Trajan Szuladziński.

Dla liczącej ponad 700 osób załogi ta decyzja była szokiem. Od razu powołano nowy zarząd – wszedł, do niego Wojciech Sagan i Agnieszka Leszczyńska oraz Zbigniew Snopkiewicz. Związki zawodowe w Siarkopolu od razu wywiesiły w firmie flagi i zapowiedziały pikietę, nie zgadzając się z takimi decyzjami.

Związkowcy i załoga pytają, jak się to ma do przedstawionej wypowiedzi przewodniczącego rady i zapowiadają. - Walczymy i nadal będziemy walczyć o prezesa i firmę – mówi Jerzy Trębliński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Górnictwa i Przetwórstwa Siarki w Siarkopolu. – Karol Dytkowski szybko doprowadził do rozkwitu firmy. Dokładnie 597 osób z 738 członków załogi spółki go popiera. Będziemy bronić go wszelkimi możliwymi metodami, bo on i cały zarząd zasługują na to. Tym bardziej, że wciąż jest wakat na fotelu prezesa, a Trajan Szuladziński, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Siarkopol, na żądania przywrócenia prezesa Dytkowskiego na stanowisko mówił do protestującej załogi: „Osoba prezesa musi być akceptowana przez Grupę Azoty i przez załogę. To są sprawy kluczowe. Podkreślam, sprawa jest otwarta” – przytacza słowa dające nadzieję Jerzy Trębliński.

- Skoro sprawa jest otwarta, działamy. Byliśmy u wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz w Warszawie, gdzie rozmawialiśmy o sytuacji w spółce i złożyliśmy list poparcia dla prezesa Dytkowskiego. Przekazaliśmy go także Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie do przyjęcia jest sytuacja, w której do zarządu firmy wprowadza się ludzi związanych z Platformą Obywatelską, za której rządów w Siarkopolu nie działo się dobrze – mówi Jerzy Trębliński.

- Siarkopol – filar gospodarki powiatu staszowskiego, miejsce pracy dla setek ludzi i firma z 50-letnią tradycją oraz wizją rozwoju na przyszłość stał się miejscem polityczno gospodarczych przepychanek. Nie chcemy być w ten sposób wykorzystani. Dziwimy się ogromnie, że Prawo i Sprawiedliwość na to pozwala – mówi Maciej Kondek, przewodniczący Solidarności ’80 w Siarkopolu.

- Nie zaprzestaniemy działań. Murem stajemy za odwołanym prezesem. W grę wchodzi nawet strajk generalny i marsz na Warszawę, bo nie ma człowieka, który tak jak prezes Karol Dytkowski dbał o zakład i ludzi. Jesteśmy zdeterminowani w działaniu i nie odpuścimy – mówią pracownicy Siarkopolu.

Duże wsparcie, jak informują związkowcy z Siarkopolu, otrzymał prezes Dytkowski także od samorządowców powiatu staszowskiego w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z informacją do Agaty Wojtyszek, podpisanym przez burmistrzów Staszowa, Osieka, wójta gminy Rytwiany i przewodniczącego Rady Powiatu Staszowskiego.

Wideo

Materiał oryginalny: Załoga Siarkopolu walczy o prezesa! Będzie marsz na Warszawę? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 17.07.2017 o 13:49, Gość napisał:

Dajcie spokój Jurkowi, jedynie on walczy o Firmę, Wszyscy, którzy się nie boją wiedzą, że po Panu Gutmanie jedynie Dytkowski pozwolił się siarkowym górnikom poczuć godnie i dał wszystkim jednakową podwyżkę. Za poprzednich Zarządów mogliśmy kupić sobie jedynie wkłady do długopisów a oni brali kwartalne premie z zysków. Wszyscy którzy są w temacie, wiedza o czym piszę i temu powinny się przyjrzeć odpowiednie służby....Zachowajcie godność, prawda zawsze zwycięży....

Bardzo słusznie ideowo i klasowo towarzyszu związkowcu ( wszyscyście diabła warci interesowni cwaniacy nie ważne z którego miotu).
Jeżeli już będziecie robić tę wyprawę ratunkową na stolicę to radzę przeczytać poniższy tekst, bo tak będzie wyglądała chęć manifestowania pracowników siarkopolu.
Identycznie było przed tą żenadą przed biuowcem.
Przyjaciele
Zajączek jeden młody
Korzystając z swobody,
Pasł się trawką, ziółkami w polu i ogrodzie,
Z każdym w zgodzie.
A że był bardzo grzeczny, rozkoszny i miły,
Bardzo go inne zwierzęta lubiły.
I on też, używając wszystkiego z weselem,
Wszystkich był przyjacielem.
Raz, gdy wyszedł w świtanie i bujał po łące,
Słyszy przerażające
Głosy trąb, psów szczekania, trzask wielki po lesie.
Stanął... Słucha... Dziwuje się...
A gdy się coraz zbliżał ów hałas, wrzask srogi,
Zając w nogi.
Spojrzy się poza siebie: aż tu psy i strzelce!
Strwożon wielce,
Przecież wypadł na drogę, od psów się oddalił.
Spotkał konia, prosi go, iżby się użalił
"Weź mnie na grzbiet i unieś!" Koń na to: "Nie mogę,
ale od innych pewną będziesz miał załogę"
Jakoż wół się nadarzył. "Ratuj, przyjacielu!"
Wół na to: "Takich jak ja zapewne niewielu
Znajdziesz, ale poczekaj i ukryj się w trawie,
Jałowica mnie czeka, niedługo zabawię.
A tymczasem masz kozła, co ci dopomoże"
Kozieł: "Żal mi cię, niebożę!
Ale ci grzbietu nie dam, twardy, nie dogodzi;
Oto wełniasta owca niedaleko chodzi,
Będzie ci miętko siedzieć" Owca rzecze:
"Ja nie przeczę,
Ale choć uniosę pomiędzy manowce,
Psy dogonią i zjedzą zająca i owcę;
Udaj się do cielęcia, które się tu pasie ".
"Jak ja ciebie mam wziąć na się,
Kiedy starsi nie wzięli?" - cielę na to rzekło
I uciekło.
Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.
G
Gość

Dajcie spokój Jurkowi, jedynie on walczy o Firmę, Wszyscy, którzy się nie boją wiedzą, że po Panu Gutmanie jedynie Dytkowski pozwolił się siarkowym górnikom poczuć godnie i dał wszystkim jednakową podwyżkę.   Za poprzednich Zarządów mogliśmy kupić sobie jedynie wkłady do długopisów a oni brali kwartalne premie z zysków. Wszyscy którzy są w temacie, wiedza o czym piszę i temu powinny się przyjrzeć odpowiednie służby....

Zachowajcie godność, prawda zawsze zwycięży.... 

p
pracownik

Niech Tręblinski i Kondek pozbieraja najblizsza  rodzine ,ktora zatrudnili w Siarkopolu iruszaja na Warszawe

G
Gość
W dniu 16.07.2017 o 15:49, wyklęty napisał:

Pan Dytkowski prowadził prywatną wojenkę ( oczywiście w imieniu Siarkopolu ) z panem Kosowiczem w sądzie, którą przegrał podpisując bardzo niekorzystną dla Siarkopolu ugodę i to w ostatnim dniu urzędowania. Siarkopol czyli my wszyscy musimy zapłacić panu Kosowiczowi ogromne pieniądze. Ciekaw jestem ile jeszcze takich niespodzianek nam pozostawił ?może odpowie nam jego doradca i prywatny szofer Snopkiewicz, który już dawno przestał reprezentować załogę w zarządzie a spotkania organizuje z pracownikami tylko przed wyborami i wciska pracownikom ciemnoty jak widać dość skutecznie.Mamy Lipiec, a negocjacje na temat podwyżek na 2017 r.stoją w martwym punkcie, oczywiście na Tręblińskigo, Kondka i innych przydupasów Snopkiewicza nie można liczyć oni już wzięli po 700 zł i mają nas głęboko w poważaniu napuszczając nas na obecny zarząd i liczą na powrót starych układów i swój prywatny folwark. Na szczęście jest to jeszcze Spółka Skarbu Państwa i w tym cała nasza nadzieja.


Pan Kosowicz również prowadził "wojenke " z Panem Dytkowskim jeszcze za poprzednich jego rządów
I
Imię
W dniu 15.07.2017 o 23:23, Ciekawski napisał:

Ciekaw jestem czy ktoś w raz z prezesem został już odwołany że stanowiska.


Jego sekretarka.
g
górnik

Trębliński przestań pieprzyć i  przyznaj się przed załogą jaką podwyżkę załatwił ci Snopkiewicz i za co ? Ty zakłamany chu..u wypowiadaj się za siebie i innych komunistów ,a nie w imieniu załogi.Obiecujemy ci wyjazd do Warszawy z tobą i Snopkiewiczem na taczkach !!!

w
wyklęty

Pan Dytkowski prowadził prywatną wojenkę ( oczywiście w imieniu Siarkopolu ) z panem Kosowiczem w sądzie, którą przegrał podpisując bardzo niekorzystną dla Siarkopolu ugodę i to w ostatnim dniu urzędowania. Siarkopol czyli my wszyscy musimy zapłacić panu Kosowiczowi ogromne pieniądze. Ciekaw jestem ile jeszcze takich niespodzianek  nam pozostawił ?może odpowie nam jego doradca i prywatny szofer Snopkiewicz, który już dawno przestał reprezentować załogę w zarządzie a spotkania organizuje z pracownikami tylko przed wyborami i wciska pracownikom ciemnoty jak widać dość skutecznie.Mamy Lipiec, a negocjacje na temat podwyżek na 2017 r.stoją w martwym punkcie, oczywiście na Tręblińskigo, Kondka i innych  przydupasów  Snopkiewicza nie można liczyć oni już wzięli po 700 zł i mają nas głęboko w poważaniu napuszczając nas na obecny zarząd i  liczą na powrót starych układów i swój prywatny folwark. Na szczęście jest to jeszcze Spółka Skarbu Państwa i w  tym cała nasza nadzieja.

g
gość
W dniu 14.07.2017 o 19:06, Pracownik napisał:

A Ty mów za siebie i jak nie wiesz to się nie wypowiadaj a jeszcze lepiej jak nie pasuje to fora że dwora. Przeczysz sam sobie w tym co mówisz. Podpisałes listę chociaż nie chciałeś przywrócenia. .. poczułes się zmuszony czy jak ?

Czytaj ze zrozumienie pracowniku, jeśli potrafisz...

G
Gość
W dniu 14.07.2017 o 19:06, Pracownik napisał:

A Ty mów za siebie i jak nie wiesz to się nie wypowiadaj a jeszcze lepiej jak nie pasuje to fora że dwora. Przeczysz sam sobie w tym co mówisz. Podpisałes listę chociaż nie chciałeś przywrócenia. .. poczułes się zmuszony czy jak ?

Czytaj ze zrozumieniem panie pracownik !! jeśli potrafisz...

C
Ciekawski

Ciekaw jestem czy ktoś w raz z prezesem został już odwołany że stanowiska.

b
bezinteresowny

PAN GRUDZIEŃ NA PREZESA!!! MA WIZJĘ, STRATEGIĘ

I POMYSŁY! OBY ZOBACZYŁ TO PREZES KACZYŃSKI !

O
Obs.

Esbeckimi metodami posługują się  raczej odwołani, wykorzystując do obrony swoich interesów niezbyt rozgarniętego  kupionego związkowca oraz niedoinformowanych o działaniach poprzedniego zarządu i faktycznej sytuacji w firmie pracowników.

g
gość

Ten kto to pisze niech spojrzy najpierw w swoje sumienie a pózniej pomawia porzadnych ludzi 

X
Xyz

pragne zaznaczyc ze Burmistrz Polanca po miesiącu jakos wrócił na swoje stanowisko a nikt nie wierzył w to że wróci.

G
Gość

Tu nie chodzi o przywrócenie prezesa. Tu chodzi o własny interes. To nie plotka to fakty. Poszedłes na pikiete ok. Twój wybór twoje prawo. Inni nie mieli wyboru mieli iść i koniec. nie spodziewaj sie inwazji na Warszawe.Treblinski swoim postępowaniem nie pomaga lecz szkodzi Dytkowskiemu. A dlaczego nikt nie pyta o Grudnia ktory jedyny mial pomysły na rozwój i coś robił w tym zarządzie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3