MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast galerii staną wieżowce. Znany kielecki przedsiębiorca chce kupić teren od Plazy (WIDEO)

Redakcja
Teren po dawnej bazie PKS-u w Kielcach należy do 2008 roku do Plazy, która planowała wybudować  galerię handlową. Nic z tego nie wyszło, a działka jest wystawiona na sprzedaż.
Teren po dawnej bazie PKS-u w Kielcach należy do 2008 roku do Plazy, która planowała wybudować galerię handlową. Nic z tego nie wyszło, a działka jest wystawiona na sprzedaż. Łukasz Zarzycki
- Do sprzedaży tego terenu dojdzie dopiero po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co potrwa około 1,5 roku, tak zapowiadają urzędnicy, a jak znam życie, to zajmie to dwa lata. Jestem już w podeszłym wieku i nie wiem, co będzie ze mną za dwa lata. Jeśli będę w dobrej formie, to będę zainteresowany kupnem tego terenu - przyznaje Ryszard Grzyb. - Jest to bardzo atrakcyjna działka i można się spodziewać udanej inwestycji. Chciałbym tam postawić dwa wieżowce, więcej nie będzie wyglądało dobrze. Pozostałe budynku muszą być niższe - przyznaje.

 

Wieżowce wyższe niż inne?

Po drugiej stronie ulicy Zagnańskiej znajduje się wieżowiec z 11 kondygnacjami, czy na działce Plazy powstaną wyższe budynki ?

 - Nie sądzę - mówi deweloper. - W Kielcach w nowych czasach nie udało się nikomu wybudować  wyższego wieżowca, choć były takie zapowiedzi. Budynek po wyżej 11 kondygnacji podlega zaostrzonym przepisom przeciwpożarowym, ich spełnienie wymaga dodatkowych nakładów finansowych a takie przedsięwzięcie się nie opłaca. Dwie, trzy kondygnacje więcej nie zapewnią dodatkowych dochodów, które pozwolą pokryć wyższe koszty. Opłacalny byłby budynek o 30 piętrach, ale to nie jest inwestycja na kieleckie warunki.

Trudny    teren, bo blisko   wody

Dodaje, że nieruchomość jest położona blisko zalewu i rzeki Silnicy, a grunt znajdujący się  przy wodzie może kryć różne niespodzianki.

- Fundamenty w takich warunkach wymagają dodatkowych zabezpieczeń, a im budynek wyższym tym one będą bardziej kosztowne - wyjaśnia.    
Działka u zbiegu ulicy Zagnańskiej i Jesionwej ma 2,5  hektara. "Plaza" kupiła ją w 2008 roku od PKS-u, z myślą budowie galerii handlowej o powierzchni 30 tysięcy metrów. Planowała zainwestować 90 milionów euro, ale nic nie wyszło z tych zamierzeń. Rynek w Kielcach jest już nasycony takim handlem, więc Plaza chce sprzedać teren.  Wystąpiła do miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli nowemu właścicielowi na inną zabudowę niż galeria handlowa.

Handel i mieszkania

- Jest to atrakcyjny teren i chcemy go dobrze wykorzystać - przyznaje dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach, Artur Hajdorowicz. - Uzupełnimy plan o możliwość zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej i usługowej. Handel pozostanie, ale w innym zakresie. Nie będzie to już galeria handlowa wielkości "Korony" tak jak to jest teraz zapisane w planie, ale obiekt o mniej powierzchni, przekraczającej nieco  2 tysiące metrów kwadratowych.

Przy ulicy lokale użytkowe

Teren znajduje się przy ruchliwej trasie S74, a przy niej w odległości do 60 metrów nie może powstać budownictwo mieszkaniowe ze względu na nadmiernej hałas. - Od strony ulicy Zagnańskiej byłaby możliwość budowy biur i sklepów  a dopiero  za nimi  powstałyby bloki uzupełnione handlem, usługami i biurami. Nie planujemy  ograniczeń co do wysokości zabudowy. Te i inne szczegóły będziemy uzgadniać z przyszłymi inwestorami, bo przecież plan powstanie dla nich.  

Na najbliższej sesji Rady Miasta w Kielcach, 30 lipca radni będą gło-sowali nad uchwałą o przystąpieniu do zmiany planu.

Jak do tego doszło?

Znany kielecki deweloper Ryszard Grzyb jest zaintereso-wany kupnem terenu od "Plazy", położonego  przy ulicy Zagnańskiej i Jesionowej.

 W  2008 roku działkę u zbiegu  ulic Zagnańskiej i Jesionowej kupiła Plaza. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat znajdowała się tu baza PKS-u.
 
Działka ma 2,5 hektara. Plaza chciała wybudować galerię handlową o powierzchni 30 tysięcy metrów i zainwestować 90 milionów euro. Nie zdążyła, bo  w między czasie rozbudawała się galeria Echo i powstała Korona. Rynek tym rodzajem handlu został nasycony w Kielcach.

 Ratusz chce dopuścić tutaj zabudowę mieszkaniową połaczoną z handlem i  usługami.  

Agata Kowalczyk
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia