Wprowadzane w 1995 roku o obiegu nowe pieniądze, które mają nominały 10.000 razy mniejsze od starych złotych stopniowo zaczęły zastępować stare nominały. W miejsce banknotu stuzłotowego pojawiła się na przykład moneta jednogroszowa, tysiączłotowy banknot zastąpiła dziesięciogroszówka, milion złotych - banknot stuzłotowy, a dwa miliony – największym wówczas w Polsce nominał - papierowe dwieście złotych.
Pieniądze o starych nominałach znajdują się jeszcze w niejednym domu, warto więc jeszcze dziś i jutro wymienić je w banku na nowe, bo po 31 grudnia 2010 roku stracą swoją wartość wymienną. Będą wówczas miały jedynie znaczenie kolekcjonerskie.
Najmniejszą kwotę, jaką można wymienić, jest 100 starych złotych, co stanowi obecnie 0,01 złotego, czyli 1 grosz.
Stare złote, które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, można wymieniać w kasach oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz w kasach wszystkich banków w kraju.
Co to jest denominacja
Zastąpienie starych nominałów nowymi nazywana jest denominacją. W Polsce przeprowadzono ją ostatnio przeprowadzono 1 stycznia 1995 roku. Wprowadzono wówczas nowe monety i banknoty, które mają nominały 10.000 razy mniejsze od starych złotych.
Jaką wartość mają dzisiaj banknoty sprzed denominacji
100 starych złotych – 1 grosz
1000 starych złotych – 10 groszy
10.000 starych złotych – 1 złoty
1.000.000 starych złotych – 100 złotych

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?