MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się w czasie pracy

Marzena SMORĘDA [email protected]
Jeśli to możliwe, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy.
Jeśli to możliwe, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy.
Każdy pracownik musi co pewien czas zrobić okresowe badania lekarskie. Aby je przeprowadził, pracodawca powinien go zwolnić na ten czas od pracy.

Jeśli to możliwe, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy. Za ten czas każdemu pracującemu przysługuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości, zwrot kosztów za podróż, według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

 

Pracodawca powinien przede wszystkim kierować pracownika na badania w godzinach pracy. Dopiero gdy jest to niemożliwe, pracownik musi je wykonać poza godzinami pracy. Na przykład w sytuacji, gdy osoba pracuje w systemie czasu pracy, gdzie dniami roboczymi są wyłącznie soboty i niedziele. Podobnie, gdy pracuje tylko nocą, to jest od godziny 22 do 6 rano.

 

W innych przypadkach, jeśli pracownika można skierować na badania w godzinach pracy, pracodawca powinien stosować tę zasadę.

 

Wykonywanie badań okresowych poza godzinami pracy zmniejsza czas przeznaczony na odpoczynek, który przysługuje pracownikowi po pracy. Jeśli jednak pracodawca domaga się przeprowadzenia badań okresowych w czasie wolnym od pracy, podczas gdy badania takie pracownik może przeprowadzić w czasie pracy, narusza przepisy prawa pracy. Przepisy stano-wią bowiem o prawie do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin odpoczynku tygodniowego.

 

Niezgodne z prawem jest też zwalnianie pracowników na badania, a następnie zobowiązywanie ich do odpracowania czasu poświęconego na ich przeprowadzenie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia