Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby krowa była szczęśliwa! Dziś przyjeżdża minister!

Jarosław PANEK, [email protected]
Targi AGROTECH są w tym roku największe w historii
Targi AGROTECH są w tym roku największe w historii
Ruszyły potężne XVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Są rekordowe w swojej historii. Wczoraj odwiedzi je Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Cioloş, który wylądował razem z polskim ministrem w podkieleckim Masłowie. (zdjęcia)

W tym roku wielką karierę zrobiły mlekomaty czyli automaty do sprzedaży świeżego mleka. Rolnicy chętnie oglądali także najdroższe maszyny, które potrafiły kosztować bagatela, nawet… 1 milion 300 tysięcy złotych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także czochradła dla krów. Bo krowy musza być szczęśliwe.

Zobacz galerię zdjęć z targów

XVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XI Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zaso-bami Leśnymi LAS EXPO są w tym roku absolutnie wyjątkowe. Po raz pierwszy powierzchnia brutto ich wystaw przekroczyła 50 tysięcy metrów kwadratowych. Wystawcy prezentują 2 tysiące eksponatów w tym wiele nowości. Niektórzy wynajęli potężne stoiska, niekiedy zajmujące całą halę. Po raz pierwszy targi transmituje nowa polska stacja telewizyjna, przeznaczona tylko dla rolników, którą można już oglądać na platformach cyfrowych. Medialny atak na rolników przypuścił także Internet. AGROTECH był wczoraj świadkiem debiutu pierwszego pol-skiego portalu pogodowego dla rolników.

Ale tak naprawdę wszyscy przychodzili głównie oglądać najnowsze maszyny. A te od kilku lat przechodzą prawdziwą rewolucję. Są coraz doskonalsze, wydajniejsze, nowocześniej-sze i wygodniejsze.

Sieczkarnia za
ponad milion

- Dziś prawie nikt nie kupuje ciągnika bez klimatyzacji. Taka w wersji podstawowej kosztuje około 6 - 7 tysięcy złotych. Mniej osób decyduje się na climatronic. W modelach z najwyż-szej póki cenowej klimatyzacja zwykle jest w standardzie - mó-wi Marek Kołodziejczyk z firmy MOTO AGROMAX, która jest w Kielcach przedstawicielem między innymi producenta maszyn marki New Holland. Właśnie wczoraj na stoisku New Hollanda miała miejsce polską premiera maszyny T8 której cena brutto w katalogu wynosi około 800 tysięcy złotych. Ale nie była o najdroższy eksponat na stoisku.

Najdroższa sieczkarnia kosztowała bowiem 1 milion 300 tysięcy złotych.

Takich cacek była zresztą na targach kilka. Ale najczęściej stanowiły one jedynie obiekt westchnień. Przedmiotem realnych zakupów o wiele częściej są ostatnio czochradła dla krów. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że to specjalne urządzenie, które nieco przypomina automatyczna myjnię dla samochodów. Potężna szczotka w kształcie walca szybko wiruje i… drapie zwierzę w bok. Są też wersje z jednoczesną szczotka na bok i na kark. Krowy ponoć uwielbiają takie pieszczoty. Ale żeby im zapewnić tę rozrywkę, to wydatek około 6 - 7 tysięcy złotych. Ale czego się nie robi dla poprawy komfortu zwierzęcia.

Prawdziwa moda nastała za to na mlekowaty. Niektóre z nich wiąż jeszcze przypominają pierwsze komputery marki… „Odra” i bardziej wyglądają jak szafy, ale są też modele ze szklanym frontem jako żywo przypominające automaty do sprzedawania napojów gazowanych znanych marek.

Nie tylko sprzęt rolniczy

Wielu rolników marzy o takim sprzęcie, wielu go kupuje, ale też znacznie więcej przychodzi po rzeczy tańsze, a niekiedy bardzo potrzebne i praktyczne. Kielecki AGROTECH to bowiem nie tylko pokazy sprzętu rolniczego, ale też wszystko co potrzebne polskiej wsi. A ta na przykład potrzebuje coraz więcej tanich w eksploatacji i nowoczesnych kotłów na paliwa stałe. Stąd obecność na targach kilku producentów takich kotłów, między innymi znanej doskonale polskim odbiorcom firmy DEFRO ze Strawczyna, która jak zwykle zaskoczyła oryginalną aranżacją stoiska. Aby podkreślić szybkość z jaką dociera serwis, pokazano firmowego lexusa przy którym pozowały piękne hostessy, zaś same kotły prezentowano na supernowoczesnej ciężarówce, zabudowanej w tak sprytny sposób, że dach nad prezentowanymi modelami kotłów jest jednocześnie… tarasem widokowym dla innych gości stoiska. Wielu zainteresowanych klientów brało foldery, ulotki, dopytywało o parametry i ceny.

Banki gotowe do pomocy

Żeby kupić ten droższy i tańszy sprzet trzeba mieć tak zwane finansowanie. Rolnicy zwykle nie posiadają tak po prostu gotówki. I wtedy przychodzą im z pomocą banki, wyspecjalizowane obsłudze, zarówno samej hodowli czy upraw, jak i w finansowaniu rozmaitych zakupów. Tradycyjnie już swoje stoisko miał na AGROTECH- u Bank Spółdzielczy w Kielcach, który oferował specjalne konta indywidualne dla rolników, kredyty pomostowe i inwestycyjne oraz całą gamę ubezpieczeń rolniczych.

 - Jesteśmy bankiem, który ma rozległa sieć placówek w terenie. Z bankomatami w miejscowościach, do których nie docierają wielkie zagraniczne instytucje finansowe. Nikt lepiej od nas nie zna potrzeb rolników, dlatego mamy najlepszą ofertę i zawsze prezentujemy się na tej imprezie – mówił podczas pierwszego dnia targów, kierownik ds. marketingu Banku Spółdzielczego w Kielcach, Cezary Papaj.

Wszystko dla lasu

Równolegle z targami AGROTECH odbywa się wystawa LAS EXPO, znacznie mniejsza niż targi rolnicze, ale jedna z największych w swojej branży. Można tu było zobaczyć między innymi maszyny do obróbki drzewnej. Na stoisku firmy Makita zorganizowano było na przykład pokaz rzeźbienia piłą spalinową. Mistrz piły tworzył na oczach widzów drewniane kubki, kufle, a nawet drewniane siekierki. Wszystko z jednego kawałka drewna jednym urządzeniem. Targi potrwają do niedzieli włącznie. Uwaga dziś i jutro należy się spodziewać największego natężenia ruchu i największych korków na drogach dojazdowych do Targów Kielce. Radzimy wyjechać godzinę wcześniej, żeby dojechać o zaplanowanej porze.

                           Informacje dla zwiedzających:

Ceny biletów wstępu:

normalny: 6 zł

grupowy: 3 zł (dla młodzieży szkolnej i studenckiej oraz grup zorganizowanych powyżej 15 osób - opiekun bezpłatnie)

Ceny biletów parkingowych:

samochody osobowe do godz. 12.00: 11 zł

samochody osobowe po godz. 12.00: 7 zł

autokary do godz. 12.00: 21 zł

autokary po godz. 12.00: 13 zł

Cena katalogu: 20 zł

Cena katalogu w wysyłce pocztowej po zakończeniu targów (obejmuje koszty wysyłki): 32 zł

Godziny otwarcia targów:

13.03.2011: 10.00-16.00

Dojazd do targów:

autobusem linii 100 z przystanku na ul. Czarnowskiej (obowiązują bilety komunikacji miejskiej)

- zobacz rozkład jazdy z ul. Czarnowskiej

- zobacz rozkład jazdy z ul. Zakładowej samochodem - mapa 

PLAN TERENÓW TARGOWYCH

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia