Zeroemisyjna energetyka – to na nią stawia PGE. Zobacz, co dzięki odpowiedzialnej transformacji może zyskać Polska

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Odnawialne źródła energii, czerpiące moc ze słońca, wiatru i wody stanowią kierunek transformacji energetycznej w Polsce. Farmy fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe na lądzie i morzu oraz wielkoskalowe magazyny energii to główny obszar inwestycji i rozwoju realizowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Będąc liderem w dziedzinie zielonej zmiany, PGE odpowiedzialnie podchodzi do koniecznych zmian sektora, czego wyrazem jest m.in. utworzenie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK).

Jak wykorzystać uboczne produkty z energetyki?

Rozwój OZE w Polsce jest nieunikniony ze względu na jego korzystny wpływ na jakość środowiska naturalnego. Istotną kwestią pozostaje jednak to, co stanie z się wytwarzanymi przez takie elektrownie odpadami. Jest ich co prawda mniej niż w przypadku elektrowni konwencjonalnych, ale przy dynamicznym rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych i one mogą stać się problematyczne. Szacuje się, że do 2050 roku w skali światowej powstanie ok. 78 mln ton odpadów związanych z OZE. Ich utylizacja będzie wymagać specjalistycznej wiedzy.

W Polsce pomocni będą eksperci zatrudnieni w Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) w Bełchatowie z własnym laboratorium badawczo-technicznym. Zadaniem specjalistów pracujących w Centrum GOZ jest praca nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowywania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych materiałów. Koncentrują się oni m.in. na możliwościach gospodarczego wykorzystania zasobów zdeponowanych na składowiskach, a także przyszłych materiałów z OZE. Istotną rolą pracowników Centrum GOZ jest także wskazywanie technologii i opracowywanie metod umożliwiających przywracanie walorów naturalnych oraz inwestycyjnych terenom zdegradowanym i poprzemysłowym.

Centrum Badań i Rozwoju GOZ
Centrum Badań i Rozwoju GOZ

Prowadzony przez PGE ośrodek to miejsce, w którym podejmowane są liczne projekty rozwojowe ukierunkowane przede wszystkim na poszukiwanie możliwości zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Jak wygląda produkacja energii elektrycznej w Polsce?

Energetyka w Polsce nadal opiera się głównie na energetyce konwencjonalnej. Zgodnie z danymi Polskich Sieci Energetycznych w październiku 2023 r. w produkcji prądu dominował węgiel kamienny (47,44%) i węgiel brunatny (19,58%), Farmy wiatrowe miały zaś 17,83% wkładu w produkcję energii, a inne OZE tylko 5,74%. Warto także odnotować, że w październiku 2023 farmy wiatrowe zwiększyły produkcję rok do roku z 1680 GWh do 2564 GWh, a pozostałe odnawialne źródła, w tym w większości fotowoltaika – z 753 GWh do 826 GWh*. PGE konsekwentnie pracuje nad zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. Dziś koncern może bez problemów zasilić nimi większy teren niż województwo łódzkie. Widoczny jest już wpływ tych zmian na środowisko naturalne.

Szansa na rozwój dla osób zatrudnionych w spółkach węglowych

Tak szybki wzrost udziału OZE w produkcji energii w Polsce rodzi ważne pytanie: „Co zrobią osoby pracujące obecnie przy wydobyciu węgla?”. Odpowiedzią dla nich jest działające pod Bełchatowem Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej (CRK). Miejsce to jest szansą na zdobycie potrzebnych kwalifikacji, rozwoju kompetencji oraz możliwości przebranżowienia się pracowników sektora energetyki konwencjonalnej. W CRK dostępne są kwalifikowane kursy zawodowe - technik informatyk, technik programista, technik automatyk, technik spawalnictwa, , technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik ochrony środowiska, elektryk oraz inne umożliwiające uzyskanie i uzupełnianie wiedzy.

Już teraz prowadzone w CRK kursy i szkolenia cieszą się dużą popularnością. Do tej pory z skorzystało z nich ponad 170 osób. Zgodnie z przewidywaniami branża zielonej energii w Polsce będzie bowiem potrzebować do 2050 roku nawet kilku tysięcy pracowników.

*https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce/, data dostępu: 06.12.2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zeroemisyjna energetyka – to na nią stawia PGE. Zobacz, co dzięki odpowiedzialnej transformacji może zyskać Polska - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia