Głosowanie zakończone
Plebiscyt: PLEBISCYT EDUKACYJNY 2023

Wybieramy Szkołę Roku

„Złota Szkoła”, czyli ZSTiO w Jarosławiu


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu to szkoła z historią. W bieżącym roku szkolnym minęło 142 lata od chwili, kiedy w 1881 roku z inicjatywy jarosławskiego oddziału Towarzystwa Pedagogicznego we Lwowie, utworzono pierwszą w regionie Szkołę Przemysłową Uzupełniającą. W listopadzie 2011 roku obchodzono Jubileusz 130-lecia istnienia szkoły. Podczas uroczystości jubileuszowych szkole zostało nadane imię wielkiego, lwowskiego matematyka - Stefana Banacha.
ZSTiO w Jarosławiu zapewnia wysoki poziom kształcenia, dba o osiąganie najwyższej jakości zarządzania, zgodnie z nadanym po raz pierwszy w 2013 roku i funkcjonującym do chwili obecnej certyfikatem ISO. Szkoła została wyróżniona prestiżową nagrodą w konkursie „Złoty Prym” Podkarpackiego Kuratora Oświaty, „Statuetką Jarosława” wręczoną przez Burmistrza Miasta Jarosławia podczas uroczystości otwarcia Dni Jarosławia 2023 – Szkoła została w sposób szczególny wyróżniona za wkład w innowacje, naukę oraz promocję miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wśród zaszczytnych osiągnięć warto wspomnieć o honorowym tytule „Złotej Szkoły 2023” i kolejnym awansie w Rankingu Techników Perspektyw 2023 – zdobywcy „Złotej tarczy”, 54.miejsce w Polsce, 5. miejsce na podkarpaciu, uzyskując pozycję najlepszego technikum w powiecie jarosławskim. W wysoką pozycję rankingową zostały wpisane wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych; ponadto sukcesy w olimpiadach oraz wyniki egzaminów zawodowych.
Uczniowie „Mechanika” biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Odważnie wcielają w życie motto szkoły - „sapere aude” - odważ się być mądrym, o czym świadczy grono laureatów, finalistów, zdobyte miejsca, medale i wyróżnienia.Dwa ostatnie lata przyniosły szkole dwunastu laureatów i jedenastu finalistów Ogólnopolskich Olimpiad takich jak: Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej (kategoria – teleinformatyk oraz kategoria automatyk), Wiedzy o Wynalazczości, Innowacji Technicznej w Telekomunikacji i Informatyce - BLOK programowanie oraz BLOK teletechniczny, Olimpiada Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice, Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska, Liderów Telekomunikacji i Informatyki POLTELEINFO, Olimpiada „Mistrzostwa szaradziarskie – zadania logiczne”, Ogólnopolskie Mistrzostwa w Algorytmice i programowaniu Konkurs Bóbr-Senior listopad 2022r., XI edycja Olimpiady Ogólnopolskiej z Biologii ,,A nóż widelec” organizowanej przez Olimp School (VII, XI i XXI miejsce w Polsce na 517 uczniów biorących udział w Olimpiadzie), Ogólnopolska Olimpiada „Discover Canada” (tytuł finalisty i 6. miejsce w Polsce).
W ubiegłym, jak i bieżącym roku szkolnym, w konkursach o randze Ogólnopolskiej uczniowie zdobyli 27 tytułów laureatów i 11 tytułów finalistów. Do konkursów tych należą: Konkurs „Młody Wynalazca”, „Młody Innowator” Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, „El-Robo-Mech” Politechniki Białostockiej, „Elektronika, by żyło się łatwiej” Politechniki Śląskiej, “Najlepsza praca własna uczniów szkół ponadpodstawowych” Stowarzyszenia Elektryków Polskich (projekt „Deszczówkowy detoks” został nagrodzony również w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska (III miejsce), Konkurs na Najlepszego Ucznia Rzeczypospolitej Polskiej - „Uczeń z Pasją” Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Konkurs o Nagrodę i Dyplom Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Konkurs „Elektron” Politechniki Wrocławskiej (III miejsce w Polsce), Konkurs J. Niemieckiego „Weltsprachen Abitur” (VII miejsce), Międzynarodowy Konkurs J. Niemieckiego „Jugend schreibt Gedichte” („Młodzież pisze wiersze)” – II miejsce.Konkursy przyniosły też wyróżnienia I stopnia, przyznane dwukrotnie w Ogólnopolskim Konkursie „Elektronika, by żyło się łatwiej”.Ponadto, uczniowie ZSTiO zmierzyli się z konkurencją w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej uzyskując 6. miejsce (podczas 28.edycji), a w bieżącym roku 4. miejsce (podczas 29. edycji) w rankingu szkół samochodowych w Polsce.To w społeczności ZSTiO jest Najlepszy Uczeń Rzeczypospolitej Polskiej „Uczeń z Pasją” uhonorowany Złotym Indeksem na Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu, „Technik Absolwent Roku 2022” oraz stypendyści m. in.: Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP, „Nie zagubić talentu” i „Akcelerator”.
Szkoła szczyci się również medalami, którymi zostali uhonorowani uczniowie, m.in.: złotym medalem w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Wynalazca”, trzema brązowymi medalami – w tym dwomazdobytymi na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG oraz jednym uzyskanym na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.Bardzo ważne miejsce w ZSTiO zajmuje sala WPT, czyli pracownia podstaw techniki i druku 3D. Praca uczniów, ich zaangażowanie i kreatywność przyniosły osiągnięcia i sukcesy, m.in. w konkursach i olimpiadach, takich jak: Explory czy Zwolnieni z teorii. To właśnie w tej pracowni powstał projekt: „Szczęście z plastiku” – ręka dla dzieci potrzebujących pomocy. Ponadto klawiatura naszego ucznia Zhelta K6 dla osób z SMA i stwardnieniem rozsianym, w roku 2022 wygrała Ogólnopolski Konkurs Naukowy Explory. Uczeń otrzymał akredytację, a następnie reprezentował Polskę w maju 2023 roku w międzynarodowym konkursie Regeneron ISEF w Dallas w USA, podczas którego uzyskał tytuł laureata zajmując zaszczytne 3. miejsce. Ponadto uczeń może się pochwalić drugim miejscem w kategorii: nagroda specjalna od IEEE i trzecim miejscem w kategorii: Embedded systems Microsoft Regeneron ISEF. Ponadto, to właśnie Nasz uczeń został objęty stypendium Rafała Brzoski Foundation, a jest to na tyle prestiżowe osiągnięcie, iż Filip znalazł się wśród 25 uczniów z całej Polski, którzy otrzymali takie wsparcie.Szkoła może się również poszczycić osiągnięciami uczniów zajmujących się drukiem 3D, na uwagę zasługuje projekt GreenWhale - łódź oczyszczająca zbiorniki wodne z plastiku i plam olejowych - laureat Olimpiady Wynalazczości i Innowacji Technicznych, laureat Olimpiady Zwolnieni z teorii - Srebrny Wilk oraz projekt Operacja Breda - gra miejska śladami gen. Maczka - laureat Olimpiady Zwolnieni z teorii - Srebrny Wilk.
ZSTiO w Jarosławiu pielęgnuje tradycje szkoły technicznej, zaś nauczyciele mając w pamięci dokonania Patrona Szkoły – Stefana Banacha, przyjmują na siebie obowiązek promowania w środowisku lokalnym nauk ścisłych. Po raz XII został zorganizowany Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”, który wpisał się w tradycję szkoły, podobnie i Powiatowy Konkurs Matematyczno-Plastyczny „Trójwymiarowy Świat Matematyki”. Zwyczajem szkoły stała się również organizacja Eliminacji Regionalnych Konkursów: "PGE Turniej Maszyn Wodnych” oraz "PGE Turniej Maszyn Wiatrowych” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Explory.
W tym roku szkolnym szkołę wyróżniono w sposób szczególny. W lutym br. ZSTiO pełniło zaszczytną rolę Szkoły - Gospodarza XLVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, której organem prowadzącym była Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Olimpiada była organizowana w 7 kategoriach: elektronik, elektronik medyczny, elektryk, automatyk, mechatronika, informatyk i teleinformatyk. Ponadto Szkoła była współorganizatorem uroczystości Wojewódzkiego Zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 podczas której zostały wręczone dwie nagrody:1.Nagroda specjalna od Pani Małgorzaty Rauch – Podkarpackiej Kurator Oświaty i Pani Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego dla ucznia reprezentującego Szkołę, Powiat, Województwo i Polskę na arenie międzynarodowej w Dallas;2. „Laur Banacha” dla najlepszego ucznia ZSTiO.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu jest szkołą nowoczesną, która przygotowuje młodzież do zaistnienia na rynku pracy, dzięki organizowanym szkoleniom umożliwiającym nabywanie przez uczniów dodatkowych uprawnień, jak np. Akademia Cisco, MicroTIK, szkolenia z branży elektrycznej SEP i branży automatycznej – programowanie sterowników PLC. W ramach Akademii Techniki Samochodowej uczniowie uzyskują uprawnienia do diagnostyki i naprawy układów występujących w pojazdach. Nabyte wiadomości i umiejętności pozwalają uczniom brać udział w wielu prestiżowych konkursach i olimpiadach ,a jednym z największych sukcesów był otrzymany w 2019 roku tytuł „Samochodowej Szkoły Roku”.Uczniowie zgłębiając wiedzę ściśle techniczną rozwijają też swoje pasje i zainteresowania historyczne, zdobywając laury w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Historycznej. Ponadto młodzież regularnie od 2019 roku korzysta z możliwości odbycia zagranicznych praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+ .
Rytm i sposób pracy szkoły wyznaczają uczniowie, ich potrzeby, możliwości i oczekiwania, na które szkoła odpowiada bogatą ofertą kierunków kształcenia, dostosowaną do potrzeb gospodarki rynkowej i specyfiki regionu, zarówno w Technikum Nr 2, jak i Branżowej Szkole I Stopnia Nr 4.Kadra zarządzająca, nauczyciele i pracownicy kontynuują misję szkoły i zadania - działalność oświatowa szkoły, której Patronem jest Stefan Banach służy przede wszystkim dobru ucznia i jego wszechstronnemu rozwojowi, a znakomitym potwierdzeniem realizacji misji szkoły i uznania pracy nauczycieli jest Nagroda specjalna w konkursie Nauczyciel Jutra 2023 od Fundacji Orange, wręczona Naszemu Nauczycielowi podczas Finału Gali Konkursu Nauczyciel Roku 2022.

____________

UWAGA! Ważna informacja dla

nominowanych do nagrody:

warto zadbać o swoją prezentację

w plebiscycie - można dodać zdjęcia

i opis lub zaktualizować dane

KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________

Czytaj więcej o plebiscycie

na www.nowiny24.pl/szkola-roku