W czwartek około południa na drugim piętrze Urzędu Miasta w Kielcach utworzyła się wielka kolejka. Kilkudziesięciu przedsiębiorców stało pod drzwiami urzędników godzinę i więcej, bo nie wiedzieli, czy w ministerialnym systemie figuruje ich numer PESEL. Jego brak grozi tym, że od 19 maja tego roku firma zostanie wykreślona z systemu i nie będzie mogła działać legalnie.

Problem dotyczy przedsiębiorców, którzy rozpoczynali działalność przed 2011 rokiem, to znaczy przed utworzeniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W czwartek przybyli do kieleckiego Urzędu Miasta na Rynku. Właściciele firm chcieli sprawdzić, czy ich PESEL figuruje w systemie.

Zobacz galerię

- Stoję w kolejce ponad godzinę. Musiałam porzucić swoje obowiązki zawodowe. Kiedyś wszystkie zmiany wprowadzało się przez internet, a teraz muszę tracić czas tylko po to - mówiła pani Alina, przedsiębiorczyni z Kielc.

PESEL do CEIDG. Jak sprawdzić?

- To bardzo uciążliwe formalności. Niby byliśmy informowani, ale przecież tyle się dzieje - powiedział Michał Gątkowski, lekarz stomatolog z Kielc.

- Myślę, że jest to przerzucanie na obywatela odpowiedzialności urzędniczej. Ktoś nie dopełnił obowiązków. Stoję już półtorej godziny. Kolejka przesuwa się bardzo wolno. Podobno jest to spowodowane awarią łączy internetowych albo serwera ministerstwa. Bez względu na to, co zawiniło, my w ogóle nie powinniśmy tego robić. To są obowiązki urzędnicze, a nie nasze - mówił pan Dariusz z Kielc, przedsiębiorca z branży ochroniarskiej.

- Absurdalna sytuacja. Musiałem czekać godzinę. Ale trzeba powiedzieć, że kiedy już wszedłem do pokoju, zostałem obsłużony bardzo profesjonalnie - mówił Jacek Nowalski, przedsiębiorca z Kielc.

Ewa Cybula, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej kieleckiego Urzędu Miasta, tłumaczy, że podjęła odpowiednie kroki, żeby zaradzić sytuacji.

PESEL do CEIDG. Termin: 19 maja. Jak sprawdzić swój numer

- Oddelegowałam dodatkowych pracowników. W sumie zajmują się tym cztery osoby, więcej ludzi nie mogę do tego skierować - mówi. - Niestety, niektórzy zostawili tę sprawę na ostatnią chwilę. Było na to dwa lata. Dotyczy to przedsiębiorców w całym kraju, którzy rozpoczynali działalność przed utworzeniem systemu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Wszystkich, których ta sprawa mogła dotyczyć, informowaliśmy. Urząd wysyłał pisma w tej sprawie, i to nie jeden raz, od roku. Już rok temu była także informacja na naszej stronie internetowej. Myślę, że w ostatniej chwili niektóre biura rachunkowe dostały wiadomość z ministerstwa i stąd ten tłok - mówi Ewa Cybula.

- Słyszę, że ktoś próbował sprawdzać PESEL samodzielnie przez internet. Oznajmiam, że nie da się tego zrobić. Mogą to jedynie pracownicy z dostępem nadanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - dodaje Ewa Cybula.

Z informacji napływających po południu z Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej w Urzędu Miasta w Kielcach, wynikało, że skala problemu nie była duża.

- Jeden z pracowników obsłużył około setki interesantów, zanim trafił na jednego, który nie miał uzupełnionego numeru PESEL - informowała około 15.30 Ewa Cybula, dyrektor wydziału.

CO GROZI ZA BRAK NUMERU PESEL W CEIDG? (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Za brak numeru PESEL w systemie grozi teoretycznie wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Jednak w czwartek na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej pojawiła się informacja o następującej treści:Uwaga! Jeśli Twoja firma była założona przed 1 stycznia 2012 roku i została przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji - upewnij się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma i nie uzupełnisz go do 19 maja 2018 roku - wpis będzie podlegał wykreśleniu z urzędu.

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie?

  • Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak - już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.
  • Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli jest - udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.
  • Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma - od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.


Co jeśli nie zdążysz uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r. i wpis zostanie wykreślony z urzędu? Będziesz mógł wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres sekretariatDMP@mpit.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.

Źródło: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine


TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
POLECAMY RÓWNIEŻ:Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko