Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy dostali 800 tysięcy i usłyszeli, że... etatów nie będzie

Marzena SMORĘDA, [email protected]
Dzięki „polowaniu na fachowców” można w firmach kompletować drużynę fachowców i dowolnie wzmacniać zespół, wyszukując ekspertów – mówi Agnieszka Predygier z Uniwersytetu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego. fot. D. Łukasik
Dzięki „polowaniu na fachowców” można w firmach kompletować drużynę fachowców i dowolnie wzmacniać zespół, wyszukując ekspertów – mówi Agnieszka Predygier z Uniwersytetu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego. fot. D. Łukasik
Etat to już… przeszłość. Będziemy pracować „elastycznie” I kto by pomyślał, że taka teza padnie na konferencji zorganizowanej przez… NSZZ Solidarność! Jakie inne rewelacje ogłoszono podczas tego spotkania?

Związkowcy, przedstawiciele urzędów pracy, samorządów naszego regionu i naukowcy dyskutowali wczoraj w kieleckiej siedzibie „Solidarności” o nowym projekcie „Praca, kwalifikacje, rodzina – lepsza przyszłość!” Dyskusja odbyła się podczas konferencji „Elastyczne formy zatrudnienia”. To inicjatywa Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, na którą pozyskano ponad 820 tysięcy złotych.

LEKARSTWO NA BEZROBOCIE

Projekt dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, godzenia życia rodzinnego i zawodowego dzięki korzystaniu z elastycznych form zatrudnienia pracowników.

- Etatowość odchodzi do lamusa – mówiła Agnieszka Predygier z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Takie formy zatrudnienia, jak praca na czas określony, umowa o pracę, umowa o dzieło, kontrakty menedżerskie, samozatrudnienie czy telepraca, choć znane od lat, wciąż nie są popularne na rynku. Sytuacja gospodarcza i globalizacja gospodarki wymuszają jednak zmianę postaw pracowników wobec tych form zatrudnienia. Co więcej, nie ma od nich odwrotu, gdyż jest to najpopularniejsza i dająca największe możliwości rozwoju forma pracy – przekonywała.

Nowoczesne, elastyczne formy zatrudnienia dają, jak wskazywano w trakcie konferencji, duże możliwości w znalezieniu pracy nie tylko tym, którzy są fachowcami w swojej branży, a nie chcą być ograniczani etatami w firmach. Dają też możliwości osobom niepełnosprawnym, starszym, kobietom wracającym do pracy po urlopach macierzyńskich lub wychowawczych, absolwentom i wszystkim bezrobotnym, którzy dłużej pozostają bez pracy. To lekarstwo na bezrobocie, ale także sposób na godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

KORZYŚCI DLA FIRM

Są także korzystne dla firm, bo znacznie obniżają ich koszty i dają większe możliwości w doborze i zarządzaniu odpowiednią kadrą. Pozwalają lepiej dysponować czasem pracy, a zadaniowy charakter pracy pozwala na mobilizację pracownika. Elastyczne podejście do zatrudnienia to także sposób na przetrwanie firmy w czasie kryzysu gospodarczego.

Artur Jopek, jeden z organizatorów konferencji i kierownik projektu, zapowiedział dalszą dyskusję na ten temat podczas kolejnych konferencji, które będą odbywały się cyklicznie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia