Związkowcy z kieleckiej „skarbówki” obchodzą święto

Marzena SMORĘDA [email protected]
Dariusz Dudek, obecny przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych w Kielcach, jego zastępca Urszula Porzucek i założyciel oraz długoletni przewodniczący Robert Oksiński przed siedzibą kieleckiej „skarbówki”.
Dariusz Dudek, obecny przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych w Kielcach, jego zastępca Urszula Porzucek i założyciel oraz długoletni przewodniczący Robert Oksiński przed siedzibą kieleckiej „skarbówki”. Dawid Łukasik
Udostępnij:
Za kilka dni Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych w Kielcach będzie obchodził jubileusz 20-lecia istnienia. Związkowcy z kieleckich struktur przypomnieli swoją historię i zachęcili do aktywności w działaniach na rzecz zawodowych interesów.

Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych w Kielcach zaczął działać dokładnie 20 maja 1992 roku. – Dla pracowników jednostek administracyjnych, a w takich strukturach działaliśmy wówczas, nie był to dobry czas na tworzenie związków. Różnie na to patrzono. Ale ówczesny naczelnik Urzędu Skarbowego Tadeusz Daszkiewicz nie stwarzał nam problemów. Wręcz przeciwnie – wspierał i do dziś jest gorącym orędownikiem naszych inicjatyw – opowiada pierwszy przewodniczący związku Robert Oksiński. – W 1992 roku rzeczywistość w Polsce wyglądała zgoła inaczej. Inny był też związek zawodowy, a raczej ludzie, którzy go tworzyli. Tuż po ustrojowej transformacji niesieni falą ideowych zmian chcieliśmy bronić interesów zawodowych, materialnych, praw pracowniczych, bo w tym zawodzie lekko nie jest. Zapisało się wówczas do niego 90 procent załogi. Czuliśmy, że sami musimy upominać się o swoje i sami o siebie zadbać - dodaje.

Przeczytaj też: Do niedzieli trwaj atragi EcoFamily. Co przygotowali wystawcy?

Czasy się jednak zmieniły. Szeregi związkowców nieco stopniały, ale troska o los pracownika to nadal fundament, na którym związki zawodowe budują swoją tożsamość. A ponieważ historia kołem się toczy, lepsze czasy minęły i znów nadeszły chude lata w gospodarce, a wraz z nimi nasiliły się problemy pracownicze.

– I właśnie po to jesteśmy zrzeszeni w Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych, współpracujemy z Forum Związków Zawodowych, aby zgodnie z prawem reprezentować nasze interesy. Także w rozmowach z rządem. Mamy swoje zdanie, choćby na palące ostatnio kwestie wieku emerytalnego. Swój sprzeciw wobec obowiązku pracy do 67 roku życia przedstawiliśmy jasno i dobitnie, solidaryzując się z innymi związkowcami – wyjaśnia Dariusz Dudek, pełniący obecnie już drugą kadencję funkcję przewodniczącego związku pracowników skarbówki, zrzeszającego członków między innymi z dwóch kieleckich urzędów skarbowych, Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Skarbowej w Kielcach.

- Bardzo chcielibyśmy, by szczególnie w młodych ludziach narodziła się potrzeba zrzeszania się i identyfikacji ze związkowymi celami. Żeby wiedzieli, że w tych trudnych czasach nie muszą sami borykać się sami ze swoimi pracowniczymi kłopotami. Związek zawodowy może im pomóc w wielu sprawach – mówi Urszula Porzucek, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych w Kielcach. – O tym przede wszystkim będziemy rozmawiać podczas naszej rocznicy – dodaje.

Przeczytaj też: W poniedziałek w Galerii Echo rusza loteria nowej generacji. NA czym polega?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie