Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie grupowe w dużej sieci handlowej! Inny dyskont podaje astronomiczne liczby miesięcznych aplikacji

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zwolnienia grupowe to efekt nowej polityki sieci, która zakłada poprawę konkurencyjności i innowacyjności całej Grupy.
Zwolnienia grupowe to efekt nowej polityki sieci, która zakłada poprawę konkurencyjności i innowacyjności całej Grupy. 123rf.com/ilixe48
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w jednej ze znanych sieci handlowych. Redukcja ma objąć nawet 200 etatów. Tymczasem inny znany dyskont chwali się rekordowym zainteresowaniem ich ofertami pracy.

Spis treści

Zwolnienia grupowe w Carrefour Polska

Biuro prasowe Carrefour Polska w oświadczeniu przesłanym TVN24 Biznes zapowiada zmniejszenie zatrudnienia w efekcie wdrożenia strategii Carrefour 2026.

Jednym z jej głównych celów jest wdrożenie nowej, prostszej i bardziej wydajnej organizacji, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności całej Grupy - pisze Carrefour Polska cytowany przez TVN24 Biznes.

Carrefour stawia na cyfryzację, którą ułatwi skoncentrowanie działań w poszczególnych krajach i poprawi wyniki operacyjne Grupy. Firma tłumaczy, że oczekuje większej współpracy na poziomie europejskim i planuje utworzenie centrów eksperckich, które ułatwią osiągnięcie celów budżetowych. Zwolnienia mają dotyczyć zarówno centralni, jak i sklepów.

Dostosowujemy również stan zatrudnienia w naszych sklepach do wolumenów sprzedaży i tym samym odpowiadamy na wymogi związane z realizacją celów budżetowych na obecny rok - dodaje sieć.

Redukcja etatów będzie wynikać przede wszystkim z planów stworzenia nowych struktur i braku zgody części pracowników na zmianę warunków pracy. Sieć zapowiada konsultacje ze związkami zawodowymi i podkreśla, że „13 września 2023 roku złożyła do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą w skali całej firmy maksymalnie 200 osób”.

40 tys. osób miesięcznie szuka pracy w Biedronce

Raport zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka za 2022 rok wskazuje, że w całym ubiegłym roku pracy w tej sieci sklepów szukało 457 tys. osób - a przynajmniej tyle wpłynęło zgłoszeń do pracy. Aż 45 proc. aplikacji pochodziło z portalu OLX, natomiast reszta zgłoszeń to osoby starające się o pracę poprzez stronę Biedronki lub portal pracuj.pl.

Taki wynik oznacza, że średnio miesięcznie do pracy w Biedronce zgłaszało się 40 tys. kandydatów. Firma ostatecznie w całym ubiegłym roku zatrudniła ponad 23 tys. osób, jednak w tym samym czasie straciła nieco ponad 20 tys. pracowników. Najczęściej z pracy w Biedronce rezygnowały osoby młode, które dopiero rozpoczynały swoją karierę zawodową. Z raportu sieci wynika, że wskaźnik odejść z pracy w grupie wiekowej 18-24 lata wynosił aż 59 proc.

Największy pracodawca w Polsce? Już nie Poczta Polska

Rok 2022 przyniósł zmianę na fotelu lidera zatrudnienia w Polsce. Po latach Poczta Polska spadła na drugą pozycję, a największym pracodawcą w Polsce okazała się właśnie Biedronka. Dla sieci pracuje obecnie ponad 80 tys. osób. Biedronka odnotowała w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie ponad 82 mld zł, a to wynik o 24,1 proc. lepszy niż rok wcześniej. Niemal 3400 sklepów tej sieci odwiedza codziennie 5 mln klientów, a portugalska spółka w samym 2022 roku zapłaciła w Polsce podatek CIT w wysokości ponad 800 mln zł.

Drugie i trzecie miejsce na liście największych pracodawców zajmują obecnie Poczta Polska i Orlen. PP od kilku lat notuje spadek zatrudnienia. Jeszcze w 2020 roku w tej państwowej spółce pracowało blisko 79 tys. osób. Dwa lata później było to już nieco ponad 67 tys. Podium w rankingu zamyka Orlen, który po fuzji z Lotosem i PGNiG zwiększył ilość zatrudnionych osób z ponad 22 tys. w 2019 roku do ponad 65 tys. w roku ubiegłym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienie grupowe w dużej sieci handlowej! Inny dyskont podaje astronomiczne liczby miesięcznych aplikacji - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia