12 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Zobacz jakie zmiany dla podróżujących do i z Radomia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy na stacji Radom Główny pojawią się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy na stacji Radom Główny pojawią się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. ŁKA
Udostępnij:
Od niedzieli, 12 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W stosunku do pierwszych propozycji Kolej Mazowiecka uwzględniła racje i dostosowała rozkład do możliwości przesiadania się na stacjach Radom Główny, albo Drzewica. Są też nowości, ale podróżni muszą być przygotowani na utrudnienia związanych z modernizacją linii w Warszawie, drożeją też bilety.

Koleje Mazowieckie informują, że na linii numer 8 pojawią się dwie nowe pary połączeń przyspieszonych łączących Radom Główny z Warszawą oraz poranny pociąg osobowy z Warszawy do Radomia Głównego po godzinie 6-ej. Dodatkowo wydłużone zostaną dwa połączenia międzyszczytowe obecnie rozpoczynające i kończące bieg w Warce „do” i „z” Radomia Głównego. Połączenia przyspieszone zatrzymają się na nowym przystanku Radom Gołębiów. Wybrane połączenia „do” i „z” stacji Radom Główny będą obsługiwane składami 45WE Impuls.

Dojazd do Radomia

Kolejna nowość to uruchomienie nowego połączenia z Radomia Głównego do Przysuchy skomunikowane z popołudniowym pociągiem „Radomiak” z Warszawy.

Na odcinku Dęblin – Pionki uruchomione zostaną dwa dodatkowe połączenia. Ponadto dla poprawy porannego dojazdu do Radomia Głównego od 16 grudnia 2021 roku uruchamiany zostanie nowy pociąg z Pionek przyjeżdżający do Radomia Głównego o godzinie 7.35.

Z uwagi na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia i nocną przerwę technologiczną pociąg numer 21644 relacji Radom – Warszawa Wschodnia będzie kursował przez stację Warszawa Gdańska z pominięciem Warszawy Zachodniej oraz linii średnicowej. Pociąg wyjeżdża z Radomia o 22.31 i przyjeżdża do Warszawy Wschodniej o 1 w nocy.

W nowym rozkładzie jazdy jest bezpośredni pociąg z Radomia do Zakopanego. PKP Intercity „Karłowicz” wyjeżdża z Radomia o godzinie 6.56 i przyjeżdża do Zakopanego o 12.26. Zatrzymuje się w Skarżysku Kamiennej (o 7.19). Trasę 355,2 kilometrów pokonuje w 5 godzin i 30 minut. W drugą stronę pociąg wyrusza w trasę o 14.49 i przyjeżdża do Radomia o 21.25.

Bez przesiadki do Łodzi

Zupełna nowość to bezpośredni pociąg z Łodzi Fabrycznej do Radomia. Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadziła jednak tylko kursy weekendowe. W sobotę i niedzielę pociąg z Radomia będzie wyjeżdżał o godzinie 15.54 i przyjeżdżał do Łodzi Fabrycznej o 18.08. W drugą stronę pociąg będzie wyjeżdżał o godzinie 6.33 i przyjeżdżał do Radomia o 8.50. Pociąg będzie się zatrzymywał na wszystkich małych stacjach w regionie radomskim. Dwie godziny i 14 minut na pokonanie liczącej 140,2 kilometra trasy to nie jest najlepszy wynik na świecie, ale trzeba docenić, że setki studentów z naszego regionu studiujących w Łodzi będzie miało bezpośrednie połączenie z Łodzią. Obecnie jest to możliwe za pomocą autobusów, busów i koleją z przesiadką w Drzewicy.

Podwyżki cen biletów

Koleje Mazowieckie informują, że wraz ze zmianą rozkładu jazdy, zmienią się także ceny biletów. Jest to spowodowane między innymi rosnącą inflacją, drastyczną podwyżką cen energii, podwyżką płacy minimalnej, a także wzrostem kosztów związanych z wymianą części, podzespołów, elementów zamiennych do taboru kolejowego. W związku z tym, spółka Koleje Mazowieckie podjęła decyzję o podwyżce cen biletów o 5 procent.

Szybka kolej w 2023 roku

Podróżni z regionu radomskiego, którzy oczekują na szybszą, wygodniejszą i łatwiej dostępną kolej muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Spółka PKP PLK informuje, że po zmodernizowanej przed „chwilą” trasie kolejowej z Radomia do Warszawy z zakładaną od początku prędkością 160 kilometrów na godzinę pociągi pojadą dopiero w połowie 2023 roku.

Modernizacja na trasie Radom - Łódź

Na trasie kolejowej z Radomia do Łodzi ma się zwiększyć szybkość i niezawodność w kursowaniu pociągów z związku z zapowiedzianą wymianą sieci trakcyjnej pomiędzy Radomiem i Radzicami. PKP Polskie Linie Kolejowe za 29 milionów złotych wymienią sieć trakcyjną na linii pomiędzy Radomiem a Radzicami. Prace pozwolą na utrzymanie dobrych parametrów technicznych linii,  czyli sprawnych podróży. Inwestycja jest kontynuacją zadania za około 120 milionów złotych, realizowanego ze środków budżetowych.

Ósemka do remontu na odcinku z Radomia do Skarżyska - Kamiennej

Na dalszą przyszłość przełożono modernizację trasy kolejowej numer 8 na odcinku z Radomia do Skarżyska - Kamiennej. W tej sprawie interpelował poseł Konrad Frysztak. Z odpowiedzi wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela wynika, że potencjalni podróżni muszą się uzbroić w jeszcze większą cierpliwość. Projekt pod nazwą "Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Radom – Skarżysko-Kamienna" został ujęty w dokumencie planistycznym w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej „PKP Polskie Linie
Kolejowe S.A. – zamierzenia inwestycyjne na lata 2021-2030 z perspektywą do 20240 roku”. Niemniej
jednak inwestycja znajduje się obecnie na wczesnym etapie koncepcyjnym i nie zostały dla
niej rozpoczęte prace przygotowawcze, w tym prace studialne.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Materiał oryginalny: 12 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Zobacz jakie zmiany dla podróżujących do i z Radomia - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS 🇵🇱✈🇵🇱
Ten do Zakopanego,piękna sprawa dla regionu radomskiego.
l
lucjan
Ja także kocham PIS 🇵🇱 I Nadieżdę Krupską 🇷🇺.
R
RADOM to PIS 🇵🇱✈🇵🇱
A struzik (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka,wysyłał do regionu radomskiego,PO-ciągi jak dla bydła.
R
RADOSŁAWa🦨MAmŁYSAą
Kocham PIS.
Dodaj ogłoszenie