Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

230 lat Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Zobacz unikatowe zdjęcia sprzed lat [GALERIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Pracownicy ćmielowskiej fabryki w 1934 roku.
Pracownicy ćmielowskiej fabryki w 1934 roku. archiwum Polskiej Grupy Porcelanowej
Każdy przedmiot wykonany w ćmielowskiej fabryce to ręczna praca, składowa cennej wiedzy i doświadczenia wielu osób. W pracę nad jedną filiżanką zaangażowanych jest nawet do 8 osób. W tym roku Fabryka Porcelany Ćmielów świętuje 230- lecie.

Początki ćmielowskiej manufaktury sięgają przełomu XVIII i XIX stulecia, co czyni ją najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany.

W roku 1790, miejscowy garncarz Wojtas skupił wokół siebie grupę rzemieślników tworząc niewielką manufakturę produkującą wyroby gliniane. Ta data uważana jest za początek istnienia marki Ćmielów. Fabryka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w roku 1804, produkując początkowo fajans.

Rozwój fabryki porcelany w Ćmielowie
Z biegiem czasu, mały zakład powiększał zakres swojej działalności. W 1839 roku przejęła go rodzina Weissów. Wtedy właśnie zainicjowano produkcję porcelany. Manufaktura otworzyła początkowo sklepy w Grodnie i Warszawie.
Główny projektant fabryki, Marinus Liedel zaczął opracowywać nowe fasony porcelany, utrzymane w estetyce neorokokowej. W ten sposób, na przełomie lat 40. i 50. XIX wieku, narodził się kultowy fason Rococo.

g;ZOBACZ ARCHIWALNE FOTOGRAFIE FABRYKI PORCELANY[/przycisk]

Coraz większa popularność fabryki Ćmielowie
Druga połowa XIX wieku to rozkwit działalności fabryki.
Lata 70. i 80. XIX wieku to także rozkwit produkcji porcelanowych figurek. Miniaturowe rzeźby służyły za kałamarze, wazoniki, czy przyciski do papieru. Do tradycji wytwarzania figurek powrócono w latach 50. i 60. XX wieku.

Trudny czas i chęć odnowy
Produkcję utrudnił wybuch I wojny światowej, jednak mobilizacja i chęć rozwoju sprawiły, że została ona wznowiona w 1920 roku.
Na przełomie dekad powstał legendarny serwis Empire, który nazwą i stylistyką nawiązywał do epoki klasycyzmu. Zaprojektowany został z myślą o siedzibie prezydenta Polski na Zamku Królewskim w Warszawie.

W okresie międzywojennym w fabryce porcelany w Ćmielowie powstały znane kolekcje w stylu Art Deco– kubistyczne serwisy Kula i Płaski, a także fasony Pułaski i Lwów, przeznaczony do polskich placówek dyplomatycznych.

W 1926 roku ćmielowskie zakłady przejęły fabrykę w Chodzieży. Do ponownego podziału fabryk- przez niemieckie kierownictwo- doszło w latach 40. XX wieku. Wytwórcy sławnych w całej Europie porcelanowych wyrobów połączyli się na nowo w 2013 roku.
Po II wojnie światowej, ćmielowska fabryka eksportowała swoje produkty m.in. do USA, Holandii, Turcji, Egiptu, Palestyny a także Wolnego Miasta Gdańska.

Nowoczesność
Ważnym okresem w dziejach fabryki porcelany w Ćmielowie są lata 50. i 60 ubiegłego wieku. Historyczne zakłady stały się wtedy jednym z najważniejszych w Polsce miejsc nowoczesnego designu.

W tym czasie powstały kultowe serwisy do kawy i herbaty z serii Goplana, a także kolekcje takie, jak Krokus, June, London, Ina czy Dorota.

Kolekcje z Ćmielowa zaprojektowane wiele lat temu, wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Przykładem jest kolekcja Rococo, którą w latach 70., znany projektant Wincenty Potacki przywrócił do produkcji w oparciu o zachowane w fabryce projekty z końca XIX wieku. Równie popularna do dziś jest kolekcja Lwów.

Połączenie sił
Historycznym momentem było powstanie Polskiej Grupy Porcelanowej, która w lipcu 2018 roku połączyła siły trzech fabryk: w Ćmielowie, Łubianie i Chodzieży, a później też Ćmielów Design Studio.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu 230 lat istnienia Porcelany Ćmielów powstała limitowana kolekcja 230 filiżanek. Każda z nich została oznaczona unikalnym numerem.

Seria bogato zdobionych filiżanek ma wartość kolekcjonerską, którą dotychczas zyskało wiele ćmielowskich produktów - i ten elitarny zwyczaj fabryka pragnie kontynuować.

Wykorzystano materiały promocyjne Polskiej Grupy Porcelanowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 230 lat Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Zobacz unikatowe zdjęcia sprzed lat [GALERIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia