Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atmosfera gorących negocjacji w MAN Bus Starachowice. Chodzi o przestoje produkcyjne

Kazimierz Cuch
Przestoje produkcyjne w MAN Bus Starachowice wynikają ze zmniejszenia zamówień na autobusy miejskie, produkowane w Starachowicach.
Przestoje produkcyjne w MAN Bus Starachowice wynikają ze zmniejszenia zamówień na autobusy miejskie, produkowane w Starachowicach. Kazimierz Cuch
Po zakończeniu 26 dniowego przestoju w grudniu ubiegłego roku i styczniu tego roku, zarząd firmy MAN Bus Starachowice poinformował związki zawodowe o kolejnych, planowanych przestojach. Przestoje są spowodowane zmniejszeniem zamówień na autobusy miejskie, produkowane w Starachowicach. Teraz w firmie trwają gorące negocjacje warunków zapłaty za dni przestojowe.

Stanowisko Solidarności

O przestojach i warunkach płacowych szczegółowo informuje nas Jan Seweryn, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji „Solidarność” w MAN Bus:

„Zarządu MAN Bus zwrócił się do związków zawodowych z propozycją sposobu pokrycia planowanych kolejnych dni przestojowych. Dni tych ma być dziesięć w marcu i dwa, a może nawet osiem w kwietniu. Pracodawca proponuje porycie przestojów urlopami zaległymi i urlopami bieżącymi. Pracownicy są tym zbulwersowani, bo po raz kolejny próbuje się przerzucić problemy z brakiem zamówień na pracowników.

Oliwy do ognia dodały ostatnie decyzje, że praca ponadnormatywna, jaka ma obecnie miejsce nie będzie zapłacona w miesiącu jej wykonywania, czyli w styczniu, lecz oddane będą (za to- dop.red.) dni wolne lub wypłacone godziny nadliczbowe, ale dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli do końca listopada.

Jest to wbrew wcześniejszym ustaleniom jak również wbrew zapisom Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. W sprawie zaistniałej sytuacji odbyło się dzisiaj spotkanie przedstawicieli pracodawcy ze związkami zawodowymi, ale niestety nic z niego nie wynikło, bo strona pracodawcy podtrzymała swoje

propozycje. Ponadto zostaliśmy poinformowani, że jeżeli nie zgodzimy się na przesunięcie urlopu z grudnia na miesiąc marzec to o podwyżce płac możemy zapomnieć.

„Solidarność” w dniu wczorajszym przesłała do Zarządu pismo, w którym przedstawiła swoje propozycje pokrycia dni przestojowych, a jednocześnie zawnioskowała o wypłatę godzin nadliczbowych w miesiącach, w których praca nadliczbowa była lub będzie wykonywana. Propozycje „Solidarności” to:

1. Dni przestojowe w miesiącu lutym należy pokryć dniami, za które pracownicy zapłacili rezygnując z 35% tak zwanego dobrowolnego dodatku.

2. Dni przestojowe w marcu należy pokryć urlopami zaległymi, (do czego pracodawcy daje prawo Tarcza antykryzysowa 4.0, art. 15gc), szkoleniami (§2 pkt. 6 Porozumienia z dn. 25.11.2020r.) i w ostateczności przestojem.

3. Nie wyrażamy zgody na przesunięcie na marzec 5 dni urlopu zaplanowanego na pokrycie przerwy świątecznej w grudniu 2021 r.

4. Domagamy się zapłaty na bieżąco za godziny nadliczbowe tak jak to jest określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (§6 pkt. 13).

Następne spotkanie w sprawie przestojów zaplanowane zostało na 30 stycznia” – bardzo obszernie informuje przewodniczący.

Stanowisko zarządu firmy
Jak poinformowała nas Małgorzata Świątek, specjalista do spraw komunikacji w MAN Bus Starachowice, przedstawiciele zarządu firmy aktywnie uczestniczą w negocjacjach ze związkami zawodowymi, dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań, związanych z przestojami, tak dla pracowników, jak i dla firmy. Spotkania z przedstawicielami związków zawodowych odbywają się, co kilka dni. Komunikat zarządu zostanie podany po zakończeniu tych negocjacji i podpisaniu porozumienia.

Dodajmy od siebie, że kilkuletnie obserwacje relacji między zarządem MAN Bus Starachowice, a związkami zawodowymi, szczególnie z Solidarnością, wskazują, że zapewne znów dojdzie do porozumienia, na kompromisowych warunkach. Tak było dotychczas, podczas kilku trudnych, konfliktowych sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Atmosfera gorących negocjacji w MAN Bus Starachowice. Chodzi o przestoje produkcyjne - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia