Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż trudno uwierzyć, że tylu mamy... milionerów

Jarosław PANEK, [email protected]
204 milionerów mieszka w województwie świętokrzyskim. Tak wynika ze wstępnych danych Izby Skarbowej w Kielcach
204 milionerów mieszka w województwie świętokrzyskim. Tak wynika ze wstępnych danych Izby Skarbowej w Kielcach
W ubiegłym roku był kryzys, więc milionerów mamy trochę mniej w wojeództwie niż w roku 2008, ale i tak wciąż zaskakująco dużo. Oczywiście większość z tych najbogatszych to przedsiębiorcy, ale kilka osób ma pracę - marzenie. Na etacie zarabiają minimum milion rocznie!

204 osoby w województwie świętokrzyskim przekroczyły w ubiegłym roku próg jednego miliona złotych dochodu. To mniej o 65 podatników w porównaniu do danych za rok 2008, ale to wcale nie oznacza, że kryzys naszych milionerów zdziesiątkował. Przyczyny tego mogą być zupełnie inne.

Jak obliczył dziennik „Rzeczpospolita” w całym kraju żyje około 11 tysięcy milionerów, czyli osób, których roczny dochód wynosi minimum milion złotych. W województwie świętokrzyskim z bardzo wstępnych danych wynika, że ich liczba spadła do 204 krezusów. To wynik gorszy w porównaniu z danymi za rok 2008, kiedy to milionerów mieliśmy 269. „Rzeczpospolita” alarmuje, że ten spadek w całym kraju, to głównie wynik kryzysu. Czy jednak jest tak aby na pewno. Nie do końca są przekonani o tym choćby pracownicy świętokrzyskiego fiskusa.

To niekoniecznie kryzys

Zdaniem rzeczniczki prasowej Izby Skarbowej w Kielcach Marii Bojczuk, spadek liczby milionerów może być spowodowany między innymi ich działaniami inwestycyjnymi.

- Z zeznań podatkowych wynika, iż wśród milionerów dominują osoby prowadzące działalność gospodarczą, opodatkowaną 19 – procentowym podatkiem liniowym, a jednym z powodów zmniejszenia się liczby przedsiębiorców, osiągających dochody powyższej jednego miliona złotych jest ponoszenie nakładów na zakup tak zwanych środków trwałych, które w przyszłości przełożą się na ewentualne zyski – informuje Maria Bojczuk.

I coś chyba w tym jest, bo wielu świętokrzyskich przedsię-biorców rozliczających się przy pomocy PIT- 36 L kupowało w tamtym roku samochody, maszyny, linie produkcyjne, ale też domy i rezydencje, korzystając na tym, ze wszystko z powodu kryzysu było tańsze.

Gdzie jest
najwięcej milionerów?

Ze wstępnych danych Izby Skarbowej w Kielcach wynika, że w naszym województwie milionerzy to głównie przedsiębior-cy, których dochód z działalności opodatkowany jest podat-kiem liniowym. Składają oni cytowany już - PIT-36L. Takich osób świętokrzyski fiskus naliczył – 189. Tylko trzech przedsiębiorców złożyło z kolei PIT-36, czyli taki, który pozwala opodatkować dochód z działalności według stawek progowych.

Ośmiu podatników złożyło PIT-37. Ta niewielka grupa to ludzie, którzy pracują na etatach i mają tak wysokie pensje, że rocznie uzbierało się tego minimum milion złotych; I wreszcie ostatnia grupa, czyli cztery osoby, jakie złożyły PIT - 38, a więc zarobiły swój milion na inwestycjach finansowcy, czyli grając na giełdzie, inwestując w papiery skarbowe, itp.

Najwięcej świętokrzyskich krezusów mieszka w samych Kielcach i powiecie kieleckim, bo aż 89 osób.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia