MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banknot kolekcjonerski „Ochrona polskiej granicy wschodniej” został wprowadzony do obiegu przez Narodowy Bank Polski

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego. Na stronie przedniej banknotu w nominale 20 zł w prawym dolnym rogu wykorzystano farbę zmienną optycznie, zaś w lewym dolnym rogu banknotu ukryty został efekt kątowy w postaci liczby „20” przedstawionej w układzie pionowym.
W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego. Na stronie przedniej banknotu w nominale 20 zł w prawym dolnym rogu wykorzystano farbę zmienną optycznie, zaś w lewym dolnym rogu banknotu ukryty został efekt kątowy w postaci liczby „20” przedstawionej w układzie pionowym. materiały prasowe NBP
Nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej” jest już w obiegu. Banknot osiągnie nakład do 80 tys. sztuk. Banknot koresponduje ze srebrną monetą 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej”, która w obiegu pojawiła się w styczniu tego roku. Emisja banknotu ma stanowić podkreślenie profesjonalizmu i skuteczności Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.

Jak wygląda banknot kolekcjonerski NBP?

Na przedniej stronie banknotu zostały zaprezentowane sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego, a także fragment mapy Polski. Strona odwrotna banknotu przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.

W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego. Na stronie przedniej banknotu w nominale 20 zł w prawym dolnym rogu wykorzystano farbę zmienną optycznie, zaś w lewym dolnym rogu banknotu ukryty został efekt kątowy w postaci liczby „20” przedstawionej w układzie pionowym. W środkowej części banknotu znajdują się elementy graficzne widoczne tylko w świetle UV:

  • fragment wizerunku słupa granicznego,
  • sygnet NBP.

Banknot ma wymiary 150 mm × 77 mm i został zaprojektowany przez Agnieszkę Próchniak. Na zlecenie NBP wyprodukowała go Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Gdzie można kupić banknoty i monety kolekcjonerskie?

Banknot można go nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 130 zł. Następna emisja kolekcjonerska planowana jest na 1 września. Wówczas w obiegu pojawi się kolejna srebrna moneta upamiętniająca żołnierzy wyklętych. Tym razem będzie przedstawiać Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, który był dowódcą Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ „Zuch” - jednego z największych powojennych antykomunistycznych oddziałów partyzanckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banknot kolekcjonerski „Ochrona polskiej granicy wschodniej” został wprowadzony do obiegu przez Narodowy Bank Polski - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia