Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wielka inwestycja za 100 milionów! Zobacz gdzie

Bartłomiej BITNER
Są dwa miejsca brane pod uwagę lokalizacji elektrowni słonecznej na terenie gminy Krasocin. Pierwsze z nich to góra i część jej zbocza  przy wjeździe od strony Kielc do Olszyna. Drugie zaś, na zdjęciu, to obszar przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią.
Są dwa miejsca brane pod uwagę lokalizacji elektrowni słonecznej na terenie gminy Krasocin. Pierwsze z nich to góra i część jej zbocza przy wjeździe od strony Kielc do Olszyna. Drugie zaś, na zdjęciu, to obszar przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią. Łukasz Zarzycki
Gmina Krasocin będzie mieć elektrownię słoneczną. To drugi taki obiekt w województwie, ale rekordowy jeśli chodzi o wielkość i moc.

– Firma, która chce ją wybudować na naszym terenie, już złożyła wniosek do Urzędu Gminy w Krasocinie – zdradza jej wójt Ireneusz Gliściński. – Jesteśmy na etapie przygotowań do inwestycji – potwierdza Piotr Kuzioła z firmy MAR-TOM, która wybuduje obiekt.

Elektrownia słoneczna, inaczej fotowoltaiczna, która powstanie na terenie gminy Krasocin, będzie drugą tego typu w województwie świętokrzyskim. Pierwsza zostanie wybudowana w miejscowości Łubno, w gminie Piekoszów.

- Ta krasocińska będzie znacznie większa – informuje Piotr Kuzioła dodając, że okaże się to alternatywą dla energii wiatrowej, bo wyprodukuje prąd elektryczny z energii słonecznej. – Będziemy zajmować się produkcją energii elektrycznej, którą pozyskamy z promieniowania słonecznego i UV. W ten sposób wytworzymy prąd stały, który odprowadzimy do sieci – opowiada.

Firma MAR-TOM już wystosowała odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy w Krasocinie. – Około półtora miesiąca temu wpłynęło do nas zawiadomienie w tej sprawie. Zajął już się nią nasz urbanista, bo są dwa miejsca przewidujące ulokowanie elektrowni – informuje wójt Gliściński.

- W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowań, czyli znalezienia odpowiedniej lokalizacji, gdzie obiekt powstanie. Czekamy również na uzyskanie pozwolenia na budowę. Trudno więc teraz mówić, kiedy się ona rozpocznie, ale myślę, że ze sprawami administracyjnymi uporamy się do końca roku – twierdzi Piotr Kuzioła.

Wspomniana lokalizacja obiektu, który zajmie dużą połać ziemi, bo nieco ponad 40 hektarów, może okazać się niemałym problemem. Potwierdza to wójt, który podaje plusy i minusy proponowanych miejsc.

- Pierwsze z nich, to góra i część jej zbocza znajdująca się przy wjeździe do Oleszna od strony Krasocina. Zrobiliśmy wstępne badania i okazuje się, że gdyby na tym terenie została zbudowana elektrownia słoneczna, to odbijające się od ekranów słonecznych promienie mogłyby oślepiać ludzi mieszkających w niżej pobudowanych domach. To byłby kłopot, bo od strony wjazdu do Oleszna jest dużo działek budowlanych, na których już budują się mieszkańcy – zauważa wójt Gliściński i stwierdza, że nieco lepszym rozwiązaniem byłaby druga lokali-zacja.

- To teren przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią. Dobre miejsce, ponieważ łatwo podpiąć się do zasilania, a poza tym nieopodal znajduje się oczyszczalnia ścieków. Kolejnym plusem jest fakt, że odbijające się promienie słoneczne nie przeszkadzałyby mieszkańcom – wymienia zalety wójt gminy Krasocin, który uważa, że budowa na jej obszarze elektrowni słonecznej, to super rozwiązanie.

- Jestem za, bo to energia ze źródeł odnawialnych, ale podchodzimy do tej inwestycji spokojnie. Jej powstanie nie może się odbyć kosztem ludzi. Najpierw mieszkańcy, a dopiero później zyski – podkreśla.

A skoro już o zyskach mowa, te byłyby duże. Inwestor przecież wpłacałby gminie wysokie podatki. – Przewidujemy, że moc elektrowni wyniesie od 25 do 27 megawatów. Oznacza to, że koszt jej budowy wyniesie mniej więcej tyle samo milionów euro, ponieważ według naszych obliczeń 1 megawat kosztować będzie milion euro – kończy Piotr Kuzioła z pomorskiej firmy MAR-TOM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia