Nasza Loteria

Będzie wielka inwestycja za 100 milionów! Zobacz gdzie

Bartłomiej BITNER
Są dwa miejsca brane pod uwagę lokalizacji elektrowni słonecznej na terenie gminy Krasocin. Pierwsze z nich to góra i część jej zbocza  przy wjeździe od strony Kielc do Olszyna. Drugie zaś, na zdjęciu, to obszar przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią.
Są dwa miejsca brane pod uwagę lokalizacji elektrowni słonecznej na terenie gminy Krasocin. Pierwsze z nich to góra i część jej zbocza przy wjeździe od strony Kielc do Olszyna. Drugie zaś, na zdjęciu, to obszar przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią. Łukasz Zarzycki
Gmina Krasocin będzie mieć elektrownię słoneczną. To drugi taki obiekt w województwie, ale rekordowy jeśli chodzi o wielkość i moc.

– Firma, która chce ją wybudować na naszym terenie, już złożyła wniosek do Urzędu Gminy w Krasocinie – zdradza jej wójt Ireneusz Gliściński. – Jesteśmy na etapie przygotowań do inwestycji – potwierdza Piotr Kuzioła z firmy MAR-TOM, która wybuduje obiekt.

Elektrownia słoneczna, inaczej fotowoltaiczna, która powstanie na terenie gminy Krasocin, będzie drugą tego typu w województwie świętokrzyskim. Pierwsza zostanie wybudowana w miejscowości Łubno, w gminie Piekoszów.

- Ta krasocińska będzie znacznie większa – informuje Piotr Kuzioła dodając, że okaże się to alternatywą dla energii wiatrowej, bo wyprodukuje prąd elektryczny z energii słonecznej. – Będziemy zajmować się produkcją energii elektrycznej, którą pozyskamy z promieniowania słonecznego i UV. W ten sposób wytworzymy prąd stały, który odprowadzimy do sieci – opowiada.

Firma MAR-TOM już wystosowała odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy w Krasocinie. – Około półtora miesiąca temu wpłynęło do nas zawiadomienie w tej sprawie. Zajął już się nią nasz urbanista, bo są dwa miejsca przewidujące ulokowanie elektrowni – informuje wójt Gliściński.

- W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowań, czyli znalezienia odpowiedniej lokalizacji, gdzie obiekt powstanie. Czekamy również na uzyskanie pozwolenia na budowę. Trudno więc teraz mówić, kiedy się ona rozpocznie, ale myślę, że ze sprawami administracyjnymi uporamy się do końca roku – twierdzi Piotr Kuzioła.

Wspomniana lokalizacja obiektu, który zajmie dużą połać ziemi, bo nieco ponad 40 hektarów, może okazać się niemałym problemem. Potwierdza to wójt, który podaje plusy i minusy proponowanych miejsc.

- Pierwsze z nich, to góra i część jej zbocza znajdująca się przy wjeździe do Oleszna od strony Krasocina. Zrobiliśmy wstępne badania i okazuje się, że gdyby na tym terenie została zbudowana elektrownia słoneczna, to odbijające się od ekranów słonecznych promienie mogłyby oślepiać ludzi mieszkających w niżej pobudowanych domach. To byłby kłopot, bo od strony wjazdu do Oleszna jest dużo działek budowlanych, na których już budują się mieszkańcy – zauważa wójt Gliściński i stwierdza, że nieco lepszym rozwiązaniem byłaby druga lokali-zacja.

- To teren przy stacji transformatorowej za Kozią Wsią. Dobre miejsce, ponieważ łatwo podpiąć się do zasilania, a poza tym nieopodal znajduje się oczyszczalnia ścieków. Kolejnym plusem jest fakt, że odbijające się promienie słoneczne nie przeszkadzałyby mieszkańcom – wymienia zalety wójt gminy Krasocin, który uważa, że budowa na jej obszarze elektrowni słonecznej, to super rozwiązanie.

- Jestem za, bo to energia ze źródeł odnawialnych, ale podchodzimy do tej inwestycji spokojnie. Jej powstanie nie może się odbyć kosztem ludzi. Najpierw mieszkańcy, a dopiero później zyski – podkreśla.

A skoro już o zyskach mowa, te byłyby duże. Inwestor przecież wpłacałby gminie wysokie podatki. – Przewidujemy, że moc elektrowni wyniesie od 25 do 27 megawatów. Oznacza to, że koszt jej budowy wyniesie mniej więcej tyle samo milionów euro, ponieważ według naszych obliczeń 1 megawat kosztować będzie milion euro – kończy Piotr Kuzioła z pomorskiej firmy MAR-TOM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sun
Kwestia zarobkow holendrow nie ma znaczenia. Znaczenie maja warunki geograficzne i geologiczne. Holendrzy budowali/buduja wiatraki poniewaz maja korzystne, pod tym wzgledem, polozenie - wieje tam duzo stalych wiatrow ktore z powodzenie wykorzystuja. Nie maja węgla - więc nie ma elektrowni węglowych. Proste
Amerykanie buduja elektrownie sloneczne w Kaliforni - dlaczego? Bo tam przez 300 dni w roku swieci slonce. My wybudujemy elektrownie w Krasocinie, gdzie dni slonecznych jest 60. 5 razy  mniej!!!
Dlatego amerykanie sa bogatsi od nas, bo racjonalniej wydaja pieniadze.
Oczywiscie mozna atakowac tych co "narzekają" i dalej wyrzucac publiczne (czyli nasze) pieniadze w bloto. Przeciez ciagle sie tak robi: autostrady (dziesiatki miliardow zl), baseny narodowe (2 miliardy), informatyzacja ZUS (15 miliardow) - mozna tak wymieniac bez konca. Niektorzy robią na tym fortuny, a my dalej nie mamy po czym jezdzic, gdzie obejrzeć meczu, i musimy stac jak idioci w ZUS, bo nie mozna zadnej sprawy zalatwic przez Internet.
Pozdrawiam
 
t
takitam
1- w pełni się zgadzam (niestety Polska weszła do UE i teraz musi przestrzegać bzdurne prawo) - choć są inne drogi by spełnić wymagania - np.elektrownie wodne - dodatkowo retencja i zapasy wody pitnej.
2-troszkę się rozpiszę -  znasz przykład z wybitą szyba u fryzjera - pozornie taki wypadek jest "dobry" bo napędza koniunkturę - szklarz zarobi i bedzie obrót gotówki ... pozornie bo przecież fryzjer może chciał wydać na krawca/mechanika/murarza a został zmuszony do wydania na szklarza. Do czego zmierzam - ano do tego, że mówisz, że gmina zyska ale jak wiesz Państwo właściwie wszystko przerzuciło co do utrzymania na gminy bo nie ma pieniędzy w budżecie a moze właśnie nie ma w budżecie bo daje takie dotacje na budowę takiego badziewia.
3 i 4- bez komentarza.
5 - wykorzystują naturalne warunki; elektrownia słoneczna - u nas lato jest 3 miesiące, powiedzmy  6 miesięcy jest w miarę słonecznie, pozostałe 6 miesięcy to kicha.
 
na koniec - wolałbym już, by państwo wydało te miliony na uczelnie techniczne gdzie by szukano nowych rozwiązań, technologii, by sprawność elektrowni słonecznych była rzędu  minimum 50 % i by produkcja takich ogniw była znacząco tańsza tak by każdy mógł sobie przy domu postawić taki panel samemu (choć wtedy by pewnie górnictwo i energetyka padły ...... oczywiście mniejsze podatki do budżetu ale patrz - opowieść o fryzjerze ... ludzie by wydawali pieniądze na inne rzeczy i coś innego by się rozwijało ...
k
kris
daję sobie rękę obciąć że to nie wypali. za chwilę zaczną się protesty mieszkańców - panie, kury przestaną znosić jajka a krowy nie będą dwać mleka. a i szum będzie taki że popękają bębenki w uszach!
G
Gość
Gwarancja producenta paneli to zgodnie z normami 25lat przy zachowaniu 80% sprawnosci poczatkowej. Wydajnosc elektrowni weglowych na swiecie to srednio 34% (poczynajac od Indii -28% konczac na Danii - 43%). Koszt produkcji kWh nie jest jedynie funkcja sprawnosci procesu konwersji energii. Wplywa na niego koszt wymaganych instalacji,paliwa,oplat emisyjnych, strat podczas przesylu. 
w
waluciak
Jak to gdzie? Takie inwestycje pojawiają się w całej Polsce. W tym roku przejęto mnóstwo hal magazynowych. Warto zwrócić uwagę na hale magazynowe Jartomu - u nich właśnie wiszą kolejne okazje, które zapewne przełożą się na nowe inwestycje. Zobaczymy tylko jakie...
W
Wiatrak
Tak a wiesz ile w Holandii zarabiają holendrzy?A wiesz ile w Polsce zarabiają polacy?
Porównaj te nacje i ciekawe jaki wynik Ci wyjdzie?Dlatego na te wiatraki ich stać.
s
sun
Za energia z tej elektrowni mieszkancy beda placic mniej? W jaki sposób na tym zyskaja?
Efektywnosc tych paneli to okolo 15%, efektywnosc elektrowni weglowych to ponad 80%. To oznacza, ze 1 kilowatogodzina musialby kosztowac 5x wiecej, zeby ta inwestycja na siebie zarobila. Juz teraz wiadomo, ze tak nie będzie.
Podsumujmy: inwestor zarobi miliony zl na nierentownej inwestycji a mieszkancy mu sie do tych milionów dołożą.
Pozdrawiam :)
P.S. Elektrownia węglowa może pracowac kilkadziesiąt lat, panele 5-10 lat...
s
sun
1. Panele nie sa drewniane, ich wyprodukowanie/utylizacja jest bardzo kosztowna. Nasze elektrownie wyposazone sa w filtry - amerykanskie i chinskie - nie. Amerykanie i chinczycy w ciagu miesiaca emituja do atmosfery tyle zanieczyczen co Europa w ciagu roku. Polityka i biurokracja (w tle wielkie pieniadze) - stad te kary.
2. Co nie zmienia faktu, ze to sie NIE OPLACA - trzeba do tego dopłacać - znowu polityka i biurokracja (w tle wielkie pieniadze).
3. W POlsce wykorzystuje sie ok. 3% smieci (recykling), w Szwecji ok 97% - nadal uwazasz, ze wysypisko w Strawczynie to taka fajna i dobra rzecz?
4. Hehe, wes 100 mln zl, za 20 mln wybuduj basen i kregielnie, zostanie sie jeszcze 80 mln. Mysle, ze dla 80 milionow złotych mozna ponarzekac ;) Chyba, ze ma sie interes w tych 100 milionach złotych, wtedy narzeka sie, na tych, którzy narzekają, że drogo :P
5. Jesteś urzędniczką? A zastanawialas sie dlaczego w Holandii nie buduje sie elektrowni węglowych? Dlaczego Teksas słynie z pól roponośnych, a nie z uprawy marchewek? Jak odpowiesz sobie na te pytania, to moze zrozumiesz dlaczego amerykanie i holendrzy sa od nas bogatsi :P
E
Elektryk
A chciałbym się zapytać co ta inwestycja komu da!
Po pierwsze primo:
1. jaka będzie cena 1 KWh( mniejsz czy wieksza od obecnej ceny?)Wg. mnie wieksza.
Po drugie primo:
2.jaki obszar jest w stanie zaopatrzyć w energię( mały czy duz ?)Wg. mnie mały. Moze pare gospodarstw i jakić mały CPN.
Czyli reasumując kolejny niewypał jak np. z dachem na stadionie narodowym?
O
Olga
1. Ale elektrownia węglowa zanieczyszcza powietrze a z tego co wiem Polska ma ograniczać emisję dwutlenku węgla, bo inaczej bedzie płacić kary duże do Unii.
2. Ponadto z takiej elektroni będzie bardzo duży wpływ z podatku do budżetu gminy, z czego skorzystają mieszkancy
3. Gmina Strawczyn dostaje duże pieniądze z lokalizacji wysypiska i zobaczcie jak się rozwija: Wszystkie wsie pieknie oświetlone, basen kryty, kręgielnia itp.
4. Czy nie można trochę otymistycznie patrzeć a nie tylko narzekać,. W narzekaniu Polacy byliby na pewno na 1 miejscu we wszystkich rankingach.
5. Zobaczcie ile elektrowni (wiatrowych) jest w Holandii a to przecież wg  wszystkich bogaty kraj. Dlaczego bogaci mogą a wy nie????
j
jasio
Z ekonomicznego punktu ten interes tak jak i wiatraki,jest całkowicie nieopłacalnyJest jeden myk czyli wysokie dopłaty ze strony skarbu państwa do takiej działalności co przenosi się na podwyżke cen energii el.Tak po Polsku to mieszkańcy gminy zapłacą zyski  dla firmy w swoich rachunkach.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia