Jedno z tych postanowień dotyczyło ograniczania terminu na złożenia reklamacji do 14 dni po zakończeniu wycieczki. Prezes UOKiK uznała, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę w wysokości ponad 3 tysięcy złotych na kielecką firmę.
Decyzja UOKiK nie jest jednak ostateczna. Przedsiębiorcy przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zgodnie z prawem, zabronione jest stosowanie postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych. Jeśli przedsiębiorcy mimo to je stosują, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 procent ubiegłorocznego przychodu. Obecnie w rejestrze zawierającym ponad 1600 niedozwolonych klauzul 449 dotyczą branży turystycznej.
UOKiK przypomina, że w razie pojawienia się problemów prawnych w związku z zawarciem umowy z organizatorem usług turystycznych, jej obsługą lub wypowiedzeniem konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów - ich adresy można znaleźć na stronie internetowej Urzędu: http://uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsumentow/rzecznicy/. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 0 800 800 008 (w godzinach 9.00-17.00, od poniedziałku do piątku). /jap./, [email protected]
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?