Według danych Konfederacji Lewiatan, w firmach rodzinnych pracuje obecnie co czwarta osoba. W województwie świętokrzyskim takich rodzinnych przedsiębiorstw jest bardzo wiele. Są to głównie małe firmy, ale mamy też przykłady dużych biznesów, na których sukces pracuje wiele osób z najbliższej rodziny. Jak prowadzić rodzinny biznes, na co zwrócić uwagę przy takiej współpracy i jak osiągać sukces mówili przedsiębiorcy na spotkaniu w Buski-Zdroju.
O swoich doświadczeniach, historii sukcesu, ale i trudnych momentach opowiadali państwo Dorota i Tomasz Tworkowie, właściciele kieleckiej spółki budowlanej Dorbud oraz państwo Zofia i Konstanty Kamionkowie, prowadzący firmę produkującą mięzdy innymi przyczepy, naczepy, wywrotki K-H Kipper z Zagnańska.
Historie dwóch różnych, ale jakże podobnych, bo zarządzanych rodzinnie, tworzonych na przestrzeni kilkudziesięciu lat przedsiębiorstw, ciągłe szukanie nowych kierunków rozwoju firm, otwartość na innowacje pokazały, jak trudna jest droga do rynkowego sukcesu. Obie firmy zaprezentowały też swoją działalność pozabiznesową, która polega na zaangażowaniu w działania na rzecz mieszkańców regionu. Dorota i Tomasz Tworkowie, założyciele fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki znani są na przykład z corocznych artystycznych wystaw urządzanych w Kielcach „Sztuka w przestrzeni publicznej”, podczas których od kilku lat oglądać można dzieła artystyczne najlepszych artystów światowego formatu. Wystarczy przypomnieć, że we wrześniu 2015 roku gościła na placu Artystów wystawa Home Sweet Home autorstwa rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.
W czasie dyskusji poświęconej wyzwaniom firm rodzinnych, w którym wzięli udział Tomasz Tworek, Dorota Tworek, ich syn Bartłomiej Tworek, prowadzący rodzinnie spółkę Dorbud oraz Konstanty Kamionka z KH Kipper, Artur Czepczyński z firmy ABC Czepczyński oraz Adam Wacławczyk z Deloitte. podzielono się swoimi doświadczeniami w zarządzaniu firmami rodzinnymi.
Tomasz Tworek zwrócił uwagę na specyfikę branży budowalnej oraz sposoby zarządzania tego typu przedsiębiorstwem. – Bardzo istotne według mnie jest wzajemne zaufanie i współpraca osób skupionych wokół firmy. Firma rodzinna daje ten komfort – mówił Dorota Tworek mówiła o zaletach rodzinnego biznesu, ale i o zagadnieniach, które utrudniają pracę z najbliższymi. Konstanty Kamionka podzielił się swoim doświadczeniem w przekazywaniu zarządzania i podkreślił znaczenie komunikacji wewnątrz firmy w poprawnym przebiegu tego procesu.
Uczestnicy spotkania firm rodzinnych zgodnie stwierdzili, że nie ma jednej ścieżki sukcesji ani uniwersalnego wzoru. Podkreślali ogromne znaczenie ciągłości w procesie przekazywania zarządzania, bo tego wymaga specyfika firm rodzinnych działających na innych fundamentach niż pozostałe podmioty.
Spotkanie rodzinnych firm zorganizował Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacja Lewiatan oraz firma Deloitte.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?