Budżetówka zostanie bez ubezpieczenia?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników  sfery budżetowej.
Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników sfery budżetowej.
Udostępnij:
Jeśli zakład budżetowy w imieniu pracowników podpisuje ubezpieczenie grupowe „na życie” powinien to robić ogłaszając przetarg. Taki jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na pracowników „budżetówki” padł strach, bo u nas nie było to przestrzegane.

Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników sfery budżetowej. Jeśli ich zakłady pracy podpisały polisy grupowe bez ogłaszania przetargów – koniecznych przy zakupie praktycznie wszystkiego w „budżetówce” – to teraz zdaniem unijnego trybunału mogą być nieważne.

 

- U nas jak w większości jednostek budżetowych ubezpieczyciel był wyłoniony bez przetargu. Polisa grupowa obejmuje około 360 pracujących w urzędzie osób – mówi Agata Wojda, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Podobny problem mają kieleccy nauczyciele. – Praktycznie każda szkoła czy przedszkole jest samodzielnym zakładem budżetowym i to dyrektorzy albo kadry szkół decydowali w jaki sposób takiego ubezpieczyciela znaleźć – wyjaśnia Mieczysław Tomala, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu kieleckiego Urzędu Miasta.

 

Orzeczenie unijnego trybunału zapadło dwa tygodnie temu. Prawnicy firm ubezpieczeniowych zastanawiają się jakie skutki będzie ono miało u nas w kraju. Zawierane bez przetargów polisy może kwestionować prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak nie będzie.

 

- Na pewno będziemy czekać na wygaśnięcie umów zawieranych bez przetargu, a przy zawieraniu kolejnych konieczne będzie zastosowanie wszelkich wymaganych w sferze budżetowej procedur. Zwykle umowy grupowych ubezpieczeń na życie zawierane są na rok, więc jest to kwestia kilkunastu miesięcy – wyjaśniono nam w burze prasowym Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.

 

Same firmy ubezpieczeniowe nie chcą jeszcze wyroku komentować. Nie wiadomo bowiem, czy w przypadku akurat takich polis na pewno będą obowiązywać przetargi takie jak przy wydawaniu publicznych pieniędzy. O ile bowiem umowę podpisuje zakład pracy – bo tylko on może negocjować warunki ubezpieczenia grupowego – o tyle składki są przecież potrącane z pensji pracowników. Nad tą kwestią w tej chwili zastanawiają się prawicy i być może wyrok będzie podważony przez organizacje skupiające ubezpieczycieli

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie