Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżetówka zostanie bez ubezpieczenia?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników  sfery budżetowej.
Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników sfery budżetowej.
Jeśli zakład budżetowy w imieniu pracowników podpisuje ubezpieczenie grupowe „na życie” powinien to robić ogłaszając przetarg. Taki jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na pracowników „budżetówki” padł strach, bo u nas nie było to przestrzegane.

Problem dotyczy przede wszystkim nauczycieli, urzędników, policji i lekarzy – wszystkich pracowników sfery budżetowej. Jeśli ich zakłady pracy podpisały polisy grupowe bez ogłaszania przetargów – koniecznych przy zakupie praktycznie wszystkiego w „budżetówce” – to teraz zdaniem unijnego trybunału mogą być nieważne.

 

- U nas jak w większości jednostek budżetowych ubezpieczyciel był wyłoniony bez przetargu. Polisa grupowa obejmuje około 360 pracujących w urzędzie osób – mówi Agata Wojda, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Podobny problem mają kieleccy nauczyciele. – Praktycznie każda szkoła czy przedszkole jest samodzielnym zakładem budżetowym i to dyrektorzy albo kadry szkół decydowali w jaki sposób takiego ubezpieczyciela znaleźć – wyjaśnia Mieczysław Tomala, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu kieleckiego Urzędu Miasta.

 

Orzeczenie unijnego trybunału zapadło dwa tygodnie temu. Prawnicy firm ubezpieczeniowych zastanawiają się jakie skutki będzie ono miało u nas w kraju. Zawierane bez przetargów polisy może kwestionować prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak nie będzie.

 

- Na pewno będziemy czekać na wygaśnięcie umów zawieranych bez przetargu, a przy zawieraniu kolejnych konieczne będzie zastosowanie wszelkich wymaganych w sferze budżetowej procedur. Zwykle umowy grupowych ubezpieczeń na życie zawierane są na rok, więc jest to kwestia kilkunastu miesięcy – wyjaśniono nam w burze prasowym Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.

 

Same firmy ubezpieczeniowe nie chcą jeszcze wyroku komentować. Nie wiadomo bowiem, czy w przypadku akurat takich polis na pewno będą obowiązywać przetargi takie jak przy wydawaniu publicznych pieniędzy. O ile bowiem umowę podpisuje zakład pracy – bo tylko on może negocjować warunki ubezpieczenia grupowego – o tyle składki są przecież potrącane z pensji pracowników. Nad tą kwestią w tej chwili zastanawiają się prawicy i być może wyrok będzie podważony przez organizacje skupiające ubezpieczycieli

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia