MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarze zamknięte, chryzantemy odczarowane. Jak Polacy wykorzystali cmentarne dekoracje? Akcja Chryzantema - cała Polska w kwiatach

JK
W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa rząd w ostatniej chwili ogłosił, że cmentarze w dniach 31.10-2.11 zostaną zamknięte. Decyzja okazała się prawdziwym ciosem dla sprzedawców kwiatów i zniczy, którzy właśnie w tym okresie mogli liczyć na jedyny sensowny zarobek w całym roku. Polacy postanowili wesprzeć tych, którzy są w potrzebie, i mimo zakazu wejścia na cmentarz zakupić dekoracje. W efekcie chryzantemy stały się ostatnio najpopularniejszą ozdobą ulic i domów. Zobaczcie zdjęcia!

Cmentarze zamknięte, chryzantemy odczarowane

W piątek 30 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w dniach 31 października - 2 listopada 2020 roku cmentarze będą zamknięte.

Decyzja została podjęta w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, która zbiera coraz większe żniwo. Rozporządzenie wydane na ostatnią chwilę okazało się jednak prawdziwym ciosem dla sprzedawców kwiatów i zniczy. W internecie pojawiły się liczne głosy wskazujące, że podobna decyzja doprowadzi do "zaorania" branży.

By do tego nie dopuścić, w mediach społecznościowych zainicjowano akcję pod hasłami #kuppanchryzanteme i #akcjachryzantema, nawołującą do zakupu cmentarnych dekoracji mimo zamkniętych nekropolii.

Równocześnie od piątkowego wieczoru trwały spontaniczne akcje odkupowania od przedsiębiorców zalegającego towaru. Do inicjatywy dołączył się także Ogólnopolski Strajk Kobiet, który pod hasłem #ChryzantemyZłociste zamieścił na Facebooku apel o symboliczne kupowanie zniczy i kwiatów w ramach strajku.

juxtapose


Jak ludzie wykorzystali zakupione kwiaty i znicze, skoro nie mogli złożyć ich na grobach? Oto Polska cała w chryzantemach:

Rząd odkupi chryzantemy

W odpowiedzi na oddolną inicjatywę Polaków także rząd postanowił wesprzeć postawionych pod ścianą sprzedawców. W sobotę 1 listopada premier poinformował, że samorządy, które zdecydują się zapłacić handlarzom za niesprzedane kwiaty, otrzymają zwrot środków. Pieniądze mają zostać pozyskane z funduszu Covidowego. We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki zadeklarował:

Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.
Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię.

Sprzedawcy zniczy i kwiatów, w związku z brakiem możliwości handlu w okresie Wszystkich Świętych, będą mogli również liczyć na bezpośrednie wsparcie. Rząd zadeklarował zwrot środków w wysokości 180 milionów złotych - w pierwszej transzy. O pomocy dla przedsiębiorców poinformowali w sobotę przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także resortu rozwoju, pracy i technologii.

Czy powyższe rozwiązania uratują branżę? Ciężko powiedzieć, dlatego i ty dołącz do #akcjachryzantema.

Akcja chryzantema

By dołączyć do akcji wystarczy zakupić kwiaty od lokalnego sprzedawcy. Pamiętaj, nie chodzi o kupowanie dekoracji w supermarkecie, lecz u drobnych przedsiębiorców, gdyż to w nich w głównej mierze uderzyła decyzja rządu. Co możesz zrobić z zakupionymi kwiatami?

  • Poczekaj, aż cmentarze będę otwarte i zanieś kwiaty na groby. Chryzantemy w doniczkach spokojnie przetrwają nawet dłuższy okres czasu.
  • Kupione chryzantemy zasadź w ogrodzie. Są one z powodzeniem uprawiane jako rośliny rabatowe.
  • Wykorzystaj chryzantemy do dekoracji domu. Cięte umieść w wazonie, doniczkowe zaś w ozdobnym koszu lub estetycznej donicy.
  • Znicze i kwiaty możesz także złożyć w dowolnym miejscu, takim jak pomnik lub miejsce pamięci.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia