Jak wynika z badań firmy Deloitte, nie zamierzamy zadłużać się, aby sfinansować zbliżające się grudniowe święta. Ale wydatki, ze względu na kryzys, będziemy kalkulować bardziej rozważnie niż w ubiegłym roku. Osiem na dziesięć badanych osób sięgnie do oszczędności, a tylko co czwarty pokryje wydatki płacąc kartą kredytową. Jedynie 5 procent zamierza zaciągnąć na ten cel kredyt w banku lub zapożyczyć się u znajomych. Raczej rzadko będziemy kupować pod wpływem impulsu.
Gdzie będziemy szukać oszczędności? Aż 81 procent osób deklaruje, że będzie kupować w tańszych sklepach. Głównie produkty mniej kosztowne - 76 procent i przecenione - 69 procent. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też w tym okresie specjalne akcje centrów handlowych. Ostatnia noc zakupów w Galerii Korona Kielce pokazała, że kupowanie w nietypowych porach, połączone z rabatami i konkursami to prawdziwy magnes, który skutecznie przyciąga klienta. W najbliższy piątek, 23 listopada, podobna akcja odbędzie się też w innym kieleckim centrum handlowym - Galerii Echo. Będzie taniej we wszystkich sklepach galerii, a dodatkowo nie zabraknie rozrywki i zabawy dla małych i dużych, które ściągną klientów do sklepów. Będzie też zlot Mikołajów, budowanie piernikowej chatki, malowanie bombek – sklepy i galerie zapewnią wyjątkowe atrakcje.
Tablet – wymarzony prezent dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma same zalety, bo łączy wiele funkcji: to komputer, notatnik, e-book i łączność telefoniczna i internetowa w jednym. Przy tym jest bardzo lekki i może działać na baterii do 10 godzin – prezentuje urządzenie firmy Apple Konrad Węgłowski, konsultant z Mediaexpert w kieleckiej Galerii Korona.
W tym roku wybierając prezent stawiamy na książki, kosmetyki i słodycze, które wyparły biżuterię i zegarki. Mimo pragmatycznego spojrzenia na świąteczne prezenty nie brakuje nam inwencji, bo tylko 13 procent Polaków chce podarować swoim najbliższym gotówkę. Inaczej niż Europejczycy, z których ponad 40 procent preferuje w czasie kryzysu ten właśnie praktyczny podarek. Coraz więcej z nas marzy o tabletach - 24 procent, wzrost o 10 procent rok do roku, oraz smartfonach - 22 procent, wzrost o 9 procent rok do roku. – Nowości technologiczne to nie tylko moda, to przede wszystkim wygoda dla użytkowników, dlatego warto na nie postawić – mówi Iwona Świderska, kierownik salonu Mediaexpert w Galerii Korona Kielce.
Na tle Europejczyków pozytywnie wyróżniają Polaków prezenty dla dzieci. Myślimy o ich rozwoju intelektualnym i edukacji, dlatego kupujemy im zabawki edukacyjne i naukowe - 30 procent, książki oraz gry i puzzle - po 24 procent badanych. W pierwszej dziesiątce pojawiły się także odzież i obuwie - 14 procent, co może wskazywać na to, że stawiamy na tak nielubiane przez najmłodszych tak zwane „pożyteczne prezenty”. – Przy okazji mikołajkowych prezentów warto pomyśleć na przykład o praktycznych zakupach do domu. Każdemu przyda się elegancki ręcznik czy szlafrok – uważa dekorator Bożena Kołodziej z salonu Eurofirany w kieleckiej Dekoradzie w Galerii Echo.
Zapytaliśmy kielczan, czy mikołajkowy prezent powinien być praktyczny czy raczej spontaniczny.
Urszula: - Sądzę, że najlepiej sprawdzi się prezent, o jakim marzymy. Ale to, czy on jest praktyczny ma także bardzo ważne znaczenie. Idealnie by było, gdyby okazał się potrzebny i bardzo nas ucieszył.
Dariusz: - Na prezent mikołajkowy nasz syn dostanie miniwieżę. Marzy o niej i na pewno będzie szczęśliwy z takiego podarunku. Taki upominek jest na pewno praktyczny, ale także spełni jego oczekiwania.
Michalina Sieklucka: - Prezent powinien być spontaniczną niespodzianką. Nie musi być drogi, ważne żeby zaskoczył, sprawił radość. Wystarczy drobiazg, bo taki najbardziej cieszy i co ważne, jest niedrogi.
Patryk Kaczmarczyk: - Studencka kieszeń nie jest zbyt zasobna w gotówkę, dlatego przy zakupie upominków liczy się dobry pomysł. Młodzi ludzie nie oczekują upominków praktycznych, lecz drobiazgów z humorem.
Top-lista prezentów mikołajkowych
zabawki edukacyjne i naukowe - 30 procent
tablet - 24 procent
książki, gry, puzzle - 24 procent
smartfon - 22 procent
odzież i obuwie -14 procent
gotówka - 13 procent
Źródło:Deloitte
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?