MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zdrożeje, a co stanieje w nowym roku?

(MS)
Paliwa wciąż mogą tanieć
Paliwa wciąż mogą tanieć freeimages.com
Po raz pierwszy od wielu lat od nowego roku nie zmienią się ceny nośników energii. Tylko nieznacznie zdrożeje prąd, prawie bez zmian pozostaje gaz ziemny. Nie zmienią się także rachunki za ogrzewanie mieszkań z ciepła sieciowego i koszt utylizacji śmieci komunalnych. Paliwa wciąż mogą tanieć, prognozują eksperci z rynku paliw.

Ceny prądu

Zgodnie z taryfami Urzędu Regulacji Energetyki, od 1 stycznia wchodzą nowe opłaty za energię elektryczną. Nowe stawki oznaczają średni wzrost płatności od około 1 do 2 złotych na miesiąc dla właścicieli gospodarstw domowych. Średnia opłata za dystrybucję w spółce PGE Dystrybucja, która obsługuje region świętokrzyski wzrośnie o około 70 groszy miesięcznie. Od 2015 roku wchodzą też nowe stawki za prąd, zależne od firm, od których go kupujemy.

Najwięcej odbiorców to klienci spółki PGE Obrót i w tym przypadku cena kilowatogodziny wzrośnie o około pół procent. W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców indywidualnych wzrosną średnio o 1,8 procent. Zmiana cen zależy też od grupy taryfowej - całodobowej, dwustrefowej i całkowitego rocznego zużycia. Podwyżkę  producenci tłumaczą tym, że co roku są zmuszani do większych zakupów energii kolorowej, czyli energii zielonej lub z kogeneracji.

Gaz prawie bez zmian

Od 1 stycznia wchodzi w życie również nowa taryfa na gaz ziemny. Dla gospodarstw domowych opłaty pozostaną prawie  takie same. Polskie Górnictwa Naftowe i Gazownictwo obniża co prawda cenę gazu wysokometanowego, który pochodzi głównie z importu, a także gazu zaazotowanego z krajowych złóż, ale rosną nieznacznie opłaty za transport i dostawę gazu. W przypadku PGNiG, które dostarcza gaz do gospodarstw domowych, opłata ta wzrośnie o 3 procent. Stanieje za to o 4 procent gaz dostarczany firmom.

Odbiorcy indywidualni mogą się tego ewentualnie spodziewać dopiero od 2016 roku. Jedynym wytłumaczeniem niezmienionych opłat za gaz dla odbiorców indywidualnych mogą być potrzeby inwestycyjne PGNiG związane na przykład z przygotowaniami do kupowania gazu w Katarze.

Ciepło i paliwa

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach w tej chwili nie planuje na przyszły rok podniesienia opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę dla mieszkańców miasta.

- W październiku nieznacznie podnieśliśmy ceny, więc póki co nie planujemy kolejnych - mówi Anna Niedzielska, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa.
W Kielcach w 2015 roku nie zmienią się też stawki utylizacji odpadów komunalnych.

Wszystkich ucieszą w nowym roku nadal spadające ceny paliw do samochodów, ale też oleju opałowego i propanu-butanu, paliw używanych również do ogrzewania mieszkań. Od ubiegłych świąt benzyny i olej staniały. W Świętokrzyskiem na koniec ubiegłego roku średnia cena benzyny 95 wynosiła 5,30 złotego za litr, a olej napędowy kosztował u nas średnio 5,38 złotego za litr. W ostatnim tygodniu grudnia bieżącego roku cena benzyny "95" wynosi 4,95 złotego, a cena oleju napędowego 4,92 złotego za litr.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia