Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część emerytur wypłacanych w październiku trafi do emerytów w innym terminie. Zmiana możliwa jest tylko "w szczególnych przypadkach"

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Osoby otrzymujące świadczenie 15. października, w tym miesiącu środki dostaną wcześniej, czyli w piątek 13. października.
Osoby otrzymujące świadczenie 15. października, w tym miesiącu środki dostaną wcześniej, czyli w piątek 13. października. 1234RF
ZUS rozpoczął wypłatę październikowych emerytur. Jednak część osób pobierających świadczenie musi liczyć się ze zmianą terminu wpłaty. Sprawdź, kiedy spodziewać się przelewu lub wizyty listonosza.

ZUS zakończył wypłatę „czternastek"

ZUS już wypłaca październikowe emerytury. Jednak seniorzy muszą pamiętać, że świadczenie może być mniejsze w porównaniu do poprzedniego miesiąca, w którym do świadczenia doliczano „czternastki". Przypomnijmy, we wrześniu do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł.

– Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka milionów osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Wszystko przebiegło sprawnie – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. – Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku – dodała.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. – Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto – wskazano.

To ostatnie dodatkowe wypłaty w tym roku. Przez kolejne miesiące, aż do marca 2024 r., seniorzy będą otrzymywać już „same emerytury".

Zmiana terminu wypłaty październikowych emerytur

W momencie przejścia na emeryturę ZUS informuje świadczeniobiorcę, kiedy będzie ten będzie otrzymywał emeryturę. Zakład wybiera jeden z siedmiu terminów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Od tej reguły są jednak odstępstwa. Jeśli termin wypłaty przypada w weekend lub w święto, wtedy pieniądze przekazywane są wcześniej. Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie w październiku.

Część osób otrzymało wypłaty już we wrześniu, ponieważ 1 października wypadał w niedzielę. Z podobnym zabiegiem spotkają się osoby, które środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miały otrzymać 15 października, który wypada w niedzielę. W tym przypadku seniorzy mogą spodziewać się wypłat w piątek 13 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Część emerytur wypłacanych w październiku trafi do emerytów w innym terminie. Zmiana możliwa jest tylko "w szczególnych przypadkach" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia