Czterogwiazdkowy hotel z nowoczesnym zapleczem powstanie w Skalbmierzu. Będzie jednym z największych takich obiektów w regionie [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Tak ma wyglądać nowy obiekt Archiwum
W ciągu 3 lat w gminie Skalbmierz, w powiecie kazimierskim powstanie czterogwiazdkowy hotel o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych ze 120 miejscami noclegowymi. Prywatny inwestor właśnie kupił działkę, na której jeszcze w tym roku rozpocznie budowę. To będzie pierwszy czterogwiazdkowy hotel w powiecie i jeden z kilkunastu w województwie. Przedsiębiorca myśli o kolejnych inwestycjach w gminie wyjątkowo przyjaznej inwestorom.

Po prawie dwóch latach starań i skompletowaniu obszernej dokumentacji, 11 lutego bieżącego roku gmina Skalbmierz sfinalizowała sprzedaż działki o powierzchni 3,29 hektara położonej za zbiornikiem retencyjno-rekreacyjnym w Skalbmierzu. Nabywcą nieruchomości wyłonionym w przetargu w połowie 2020 roku jest Monika Nowacka, która razem z mężem Michałem Nowackim wkrótce rozpocznie tu budowę ogromnego obiektu hotelowego z zapleczem konferencyjnym i bankietowym.

- Będzie to największy tego typu obiekt w powiecie kazimierskim. Działka została sprzedana inwestorowi za kwotę 357 930 złotych. Gmina sprzedała ten teren nie dla zysku ze sprzedaży, lecz wyłącznie pod kątem należytego wykorzystania tego miejsca w przyszłości i wielu korzyści, przede wszystkim ekonomicznych, wizerunkowych i turystycznych – mówi Kamil Włosowicz, wiceburmistrz Skalbmierza.

- Zdecydowaliśmy się na zakup tej działki i zaplanowaliśmy potężną inwestycję ze względu na znakomitą współpracę z włodarzami gminy, którzy są elastyczni w rozmowach, przyjaźnie nastawieni do inwestorów, w odróżnieniu od innych gmin. Trzeba mocno podkreślić, że chociaż chcieliśmy w zainwestować w wielu innych gminach, to najbardziej korzystne rozmowy odbywały się w Skalbmierzu, który chce dbać o rozwój miasta, i czerpać z tego zyski w przyszłości. Po to kupiliśmy teren o powierzchni ponad 3,29 ha, żeby w przyszłości zrealizować kolejne plany. Chcemy wybudować tu kryty basen,SPA i tym samym podnieść kategorię obiektu.

Na razie wybudujemy hotel z zapleczem, ale nie będziemy mieli dostępu do zbiornika ani plaży, ale jeśli gmina wydzierżawi nam ten teren - zagospodarujemy go – mówi Michał Nowacki- inwestor.

Jak jest historia tego miejsca? - Działka za zbiornikiem zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Skalbmierz miała pełnić rolę zaplecza turystycznego przy zbiorniku i plaży. W praktyce oznaczało to, że teren mógł być wykorzystany na przykład jako pole biwakowe. W klasyfikacji gruntów teren zapisano jako grunty rolne - łąka i grunty niesklasyfikowane, czyli nieużytki. Po wielu latach widać, że plan wykorzystania tego terenu nie powiódł się i to miejsce przez lata stało niewykorzystane i puste. A ponieważ taki stan rzeczy może utrzymywać się dalej, a gmina sama nie będzie w stanie tego terenu należycie zagospodarować, podjęto decyzję o przeznaczeniu go na inny cel i rozpoczęto żmudną procedurę zmian w studium i stworzenia dla tego miejsca planu zagospodarowania przestrzennego, który będzie zobowiązywał inwestora do realizacji inwestycji w zamierzonym i ustalonym wcześniej kształcie – opowiada Kamil Włosowicz.

- Od początku kadencji szukaliśmy pomysłu, jak wykorzystać potencjał tego miejsca. Dawniej było ono wizytówką naszej gminy, obecnie, delikatnie mówiąc, nie wygląda najlepiej, a co z tym idzie nie zachęca ani do rekreacji, ani do odwiedzania tego miejsca przez turystów i gości. Wymaga pilnej rewitalizacji. Ta, choć była planowana w kadencji 2014-2018, nie została ostatecznie zrealizowana, mimo dostępności środków unijnych na tego typu inwestycje. Ostatecznie od drugiego etapu rewitalizacji odstąpiono. Między innymi z tego rozdania unijnych pieniędzy chociażby w Kazimierzy Wielkiej realizowane są obecnie inwestycje rewitalizacyjne.

Nie ma więc na co czekać, bo nowe rozdanie unijnych pieniędzy dopiero przed nami. W 2019 roku gminie Skalbmierz udało się pozyskać i rozpocząć długie rozmowy z inwestorem zainteresowanym zainwestowaniem w działkę. Przystąpiliśmy do współpracy z panią Moniką Nowacką, właścicielką jednego z domów weselnych w i jak się okazało, niedawno udało się sfinalizować transakcję sprzedaży działki, na której powstanie wspaniały obiekt – mówi Kamil Włosowicz.

Zgodnie z zamysłem inwestora, ma tu powstać czterogwiazdkowy hotel na 120 łóżek, z salami konferencyjnymi i zabudową pod organizację imprez okolicznościowych. Będzie to największy tego typu obiekt w powiecie kazimierskim. Działka została sprzedana inwestorowi w drugim przetargu ustnym nieograniczonym w połowie 2020 roku za kwotę 357 930 złotych. Ale perspektywa budowy hotelu z nowoczesnym zapleczem to tylko część planów gminy dotyczących tego terenu.

- Działamy tu dwutorowo. Po pierwsze, w planach jest zagospodarowanie około 3-hektarowej działki za zbiornikiem, po drugie zadbanie o modernizację plaży i całego terenu wokół zalewu. Od samego początku funkcjonowania zbiornika, gmina dzierżawiła ten teren prywatnym przedsiębiorcom, prowadzącym w tym miejscu różne formy działalności gospodarczej, w tym w szczególności na rzecz rekreacji. Umowa z dotychczasowym dzierżawcą tego terenu została rozwiązana po wielu latach w 2019 roku, ponieważ nie był on zainteresowany dalszą współpracą. Kolejny sezon letni 2020 skomplikowała sytuacja epidemiczna i gmina nie organizowała kąpieliska. Przez ostatnie lata nikt nie był również zainteresowany dzierżawą tego miejsca, nie widząc zapewne szansy na to, że biznes w tym może być opłacalny. Przez lata do urzędu nie zapukał również żaden inwestor zainteresowany wykorzystaniem potencjału turystycznego tego miejsca – mówi Kamil Włosowicz.

Drugi tor wspólnych rozmów z inwestorem zakłada współpracę przy zagospodarowaniu terenu przy samym zbiorniku, który dalej pozostaje własnością gminy, a który wzorem poprzednich lat gmina chce wydzierżawić. To również bardzo duża korzyść dla gminy.
- Wizerunek samej plaży i zbiornika będzie zarówno ważny dla inwestora, jak i dla gminy, toteż działania pielęgnacyjne i porządkowe w tym zakresie mogą w przyszłości przynieść same korzyści dla naszych mieszkańców i wszystkich odwiedzających to wyjątkowe miejsce, którzy będą mieli dalej nieograniczony dostęp do plaży i ścieżki prowadzącej wokół skalbmierskiego zbiornika – wyjaśnia wiceburmistrz Włosowicz.

Obecnie trwa uzyskiwanie przez inwestora niezbędnych pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia budowy, ale na działce już rozpoczęły się prace przygotowawcze. Polegają między innymi na utwardzeniu podłoża, na którym obiekt stanie i wytyczeniu nowej drogi, która będzie prowadzić do obiektu. Wykorzystany w tym celu zostanie nowy ślad drogi, w części przebiegający przez teren obecnego parkingu, który przez zdecydowanie większą część roku stoi pusty. Faktyczne prace budowlane mają się rozpocząć w tym roku i potrwają około trzech lat.

- Liczymy, że budowa budynku, a także zagospodarowanie terenu wokół niego poprawią estetykę całego skalbmierskiego zalewu, zachęcając do odwiedzania tego miejsca. Hotel na terenie gminy to również korzyści wynikające z opłat lokalnych, a przede wszystkim nowe miejsca pracy. Inwestor przewiduje, że zatrudnienie w obiekcie w różnym charakterze może znaleźć około 80 osób. Inwestor planuje w kolejnych latach dalszą rozbudowę obiektu pod kątem usług turystycznych przy uwzględnieniu zapisów tworzonego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi wiceburmistrz Włosowicz .

W województwie świętokrzyskim obecnie jest 13 hoteli czterogwiazdkowych i jeden pięciogwiazdkowy.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Czterogwiazdkowy hotel z nowoczesnym zapleczem powstanie w Skalbmierzu. Będzie jednym z największych takich obiektów w regionie [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kielczanin

Bardzo ładny budynek! Wreszcie coś stylowego, a nie jak te pozostałe modernistyczne maszkarony, które się teraz buduje. Jak tylko ten Hotel powstanie to postaram się odwiedzić to miejsce.

Dodaj ogłoszenie