MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ostrowieckie Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych zostanie sprzedane?

/sla/
Udziały w przedsiębiorstwie miałyby być zbyte w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
Udziały w przedsiębiorstwie miałyby być zbyte w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
Prezydent Ostrowca chce sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Propozycję będzie rozpatrywać Rada Miasta na najbliższej sesji, w czwartek.

Radnym przedstawiony został projekt uchwały, zakładający zbycie wszystkich udziałów gminy Ostrowiec, która jest jedynym właścicielem Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

 

W uzasadnieniu napisano, że zakres działalności MPRD pozostaje poza sferą zakresu działania i zadań własnych gminy polegających na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty.

 

„Zasadnym jest ponowne podjęcie procesu prywatyzacji Spółki. Brak jest bowiem uzasadnienia do dalszego posiadania udziałów w tej Spółce, tym bardziej, że analiza sytuacji Spółki wskazuje na konieczność znacznego jej dokapitalizowania w celu zapewnienia w obecnej sytuacji gospodarczej konkurencyjnego uczestnictwa Spółki na rynku przedsiębiorców o podobnym profilu działalności. Działania te mógłby poczynić ewentualny inwestor. Intencję prywatyzacji stanowi również potrzeba utrzymania miejsc pracy załogi Spółki i stworzenie perspektyw jej rozwoju jako Spółki o charakterze wyłącznie rynkowym"- czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 

Udziały w przedsiębiorstwie miałyby być zbyte w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Prawo do nieodpłatnego nabycia 15 procent akcji mieliby uprawnieni pracownicy MPRD.

 

Według nieoficjalnych informacji, spółka zamknęła ubiegły rok stratą w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za kilka dni ma się odbyć spotkanie z załogą.

Podobną próbę sprywatyzowania MPRD podjął, po 10 lat jego funkcjonowania, w 2003 roku, ówczesny prezydent miasta Jan Szostak, jednak pomysł został wtedy oprotestowany przez radnych i pracowników. Nie powiodły się też prawie dwuletnie poszukiwania inwestora strategicznego. Spółka pozostała własnością gminy, co nie stanowiło już problemu, gdyż rozpoczęła się koniunktura na roboty budowlane. Także w 2005 roku prezesem MPRD został Robert Mroczkowski, który pełni tę funkcję do dziś.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia