Dla bezpieczeństwa państwa

Redakcja
Skarżyska spółka Mesko ma za sobą ponad 90 lat najlepszych tradycji.
Skarżyska spółka Mesko ma za sobą ponad 90 lat najlepszych tradycji. Mesko
Udostępnij:
Diament Świętokrzyski 2015. Dla Mesko S.A., światowej klasy producenta amunicji i rakiet.

Historia firmy rozpoczęła się ponad 90 lat temu, kiedy to  w roku 1924 miała swój początek jako Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Do II wojny światowej zakład był jedną z największych fabryk zbrojeniowych w tej części Europy. W czasie wojny PFA przejął koncern HASAG z siedzibą w Lipsku oraz firma Roechling. W latach powojennych nastąpiło poszerzenie profilu produkcyjnego. Poza produkcją wojskową rozpoczęto wytwarzanie wyrobów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku krajowego i zagranicznego. W roku 1994 przedsiębiorstwo przekształcone zostało w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, pod nazwą Zakłady Metalowe MESKO S.A. i rozpoczęło produkcję Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM. W roku 2003  zawarto umowę pomiędzy Rafael – Bumar – Mesko i MON na rozpoczęcie produkcji Przeciwpancernego Zestawu Rakietowego SPIKE-LR. Kolejnym sukcesem  było podpisanie umów offsetowych MESKO-NAMMO dotyczących amunicji 12,7 mm, jak również MESKO-SAAB dotyczących rakiety RBS15 Mk3 w roku 2006. Rok później wybudowano i otworzono Zakład Utylizacji Zbędnych Środków Bojowych, w którym utylizowana jest amunicja mało-, średnio- i wielkokalibrowa, jak również zapalniki, zapłonniki, spłonki, granaty i materiały pirotechniczne.

W roku 2009 w ramach konsolidacji Polskiego Przemysłu Obronnego powstała Grupa Amunicyjno-Rakietowa, w której MESKO  jest podmiotem wiodącym. W skład całej grupy wchodzą: Dezamet, ZCh Nitrochem, BZE Belma., Gamrat oraz byłe spółki, które zostały włączone w strukturę firmy i obecnie są oddziałami zamiejscowymi MESKO  – WSK Warszawa II, ZM Kraśnik, FPS Bolechowo i ZPS Pionki. Od roku 2015 MESKO znajduje się w składzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Spółka jest producentem światowej klasy amunicji i rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych i  największym w Polsce producentem zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa oraz uznanym dostawcą dla wojsk NATO. MESKO produkuje amunicję małokalibrową, począwszy od kalibru 5,56 mm, poprzez 7,62 mm w standardzie rosyjskim i NATO-wskim, aż po amunicję kalibru 9 mm. Oferuje również amunicję średnio-kalibrową od 12,7 mm do 35 mm, amunicję artyleryjską: 120 mm i 125 mm, oraz mające strategiczne znaczenie dla polskiej armii trzy programy rakietowe: PPK SPIKE, wyrób znajdujący się w czołówce światowych rozwiązań pod względem skuteczności i precyzji, PPZR GROM, będący jednym z najlepszych rozwiązań na świecie, oraz rakieta NLPR-70 mm, skonstruowana z przeznaczeniem na wyposażenie śmigłowców armii NATO, jak również do użycia w myśliwcach F-16. Zakład dysponuje najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych.

Marzena Smoręda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie