MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla bezpieczeństwa państwa

Skarżyska spółka Mesko ma za sobą ponad 90 lat najlepszych tradycji.
Skarżyska spółka Mesko ma za sobą ponad 90 lat najlepszych tradycji. Mesko
Diament Świętokrzyski 2015. Dla Mesko S.A., światowej klasy producenta amunicji i rakiet.

Historia firmy rozpoczęła się ponad 90 lat temu, kiedy to  w roku 1924 miała swój początek jako Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Do II wojny światowej zakład był jedną z największych fabryk zbrojeniowych w tej części Europy. W czasie wojny PFA przejął koncern HASAG z siedzibą w Lipsku oraz firma Roechling. W latach powojennych nastąpiło poszerzenie profilu produkcyjnego. Poza produkcją wojskową rozpoczęto wytwarzanie wyrobów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku krajowego i zagranicznego. W roku 1994 przedsiębiorstwo przekształcone zostało w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, pod nazwą Zakłady Metalowe MESKO S.A. i rozpoczęło produkcję Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM. W roku 2003  zawarto umowę pomiędzy Rafael – Bumar – Mesko i MON na rozpoczęcie produkcji Przeciwpancernego Zestawu Rakietowego SPIKE-LR. Kolejnym sukcesem  było podpisanie umów offsetowych MESKO-NAMMO dotyczących amunicji 12,7 mm, jak również MESKO-SAAB dotyczących rakiety RBS15 Mk3 w roku 2006. Rok później wybudowano i otworzono Zakład Utylizacji Zbędnych Środków Bojowych, w którym utylizowana jest amunicja mało-, średnio- i wielkokalibrowa, jak również zapalniki, zapłonniki, spłonki, granaty i materiały pirotechniczne.

W roku 2009 w ramach konsolidacji Polskiego Przemysłu Obronnego powstała Grupa Amunicyjno-Rakietowa, w której MESKO  jest podmiotem wiodącym. W skład całej grupy wchodzą: Dezamet, ZCh Nitrochem, BZE Belma., Gamrat oraz byłe spółki, które zostały włączone w strukturę firmy i obecnie są oddziałami zamiejscowymi MESKO  – WSK Warszawa II, ZM Kraśnik, FPS Bolechowo i ZPS Pionki. Od roku 2015 MESKO znajduje się w składzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Spółka jest producentem światowej klasy amunicji i rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych i  największym w Polsce producentem zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa oraz uznanym dostawcą dla wojsk NATO. MESKO produkuje amunicję małokalibrową, począwszy od kalibru 5,56 mm, poprzez 7,62 mm w standardzie rosyjskim i NATO-wskim, aż po amunicję kalibru 9 mm. Oferuje również amunicję średnio-kalibrową od 12,7 mm do 35 mm, amunicję artyleryjską: 120 mm i 125 mm, oraz mające strategiczne znaczenie dla polskiej armii trzy programy rakietowe: PPK SPIKE, wyrób znajdujący się w czołówce światowych rozwiązań pod względem skuteczności i precyzji, PPZR GROM, będący jednym z najlepszych rozwiązań na świecie, oraz rakieta NLPR-70 mm, skonstruowana z przeznaczeniem na wyposażenie śmigłowców armii NATO, jak również do użycia w myśliwcach F-16. Zakład dysponuje najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych.

Marzena Smoręda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia