Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dla następnych pokoleń! Kapsuła czasu wmurowana pod budowę Galerii Galardia w Starachowicach (zdjęcia)

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Wydanie Echa Dnia ze środy 20 listopada trafiło do kapsuły czasu. Do umieszczenia w kapsule czasu swoich rysunków przygotowują się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 14. Obok Agata Radlak-Piechowicz z biura prasowego Galardii.
Wydanie Echa Dnia ze środy 20 listopada trafiło do kapsuły czasu. Do umieszczenia w kapsule czasu swoich rysunków przygotowują się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 14. Obok Agata Radlak-Piechowicz z biura prasowego Galardii. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Akt erekcyjny i kapsułę czasu wmurowali w środę przedstawiciele inwestorów oraz władz Starachowic w fundament powstającej w mieście Galerii Galardia.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę galerii symbolicznie zakończyła etap prac ziemnych na budowie i rozpoczęła najważniejszą część inwestycji – budowę bryły galerii.

W środowe południe na budowie spotkali się przedstawiciele inwestora, władz samorządowych, urzędów, oraz firmy Skanska, która buduje budynek, parkingi i drogi na terenie zakupionym przez spółkę Galardia. Zebranych przywitała Agata Radlak-Piechowicz z biura prasowego Galardii. Głos zabrał wiceprezydent Sylwester Kwiecień, który przypomniał, jak długo gmina starała się sprzedać teren Łąk za targowiskiem.

Dobre miejsce na inwestycje

- Pomyślnie przeprowadziliśmy procedurę przetargową, podpisaliśmy umowę ze spółką. Potem zaczął się wyścig z czasem związany z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji. Podjęliście państwo dobrą decyzję. Starachowice to dobre miasto na inwestycje. Dzięki waszej mieszkańcy dostaną obiekt, w którym będą mogli zrobić w jednym miejscu wszystkie zakupy, iść do kina czy skorzystać z oferty rekreacyjno-sportowej – powiedział Sylwester Kwiecień.

Akt erekcyjny odczytał Grzegorz Namysłowski, prezes spółki Galardia. Następnie podpisy na kacie złożyli wiceprezydenci Starachowic Małgorzata Szlęzak i Sylwester Kwiecień, starosta Andrzej Matynia, Tim Rylance z Balmain Asset Management, jednej z firm wchodzących w skład spółki Galardia oraz Grzegorz Namysłowski. Akt erekcyjny umieszczono w specjalnej metalowej tubie, a następnie zamurowano w fundamencie budynku. W fundamencie zamurowano też wydanie Echa Dnia ze środy 20 listopada oraz rysunki dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14. Maluchy narysowały miasto swoich marzeń, a potem przyniosły je na budowę i same umieściły w metalowej skrzyni. Budowę poświęcił ksiądz Grzegorz Roszczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Łazy. Kamień węgielny symbolicznie zamurowali przedstawiciele starachowickich władz, inwestora oraz wykonawcy. Także najmłodsi uczestnicy uroczystości nie stali bezczynnie. Przedszkolaki przyniosły ze sobą plastikowe łopaty do piasku i trochę pomogły w budowie.

Galardia w liczbach

Budowa ruszyła w czerwcu 2013 roku, jej zakończenie planowane jest na jesień 2014 roku. Szacowany koszt to 25 milionów euro, czyli około 100 milionów złotych. Obiekt będzie miał 18.000 metrów kwadratowych. Największą część – 6200 metrów kwadratowych zajmie Tesco Ekstra. W galerii będzie 38 sklepów. Część najemców jest już znana. To Rossman, Media Expert, Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp, House. 1,3 tysiąca metrów kwadratowych zajmie czterosalowe kino Helios. W budynku powstaną lokale gastronomiczne oraz boisko. Obecnie wynajęte jest 65 procent powierzchni handlowej, a rozmowy z najemcami, którzy są zainteresowani wynajęciem kolejnych 20 procent powierzchni są na końcowym etapie.

Przed Galardią na klientów będzie czekać 475 miejsc parkingowych. Inwestorzy szacują, że w sklepach i punktach usługowych zatrudnienie znajdzie 450 osób. Obecnie na budowie pracuje ponad 400 osób zarządzanych przez firmę Skanska – generalnego wykonawcę budynku i otaczającej go infrastruktury.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia