MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dochody rosną, a rodziny ubożeją

Marzena SMORĘDA [email protected]
W Świętokrzyskiem dochód na osobę w rodzinie jest prawie najniższy w kraju.
W Świętokrzyskiem dochód na osobę w rodzinie jest prawie najniższy w kraju.
Jemy głównie chleb i ziemniaki, połowę wydatków w rodzinach pochłaniają koszty utrzymania mieszkania, a o rozrywce i oszczędzaniu możemy zapomnieć.

Codzienność świętokrzyskich rodzin wygląda bardzo smutno, bo dochody w gospodarstwach domowych są bardzo niskie.

Pomimo że dochód na członka rodziny od pięciu lat systematycznie rośnie, rodzinom w województwie świętokrzyskim żyje się wciąż biednie. Na mapie dochodów w Polsce nasze gospodarstwa domowe znajdują się na trzecim miejscu... ale od końca.

 

JEST BIEDNIE

 

Kwota przypadająca na osobę w ubiegłym roku wynosiła, według Urzędu Statystycznego w Kielcach 1026,36 złotych. Najlepiej powodzi się pod tym względem mieszkańcom Mazowsza. Tam każdy członek rodziny ma aż o 600 złotych więcej na miesiąc. Gorzej niż u nas jest tylko w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

 

- Statystyka pokazuje, że na każdą osobę w rodzinie przypada średnio tysiąc złotych i byłoby dobrze, żeby tak było w rzeczywistości. A prawda jest taka, że u mnie w rodzinie na osobę przypada zaledwie 500 złotych, mimo że pracujemy oboje z mężem – mówi Dorota Kułaga z Kielc. – Muszę się nieźle nagłowić i oszczędzać na wszystkim, żeby jakoś wystarczyło od pierwszego do pierwszego. Ziemniaki, kapusta, makaron to podstawowe produkty z których przygotowuję posiłki. Mięso, wędlina jest głównie dla dzieci. Jest ciężko, bo sam czynsz i media to ogromne wydatki w domowym budżecie – dodaje.

 

BUDŻET Z GŁOWĄ

Niskie dochody powodują że świętokrzyskie rodziny muszą sobie odmawiać wielu rzeczy. Pokazują to dane Urzędu Statystycznego w Kielcach, z których wynika, że wydatki są bardzo ograniczone. W 2010 roku - podobnie jak przed rokiem - najwięcej, około 30 procent dochodu, wydawaliśmy na żywność. Ale rok 2010 przyniósł spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych, głównie mleka, jogurtów, jajek owoców czy cukru. Wzrosło natomiast spożycie pieczywa i warzyw. Jemy więc to, co najtańsze.

 

Drugim dużym kosztem dla gospodarstw domowych są opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i energią. Z portfela mieszkańca regionu świętokrzyskiego na ten cel przeznacza się miesięcznie blisko 19 procent dochodu. Na inne rzeczy, typu odzież, środki czystości, lekarstwa zostaje już niewiele w portfelu. O kulturze i rozrywce trzeba w zasadzie zapomnieć.

 

- Świętokrzyskie rodziny jednak dają sobie jakoś radę, a to głównie ze względu na to, że ograniczają potrzeby i nie zadłużają się nadmiernie. To sprawia, że mając bardzo szczupły budżet, dobrze kalkulują wydatki – mówi Aleksandra Pisarska, doktor ekonomii z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia