Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 5 tys. zł dla seniora. Komu może otrzymać „dodatkową emeryturę"? Chodzi nawet o kilka tysięcy osób w kraju. ZUS wyjaśnia

OPRAC.: MB
Jak tłumaczy przedstawicielka ZUS, w Polsce Prawie 2,6 tys. osób ma więcej niż sto lat.
Jak tłumaczy przedstawicielka ZUS, w Polsce Prawie 2,6 tys. osób ma więcej niż sto lat. Paweł Dubiel/ Polska Press
Seniorzy, którzy skończą 100 lat 1 marca 2023 roku, dostaną prawie 600 zł więcej niż ci, którzy już świętowali swoje setne urodziny. Do końca lutego 2023 roku świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto, natomiast od 1 marca świadczenie to wzrasta do kwoty 5540,25 zł brutto miesięcznie, czyli będzie o 595,46 zł wyższe.

– Prawie 2600 Polaków ma więcej niż sto lat – podaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ile obecnie wynosi dodatkowa emerytura dla seniorów?

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin.

– Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4 944,79 zł brutto. Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku, począwszy od marca do lutego roku następnego. Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzić od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku, otrzymają wyższe świadczenie niż w ubiegłym roku - w kwocie 5540,25 zł brutto miesięcznie, co stanowi wzrost o 595,46 zł brutto – wyjaśniono.

– Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – tłumaczy przedstawicielka ZUS.

Komu przysługuje „dodatkowa emerytura”? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Aby otrzymać świadczenie honorowe, wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Jednocześnie podkreślono, że wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

– To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają, ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia) – czytamy w komunikacie ZUS-u.

Od kiedy wypłacane jest dodatkowe świadczenie?

Jak przypomniano, pierwsze świadczenie dla stulatkówwypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób.

Natomiast od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia