Dom z kredytem i na kredyt

Anna Niedzielska
- Zakup nieruchomości obciążonej kredytem jest możliwy - mówi Grzegorz Pędzik, doradca finansowy w Expanderze.
- Zakup nieruchomości obciążonej kredytem jest możliwy - mówi Grzegorz Pędzik, doradca finansowy w Expanderze.
Nieruchomość obciążoną zadłużeniem można bez większych problemów sprzedać, nawet jeśli kupujący też chce skorzystać z kredytu.

 

   Wiele z mieszkań zakupionych w ostatnich latach ma w księdze wieczystej wpisaną hipotekę, bo zostały sfinansowane z kredytu. Przy sprzedaży takiej nieruchomości pojawia się pytanie, w jaki sposób można się tej hipoteki pozbyć.

   Wiele osób jest zdania, że nieruchomości obciążonej kredytem nie można sprzedać, szczególnie kiedy kupujący chce sfinalizować sprawę za pomocą drugiego kredytu. Nic bardziej mylnego. Wpis nowej hipoteki może być dokonany w księdze wieczystej, kiedy stary bank zgodzi się na wykreślenie swojego zabezpieczenia. Następuje to wtedy, gdy bank odzyska swoje pieniądze. Dlatego w umowie kupna-sprzedaży muszą znaleźć się informacje, że część pieniędzy od kupującego trafi bezpośrednio do banku - na poczet spłaty kredytu. Różnica między ceną sprzedaży, a zadłużeniem zasili konto sprzedającego mieszkanie czy dom.

   **ZA ZGODĄ BANKU
**   Zadłużonego mieszkania nie można sprzedać bez wiedzy i zgody banku, w którym sprzedający spłaca kredyt. Dlatego przed podpisaniem aktu notarialnego niezbędna będzie opinia naszego banku o spłacanym kredycie. W opinii muszą znaleźć się numer konta, na jakie mają trafić pieniądze od nabywcy, kwota oraz informacja, że bank po spłacie kredytu wystawi dokumenty do wykreślenia hipoteki.

 

   Łatwo określić, jaką kwotę trzeba przelać, kiedy kredyt zaciągnięty jest w złotówkach, natomiast jeśli kredyt zaciągnięto w walucie, trzeba go będzie przeliczyć na złotówki. Sposób przeliczania kredytu oraz kurs właściwy do spłaty zobowiązania zależy od banku. Ewentualną nadwyżkę wypłaconego kredytu sprzedający odzyska od swojego banku. 

   **NABYWCA Z KREDYTEM
**   Jeśli nabywca zadłużonej nieruchomości także chce wspierać się kredytem, opinii bankowej od sprzedającego zażąda także jego bank. Sprzedający musi wtedy zadbać, żeby w opinii znalazło się oświadczenie, że zaraz po otrzymaniu środków na spłatę zadłużenia "jego” bank zgodzi się na wykreślenie hipoteki. W opinii musi znaleźć się takie oświadczenie na wypadek, gdyby sprzedający miał jeszcze inne nieuregulowane zobowiązania w tym banku. Opinia taka z reguły kosztuje od 50 do 300 zł i trzeba na nią czekać nawet do dwóch tygodni. 

   Jeśli nieruchomość z kredytem będzie sprzedawana za gotówkę, wówczas notariusz musi zadbać o to, aby w akcie wskazane zostało konto kredytowe, na które kupujący ma wpłacić pieniądze dla banku. Jeśli natomiast kupujący korzysta z kredytu, w akcie notarialnym zapisuje się, że ustalona cena nabycia zostanie przelana w dwóch częściach: pierwsza - do banku na poczet spłaty kredytu, a druga - na konto sprzedającego.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
miska
Ja mam mieszakanie za pożyczkę. Dostałam 200 tys zł i za te pieniądze kupiłam mieszkanie. Gdy go nie spłacę, pewnie zabiorą mi mieszkanie...
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie