MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty dla rolników na nowych zasadach od 2014 roku

Paulina STROJNA [email protected]
Europoseł z naszego regionu Czesław Siekierski zorganizował w Kielcach konferencję o „Wspólnej Polityce Rolnej 2014-2020”. Fot. Aleksander Piekarski
Europoseł z naszego regionu Czesław Siekierski zorganizował w Kielcach konferencję o „Wspólnej Polityce Rolnej 2014-2020”. Fot. Aleksander Piekarski
Ziemia pod pastwiska, infrastruktura ekologiczna oraz nowe wyroby lub usługi – to trzy warunki, które będą musieli spełnić rolnicy, by otrzymać pełne bezpośrednie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli tych wymogów nie spełnią, dostaną o 30 procent mniej.

W niedzielę w Kielcach poseł do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu Czesław Siekierski zorganizował konferencję na ten temat. W spotkaniu dotyczącym „Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wzięli udział między innymi: członkowie izb rolniczych, przedstawiciele agencji rolnych, urzędów i instytucji wojewódzkich, zainteresowani producenci, czy świętokrzyscy politycy.

Głównym powodem organizacji konferencji było przedstawienie 12 października przez unijnego komisarza Daciana Ciolosa zaplanowanych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku.

– Na gorąco chcemy przekazać Państwu wstępne informacje. A eksperci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentują swoje spojrzenie na politykę rolną i podzielą się doświadczeniami jak ją wdrażać. Przedstawiona będzie także specyfikacja rolnictwa świętokrzyskiego – mówił europoseł Czesław Siekierski.

Podstawą zmian w polityce rolnej obejmującej kraje Unii Europejskiej na lata 2014-2020 mają być dopłaty bezpośrednie dla rolników – nowe zasady ich przyznawania. Chodzi między innymi o spełnienie przez rolników nowych warunków w obszarze ochrony środowiska: zabezpieczenie ziemi pod pastwiska, poświęcenie siedem procent upraw na infrastrukturę ekologiczną, oraz wprowadzenie nowych, dotychczas nie wytwarzanych wyrobów, lub usług. Jeśli rolnik nie spełni tych trzech warunków to otrzyma dopłatę na poziomie 70 procent.

Komisja Europejska na lata 2014-2020 zaproponowała budżet na Wspólną Politykę Rolną w kwocie około 418 miliardów euro. Przypomnijmy, że Polska od 2007 roku do 2013 w sumie miała do dyspozycji w tym dziale 24 miliardy euro.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia