Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi miesiąc z rzędu spada bezrobocie! Czy maj będzie trzecim takim miesiącem?

/jap./, [email protected]
Bezrobocie spadało w naszym województwie już w marcu i w kwietniu. Czy teraz czas na maj?
Bezrobocie spadało w naszym województwie już w marcu i w kwietniu. Czy teraz czas na maj?
Najpierw w marcu bezrobocie w województwie świętokrzyskim spadło, co było ewenemtentm w skali kraju, a potem… jeszcze bardziej spadło w kwietniu. Czekamy i mamy nadzieję, na równie dobre dane za maj, zwłaszcza w kraju ponoć znów będzie spadek.

Ale zajmijmy się kwietniem. To był drugi miesiąc z rzędu w naszym województwie, gdy bezrobocie spadało. Możemy się bardzo cieszyć z tego wyniku, bo w Polsce, owszem liczba bezrobotnych istotnie w kwietniu malała, ale w marcu jeszcze rosła.

Spada coraz szybciej

W końcu kwietnia grupa bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa wyniosła 80 tysięcy 756 osób i była o 2854 osoby wyższa niż przed rokiem. To wiadomość smutna. Czas na weselszą. W kwietniu liczba zarejestrowanych osób bez pracy była aż o 4034 niższa niż w marcu!

W kwietniu 2009 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim ukształtowało się na poziomie 113 tysięcy 534 osób, czyli niższym o 2,6 procent niż przed rokiem.

Gdzie pracy przybyło, a gdzie ubyło?

W skali roku największy wzrost zatrudnienia odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii (o 22,5 procent), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 16,1 procent) oraz w budownictwie (o 11,0 procent). Spadek nastąpił między innymi w przetwórstwie przemysłowym (o 9,1 procent) i obsłudze rynku nieruchomości (o 4,6 procent). Spośród działów przetwórstwa przemysłowego o znaczącym udziale w zatrudnieniu liczba pracowników uległa ograniczeniu w najwyższym stopniu w produkcji maszyn i urządzeń (o 15,0 procent) oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 8,4 procent).

Na mapie świętokrzyskiego bezrobocia jak zwykle najgorzej wypada północ regionu, a najlepiej południe. Szczegóły na temat stopy bezrobocia w poszczególnych powiatach w załączniku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia