Duże kontrakty firm z Ostrowca. Powstało kolejne dzieło

Rafał SOBOŃ
Duże kontrakty firm z Ostrowca. Powstało kolejne dziełoPonad 4 metry średnicy i kilka tysięcy otworów wykonanych z ogromną precyzją. To tylko jeden z elementów docelowego urządzenia.
Duże kontrakty firm z Ostrowca. Powstało kolejne dziełoPonad 4 metry średnicy i kilka tysięcy otworów wykonanych z ogromną precyzją. To tylko jeden z elementów docelowego urządzenia. Rafał Soboń
Firmy z terenu Ostrowca skupiły wokół siebie specjalistów i walczą o kontrakty. Nie boją się podejmować trudnych wyzwań. Kolejny skomplikowany wyrób hutniczy opuści w najbliższych dniach Ostrowiec.

Okazuje się, że w ciężkich chwilach na rynku, ostrowieckie firmy są w stanie współpracować i kompleksowo realizować poważne zlecenia na terenie całego kraju.

Przez ostatnie tygodnie w halach produkcyjnych firmy Grant trwały intensywne prace nad wykonaniem wyparki kaskadowej na potrzeby Zakładów Papierniczych Stora Enso. Wyrób jest bardzo skomplikowany i tylko zakłady z odpowiednim potencjałem technicznym potrafią takie urządzenie wykonać. Dziś, w warunkach wolnorynkowych to jedyna szansa dla nich - podejmować się trudnych zadań. - Wybór firmy Grant do wykonania i montażu wyparki kaskadowej nie był przypadkowy - mówi właściciel Kowpolu Wiesław Kowal. Z firmą Grant współpracujemy od wielu lat i oceniamy tę współpracę bardzo pozytywnie, dlatego też wybrałem tę firmę do wykonanie tego skomplikowanego urządzenia.

 

Norbert Jeż, dyrektor firmy Grant

Norbert Jeż, dyrektor firmy Grant chwali sobie współpracę z ostrowieckimi firmami.

 

OSTROWIECKA MYŚL

Współautorem projektu wykonawczego wyparki i jego adaptacji, jest współpracujący z firmą Kowpol inżynier Stanisław Wieteska - główny konstruktor byłej Huty Ostrowiec. Wykonawstwo wyparki wymagało szerokiej kooperacji. - Korzystaliśmy z umiejętności innych ostrowieckich firm w tym Odlewni Ostrowiec, która wykonała odlewy żeliwne korpusów łożyskowych. Elementy przekładni wykonano w bielskim Befarcie, zaś końcową obróbkę mechaniczną wałów głównych wykonał Ponar Żywiec - wymienia Wiesław Kowal.

 

Obudowa wyparki o wadze około 50 ton wykonana została z blachy nierdzewnej sprowadzonej specjalnie z Belgii. Spawanie tego gatunku stali wymagało opracowania specjalnej technologii spawania, którą opracował Główny Spawalnik firmy Grant, Marcin Kozak. Przy spawaniu zatrudnieni zostali spawacze o najwyższych kwalifikacjach. To są pracownicy z przysłowiowej pierwszej ligi, bo nie każdy sobie z takim zadaniem poradzi podkreśla dyrektor generalny, Henryk Kamiński. Cała konstrukcja jest skomplikowana i wymaga zachowania odpowiednich parametrów oraz wysokiej  wiedzy techniczno - technologicznej. Docelowo urządzenie to ma za zadanie zagęszczenie ługu szarego w wyniku mieszania i dostarczenia gorących spalin kolektorami.

 

FACHOWCY Z KUŹNI KADR

Obiekt niewątpliwie jest precyzyjnie wykonany. Samych wykonanych otworów konstrukcyjnych jest tam parę tysięcy, a dokładność pomiędzy nimi mieści się w tolerancji 0,2 milimetrów, przy średnicy urządzenia ponad 4 metry. Firma Grant zatrudnia załogę, która takich wyzwań się nie boi - zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i zarządzających. Większość pracowników kadry inżynieryjno technicznej wywodzi się z ostrowieckiej huty, która uchodziła za kuźnię kadr. Obecnie, w warunkach wolnego rynku, ta wiedza wydaje się być bezcenna.

- Firma miała ciężki początek roku. Aby osiągać na tym trudnym rynku sukcesy wprowadziliśmy szereg strategicznych zmian. Po pierwsze podejmujemy się realizacji projektów o wysokim stopniu przetworzenia. W pozyskiwaniu tych kontraktów bardzo pomaga nam firma handlowa Kowpol - mówi prezes zarządu firmy Grant, Norbert Jeż. 

 

Obudowa wyparki waży ponad 50 ton.

Obudowa wyparki waży ponad 50 ton. Potrzebną do jej wykonania blachę nierdzewną, sprowadzono z Belgii.(fot. **Rafał Soboń)**

 

Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

W ostatnim czasie wspólnie zostały wykonane zsypy węglowe o wadze 100 ton dla Elektrociepłowni w Ostrołęce, zaś ich montaż w Elektrociepłowni w Ostrołęce wykonała również ostrowiecka firma, Hutnik Bobkiewicz i Cholewiński. Firmy wspólnie wykonały także elementy podgrzewaczy powietrza dla Elektrociepłowni w Siekierkach, chłodnicę lejniczą dla Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Warszawie.

 

- Dopinając szczegóły takich inwestycji, staramy się je lokować razem z montażem, który wykonują także pracownicy z Ostrowca. Po drugie, staramy się współpracować z firmami na lokalnym rynku zamiast z nimi konkurować. Pozwala to budować silną pozycję na rynku zarówno dla nas jak i dla naszego miasta. Po trzecie pozyskiwać kadrę inżynieryjno techniczna i pracowników produkcyjnych o najwyższych kwalifikacjach. W planach jest również rozbudowa Wydziału Konstrukcji Stalowych, by móc podwoić produkcję - dodaje Henryk Kamiński.

 

W wyniku wprowadzonych zmian firma Grant od drugiego kwartału zaczęła generować dodatnie wyniki na sprzedaży. Potwierdza to, że w czasach kryzysu i braku koniunktury na wyroby stalowe, wybrane kierunki zmian są właściwe, a współpraca opłacalna.
 

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zet
WOW!!! To dzieło! Co fachowcy to fachowcy! Gratulacje!
b
bigger
I echo dnia tak samo z siebie żywo się interesuje chłodnicami lejniczymi.... Może napiszecie coś o sąsiednich firmach a nie ciągle o GRANT skoro to taki pro rozwojowy artykuł poraz kolejny....
p
pikaczu
O losie ale bzdury!
o
ostrowianka
ALE  OBLUDA   !   KOLESIE Z  OSTROWCA  ROBIA KASE  NA DARMOWYM  MAJATKU.  A IM  WCIAZ MALO  I  MALO  .
f
franko
ale bzdury...
f
firma
czemu nie napiszą o wyłożonych firmach przez granta - ile milionów mają huje do oddania do firm. na cudzym majątku jadą.
j
jocer
Ale co za tym idzie?
m
molo
Same kur... y i zlodzieje!
p
polo88
No  kaminski to raczej z okregowki a nie z pierwszej ligi, przeciez go hiszpany zdegradowaly.
b
były hutnik HO
W Ostrowcu jest wielu fachowców branży hutniczej,maszynowej czy mechanicznej,którzy po upadku Huty Ostrowiec nie są wykorzystywani w swym zawodzie.To ogromne marnotrastwo umiejętności i doświadczenia ludzi.Nawet Hiszpanie nie wykorzystali tych drogocennych dóbr i stosują swe bylejakie technologie,przedkładając zysk nad jakość i dobre imię firmy.Szkoda.
a
adu
Klika dobrze sie ustawiła
n
nexus
to jest konkretny przemysł tak trzymać
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie