Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w przepisach od listopada. Weszły w życie nowe zasady opieki nad seniorami, refundacji leków oraz przyznawania spadków

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od listopada dyżury w aptekach są pełnione przez 4 godziny w niedziele i święta, a także 2 godziny w porze nocnej.
Od listopada dyżury w aptekach są pełnione przez 4 godziny w niedziele i święta, a także 2 godziny w porze nocnej. prostooleh / Freepik
Nowe zasady refundacji leków, dziedziczenia czy usługi sąsiedzkie to najważniejsze zmiany, obowiązujące od 1 listopada. Oprócz tego na dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz pracownicy fizyczni. Przedstawiamy kluczowe zmiany w przepisach, które obowiązują od listopada.

Spis treści

Od 1 listopada zaczynają obowiązywać nowe przepisy, regulujące m.in. zasady refundacji leków, wydawania recept czy pracy aptek. Nowe regulacje obejmą m.in. pacjentów, seniorów czy osoby niepełnosprawne, choć na pewne udogodnienia mogą także liczyć pracownicy i spadkobiercy. Sprawdźmy, co się zmieni w najbliższym czasie.

Co się zmienia w przepisach od 1 listopada? Sprawdź w naszej GALERII.

Nowe przepisy od 1 listopada - co się zmienilo?

Nowelizacja ustawy refundacyjnej to pierwsza, a zarazem jedna z największych zmian w prawie zaplanowanych na początek listopada. Na początku warto wspomnieć o nowych regulacjach dotyczących leków OCT, czyli tych wydawanych bez recepty.

Od 1 listopada minister zdrowia zyska możliwość wydawania decyzji o objęciu takich środków refundacją, ustalając jednocześnie urzędową cenę zbytu dla środków OCT. Refundowane mogą być jednak tylko te leki, które wymagają stosowania przez okres ponad 30 dni w określonym stanie klinicznym. Ponadto ustawa rozszerzyła również uprawnienie do darmowych leków na kobiety w połogu.

Nowe przepisy zmieniają także zasady wydawania leków na receptę. Pacjenci pomimo otrzymania recepty rocznej będą mogli jednorazowo kupić ilość leku wymaganą do 120-dniowej terapii. Po upływie 3/4 czasu, na który wykupiono lek, możliwe będzie odebranie kolejnej ilości.

Ponadto ustawa łagodzi zapis „nie zmieniać” (NZ), który znajdował się na receptach. Od teraz będzie to jedynie wskazówka, a nie nakaz wydawania pacjentowi danego leku. Co ciekawe, po wejściu przepisów w życie zmienią się także regulacje dotyczące dyżurów aptek.

Do tej pory harmonogramem pracy aptek zajmowały się samorządy, bez uwzględniania możliwości finansowych czy kadrowych danych punktów. Od 1 listopada dyżury w niedziele i święta będą trwały przez 4 godziny (między godz. 10 a 18) oraz przez dwie godziny w porze nocnej (między godz. 19 a 23). Powiat będzie mógł jednak w uzasadnionych przypadkach wydłużyć wspomniane przedziały.

Pozostałe zmiany w prawie zaplanowane na 1 listopada 2023 r. znajdziesz w poniższej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże zmiany w przepisach od listopada. Weszły w życie nowe zasady opieki nad seniorami, refundacji leków oraz przyznawania spadków - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia