Emerytura będzie wyższa

Marzena ŚLUSARZ slusarz@echodnia.eu
Od 1 marca wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe i dodatki.
Od 1 marca wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe i dodatki.
Na ten dzień czekają z niecierpliwością miliony emerytów i rencistów w Polsce. Będą dostawać co miesiąc więcej pieniędzy. Świętokrzyskie na tle kraju wypadnie nie najgorzej.

Na temat waloryzacji świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2011 roku rozmawiamy z Pawłem Kaletą, zastępcą dyrektora do spraw świadczeń kieleckiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

* Panie dyrektorze, na dzień pierwszy marca czeka wielu emerytów i rencistów. Czy już wiadomo o jaki procent wzrosną ich świadczenia?

Paweł Kaleta: - Tak, wskaźnik waloryzacji został już ogłoszony w „Monitorze Polskim” i wynosi 103,1 procent.

 

* Dlaczego co roku wskaźnik ten jest w innej wysokości i jak się go wylicza?

 

- Wskaźnik waloryzacji ustalany jest przez rząd. Co roku jest inny, ponieważ zmienia się wysokość inflacji, czyli wzrost cen w gospodarstwach emeryckich, podawany przez Główny Urząd Statystyczny, oraz 20 procent wzrostu płac w przedsiębiorstwach po odjęciu inflacji. W poprzednim roku wyniósł 104,62 procent.

 

* Czy emeryci i renciści muszą składać jakieś dokumenty?

 

- Absolutnie nie. Waloryzacja dokonywana jest z urzędu i obliczana jest przez ZUS. W całym województwie świętokrzyskim podwyższone zostaną emerytury i renty, które pobiera ponad 260 tysięcy emerytów i rencistów. Na tę okoliczność dla wszystkich w marcu wyślemy stosowne pisemne decyzje.

 

* Na czym będzie polegać podwyżka, jak ją obliczyć i kto może na nią liczyć?

 

- Waloryzacji emerytur i rent dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty świadczenia oraz podstawy wymiaru emerytury lub renty w wysokości przysługującej 28 lutego 2011 roku przez wskaźnik waloryzacji. Emerytury i renty podlegają waloryzacji, jeżeli zostały przyznane z urzędu lub na wniosek zgłoszony przed 1 marca 2011 roku i prawo do tych świadczeń powstało do 28 lutego 2011 roku. Dla przykładu emerytura w wysokości 1000 złotych po 1 marca będzie wynosiła 1031 złotych.

 

* Czy przy waloryzacji zmieniają się także wysokości najniższych świadczeń i dodatków?

 

- Oczywiście od 1 marca 2011 roku wzrosną kwoty najniższych emerytur i rent, a także wszelkich dodatków, takich jak dodatek pielęgnacyjny czy dodatek za tajne nauczanie.

 

* Czy renta socjalna również ulega podwyższeniu?

 

- Tak, od 1 marca 2011 roku kwota renty socjalnej wynosi 611,67 złotego (było 593,28 złotego) i jest to 84 procent najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

* A o czym powinni pamiętać ci, którzy wniosek o emeryturę, rentę będą składać po 1 marca 2011 roku?

 

- Na pewno o tym, że waloryzacją zostaną objęci dopiero od 1 marca 2012 roku. Przy obliczaniu emerytury skorzystają bowiem z wyższego wskaźnika kwoty bazowej, która będzie wynosić 2822,66 złotych i jest wyższa od poprzedniej o ponad 105 złotych.

 

* A jak wypada Świętokrzyskie w statystyce na tle kraju?

 

- Chyba prezentujemy się całkiem przyzwoicie (średni wzrost w kraju to 54 złote - przyp. red.), bo w naszym województwie emerytury wzrosną średnio o 47 złotych, a emerytury przyznawane na zreformowanych zasadach średnio o 58 złotych.

 

* Dziękuję za rozmowę.

 

Najniższe emerytury i renty od 1 marca

728,18 złotego - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna (było 706,29 złotego)

560,13 złotego - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (było 543,29 złotego)

873,82 złotego - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa (było 847,55 złotego)

672,16 złotego - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową (było 651,95 złotego)

Wysokość dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca:

dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie 186,71 zł

dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji 280,07 zł

dodatek dla sieroty zupełnej 350,94 zł

dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego 186,71 zł

dodatek kompensacyjny 28,01 zł

świadczenie pieniężne dla żoł-nierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,36 zł do 186,71 zł

 

świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,36 zł do 186,71 zł

świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych 611,67 zł

 

 

Dotacja pomogła im w rozkręceniu lokalu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie