Firmy muszą zapłacić za szkolenie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Pracodawcy nie muszą już zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, mają jednak obowiązek wyznaczania w firmie pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy.
Pracodawcy nie muszą już zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, mają jednak obowiązek wyznaczania w firmie pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy.
Udostępnij:
Firma, która nie zatrudnia wyłącznie niepełnosprawnych lub młodocianych musi przeszkolić przynajmniej jednego pracownika w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie kosztuje od 40 do 200 złotych.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, pracodawcy nie muszą już zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, mają jednak obowiązek wyznaczania w firmie pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy.

 

Osoba taka musi ukończyć szkolenie z pierwszej pomocy. I nie wystarczy tu zwykły kurs bhp, w programie którego nie ma problematyki pomocy przedmedycznej. Firmy muszą więc skorzystać z usług instytucji lub firm oferujących tego typu kursy. W całym kraju najwięcej szkoleń z pierwszej pomocy prowadzi Polski Czerwony Krzyż.

 

Kurs elementarny trwa pięć godzin i kosztuje około 40-50 złotych. Pracownik, który w nim uczestniczy, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu ze szczegółowym wypisem zajęć.

Natomiast kurs podstawowy, 16-godzinny, trwa dwa dni i ma poszerzony program. Jego koszt to 120-200 złotych. Osoba, która go ukończy, otrzymuje zaświadczenie certyfikowane przez Europejskie Centrum Referencyjne Pierwszej Pomocy z siedzibą w Paryżu.

 

Raz uzyskane zaświadczenia nie tracą ważności. Instruktorzy pierwszej pomocy zalecają jednak ponowny udział w szkoleniu po dwóch latach.

 

Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzą także prywatne firmy. Ceny szkolenia w takich ośrodkach nie przekraczają zazwyczaj 100 złotych.

Firma przed wyborem ośrodka szkolenia powinna przede wszystkim dowiedzieć się, jak dużo zajęć praktycznych przewiduje kurs i czy nie ogranicza się on jedynie do wykładu lub projekcji filmu

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie