Zgodnie z podstawową zasadą Ordynacji podatkowej, sprawy powinny być załatwiane w formie pisemnej. Organy podatkowe mogą również zbierać niezbędne informacje np. przez przyjęcie wniesionego ustnie podania czy też przesłuchania strony, świadka lub biegłego. Powinno być to jednak odpowiednio dokumentowane na piśmie. W pewnych przypadkach pracownicy urzędów skarbowych mogą również kontaktować się z podatnikiem telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej, jeśli podatnik podał to w formularzu NIP lub w zeznaniu rocznym.
Co mówią przepisy
- Wezwanie podatnika przez telefon możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga – mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach.
- Pracownik urzędu skarbowego może kontaktować się telefonicznie z podatnikiem, jeśli wpisał on swój numer telefonu w formularzu NIP lub w zeznaniu rocznym. Urzędnik może poinformować o konieczności poprawienia błędów w zeznaniu, ale przede wszystkim przedstawi się, wyjaśni zakres korekty i zaproponuje termin wizyty w urzędzie. Nigdy jednak nie może zapytać o poufne informacje, jak: NIP, adres, wysokość dochodów czy ulgi, z których podatnik skorzystał. Takie dane są w posiadaniu urzędu i pod żadnym pozorem nie należy ujawniać ich przez telefon, bo każdy w rozmowie telefonicznej może podać się za pracownika fiskusa i poprosić o dane osobiste, takie jak np. wysokość zarobków czy numer PESEL. A stąd już prosta droga do oszustwa i nielegalnego wykorzystania naszych danych osobowych – mówi Maria Bojczuk.
Ochrona danych
Otrzymując telefon od fiskusa, należy zachować ostrożność i nie podawać osobistych danych, ponieważ nie ma żadnej pewności, że po drugiej stronie faktycznie znajduje się urzędnik skarbowy.
Urzędnik nie może przez telefon lub też w e-mailu pytać o informacje poufne, jak: NIP, adres, wysokość dochodów, miejsce zatrudnienia, sytuację osobistą. Takie dane powinny być w posiadaniu urzędu, a podatnik nie ma żadnego obowiązku ich ujawniania.
W takiej sytuacji trzeba podziękować za telefon (e-mail) i poprosić urzędnika o przesłanie do niego informacji w formie pisemnej lub też umówić się na bezpośrednią wizytę w urzędzie. Nie będzie się to wiązało z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, a może uchronić przed ewentualnymi oszustami.
Najlepiej w takim przypadku poprosić o dane rozmówcy podającego się za urzędnika i umówić się w siedzibie urzędu w celu załatwienia sprawy.
Co roku zdarzają się sytuacje, w których oszuści próbują zdobyć poufne informacje, podając się za pracowników urzędów podatkowych. Najczęściej spotykane próby to przesyłanie poczty elektronicznej z fałszywym podpisem lub też przedstawianie się w rozmowie telefonicznej, jako urzędnik organu skarbowego.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?