Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje uzbrojenie działki w 2023? Sprawdzamy różnice w poszczególnych regionach. W tych miastach jest najtaniej

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Koszty uzbrojenia działki zależą w dużej mierze od regionu i aktualnych cen produktów i usług. Sprawdzamy, gdzie w Polsce jest najtaniej.
Koszty uzbrojenia działki zależą w dużej mierze od regionu i aktualnych cen produktów i usług. Sprawdzamy, gdzie w Polsce jest najtaniej. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Koszty uzbrojenia działki budowlanej rosną z każdym rokiem. Ile zapłacisz za uzbrojenie w 2023 roku? Od czego zależy cena przyłączenia prądu, wody i gazu? Jaki jest średni koszt uzbrojenia działki w 2023 i w których miastach warto szukać oszczędności?

Spis treści

Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?

Wyposażenie działki pod wymarzony dom w wodę, prąd i kanalizację oraz przyłączenie jej do drogi to często kosztowane i długotrwałe procesy. Żeby w ogóle myśleć o otrzymaniu pozwolenia na budowę, musisz posiadać warunki techniczne podłączenia do sieci.

Prawdopodobnie już cena działki zasugeruje ci, czy jest ona uzbrojona, czy nie. Przygotuj się, że cena działki uzbrojonej będzie zdecydowanie wyższa niż nieuzbrojonej, a jej aktualny właściciel z pewnością zawyży jej cenę ze względu na wygodę, jaką przy okazji jest w stanie zaoferować nabywcy.

W 2023 roku średni koszt uzbrojenia działki budowlanej to około 200 zł/m2. Różnice w poszczególnych regionach są jednak bardzo duże. W Warszawie metr kwadratowy uzbrojenia działki może kosztować nawet 450 zł, a już w Radomiu 170 zł. Drogo jest także w nadmorskich miejscowościach oraz we Wrocławiu i Krakowie. Tutaj ceny mogą zbliżać się do 400 zł/m2. Taniej natomiast jest m.in. w Gliwicach, Kielcach czy Częstochowie.

Warto pamiętać, że koszt uzbrojenia działki w dużej mierze zależy także od odległości istniejących już instalacji od działki. Niekorzystny splot tylko kilku elementów może powodować, że koszty uzbrojenia działki wzrosną nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Prąd i gaz. Tyle zapłacisz za przyłącz

Przyłącze prądu oznacza podłączenie Twojego przyszłego domu do sieci energetycznej. Obecnie coraz częściej stawiamy na przyłącza ziemne, które nie zaburzają estetyki okolicy i są zwyczajnie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo takie przyłącze w całości należy do dostawcy energii, a więc nie musimy martwić się naprawami i konserwacją przyłącza.

Przyłącze ziemne jest jednak droższe od standardowego średnio o 30%, a jego cena może sięgać nawet 2500-3000 zł. Dla porównania napowietrzne przyłącze elektryczne zwykle nie kosztuje więcej niż 1500-1700 zł.

W przypadku przyłącza gazu poniesiemy koszt samej jego budowy, ale także projektu. Fachowiec zaprojektuje Twoją instalacje w średniej cenie 1500 zł. Cenę przyłącza ustala dostawca gazu, jednak ona także zależy od regionu, w którym znajduje się działka. PGNiG podaje natomiast, że obecnie przyłącze gazu o długości do 15 metrów kosztuje 1700-2000 zł, a powyżej tej odległości dostawca poda nam już cenę za metr, która może wynieść nawet 80 zł.

Przyłącze wodne i kanalizacyjne

Przyłączenie do kanalizacji i wodociągów może trwać dłużej niż każda z pozostałych czynności wymienionych w tym artykule. Dlaczego? Formalności jest tutaj wiele, a również prace przyłączeniowe nie są w tym wypadku najprostsze. Cena projektu jest od jakiegoś czasu stała i przeciętnie wynosi 1000 zł. Pozostałe koszty będą się różnić w zależności od długości przyłącza, warunków terenowych czy choćby aktualnych cen materiałów budowalnych. Dosyć dużym wydatkiem będą tutaj także usługi geodezyjne.

Jeszcze kilka lat temu możliwe było wykonanie przyłącza wody i kanalizacji w cenie około 200 zł/m, teraz łączne koszty oscylują już średnio w okolicach 400 zł, a nierzadko przekraczamy już kwotę 6000 zł za całość takiej inwestycji.

Co z dostępem do drogi?

Działka budowlana musi mieć dostęp do drogi. Bez tego niemożliwe są choćby prace budowlane. W tej kategorii jednak ciężko podać konkretne koszty. W wielu przypadkach konieczne może okazać się ustalenie służebności drogi czy uzyskanie zezwolenia na lokalizację zjazdu. Koszta mogą zatem zamknąć się w 100 lub przekraczać znacznie tysiąc złotych, co w dużej mierze zależne jest od rodzaju usług notarialnych, jakie trzeba dopełnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje uzbrojenie działki w 2023? Sprawdzamy różnice w poszczególnych regionach. W tych miastach jest najtaniej - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia