Nasza Loteria

Ile można zarobić zagranicą? Podajemy orientacyjne wynagrodzenia

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zarobki zagranicą są dużo wyższe niż w Polsce, ale na pracę mogą liczyć osoby z konkretnym zawodem i minimalną choćby znajmością języka
Zarobki zagranicą są dużo wyższe niż w Polsce, ale na pracę mogą liczyć osoby z konkretnym zawodem i minimalną choćby znajmością języka
Czasy „zmywaków” w Wielkiej Brytanii i zbiorów jabłek w Niemczech już się skończyły. Teraz szanse na pracę zagranicą mają przede wszystkim osoby znające języki z dobrym fachem w ręku.

- Poszukujących pracy za granicą cały czas jest wielu. Część to osoby, które wróciły do kraju i nie mogą przystosować się do warunków naszego rynku pracy. Są jednak i tacy, którzy teraz stracili zatrudnienie i pierwszy raz chcą wyjechać – mówi Leszek Skrobisz, kierownik Wydziału Pracy za Granicą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. – Czego szukają? Jeśli nie znają języka i nie mają konkretnego zawod, to chcą pracy sezonowej. Jeśli znają języki i posiadają konkretny zawód, to z powodzeniem mogą znaleźć dobrą pracę na stałe.

TRZY GRUPY

- Osoby, do nas trafiające, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to ludzie, którzy niedawno stracili pracę, druga - studenci, chcący zarobić w wakacje na naukę czy maturzyści ciekawi świata. Trzecia grupa to ludzie, jacy pracowali już wcześniej za granicą i teraz niełatwo im podjąć pracę za polską pła-ce minimalną - mówi Karolina Wilk – Kędzior z agencji pośrednictwa pracy Polskie Biuro Pracy z Kielc.

Najłatwiej znaleźć zatrudnienie osobom, które mają do 35 lat i choć trochę znają język. Ważne jest również wykształcenie, choć trafiają się też oferty dla osób bez kwalifikacji. Jak choćby teraz – pracownik szklarni w Holandii z płacą prawie 8 euro za godzinę i zakwaterowaniem.

- W przypadku takiej pracy na testach wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie o imię, zainteresowania, wykształcenie. Jeśli ktoś potrafi się dogadać, znajdzierobotę - dodaje Karolina Wilk – Kędzior.

NOWE RYNKI

Coraz mniej opłaca się jednak praca w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie z powodu kryzysu równie trudno o dobry etat co w kraju. Otwierają się za to nowe rynki i sporo jest ofert z Cypru, Holandii, Finlandii czy Francji, która zatrudnia Polaków od połowy ubiegłego roku.

- Poszukiwani sąbudowlańcy i inne zawody techniczne. Bo nasi fachowcy we Francji mają dobra opinię. Pracodawcy są zdziwieni wszechstronnością Polaków, bo gdyż budowlańcy znad Wisły murują, tynkują i kładą glazurę. Przy dobrym zespole wystarczy nawet, że język zna jedna osoba z całej wyjeżdżającej ekipy, a pozostałe uczą się go na budowie. Problem bywa jednak z tym, że wielu pracowników nie jest w stanie udokumentować doświadczenia i umiejętności, bo pracowały na czarno. Często jednak wtedy pracodawcy godzą się na okres próbny i obie strony są zadowolone.

Jeśli ktoś ma dobry fach to znajdzie dobrą pracę – stwierdza Marta Sakwa z buskiej agencji pośrednictwa pracy za granicą Polkonect.

W załączniku podajemy orientacyjne zarobki w poszczególnych krajach.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia