Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile można zarobić zagranicą? Podajemy orientacyjne wynagrodzenia

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zarobki zagranicą są dużo wyższe niż w Polsce, ale na pracę mogą liczyć osoby z konkretnym zawodem i minimalną choćby znajmością języka
Zarobki zagranicą są dużo wyższe niż w Polsce, ale na pracę mogą liczyć osoby z konkretnym zawodem i minimalną choćby znajmością języka
Czasy „zmywaków” w Wielkiej Brytanii i zbiorów jabłek w Niemczech już się skończyły. Teraz szanse na pracę zagranicą mają przede wszystkim osoby znające języki z dobrym fachem w ręku.

- Poszukujących pracy za granicą cały czas jest wielu. Część to osoby, które wróciły do kraju i nie mogą przystosować się do warunków naszego rynku pracy. Są jednak i tacy, którzy teraz stracili zatrudnienie i pierwszy raz chcą wyjechać – mówi Leszek Skrobisz, kierownik Wydziału Pracy za Granicą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. – Czego szukają? Jeśli nie znają języka i nie mają konkretnego zawod, to chcą pracy sezonowej. Jeśli znają języki i posiadają konkretny zawód, to z powodzeniem mogą znaleźć dobrą pracę na stałe.

TRZY GRUPY

- Osoby, do nas trafiające, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to ludzie, którzy niedawno stracili pracę, druga - studenci, chcący zarobić w wakacje na naukę czy maturzyści ciekawi świata. Trzecia grupa to ludzie, jacy pracowali już wcześniej za granicą i teraz niełatwo im podjąć pracę za polską pła-ce minimalną - mówi Karolina Wilk – Kędzior z agencji pośrednictwa pracy Polskie Biuro Pracy z Kielc.

Najłatwiej znaleźć zatrudnienie osobom, które mają do 35 lat i choć trochę znają język. Ważne jest również wykształcenie, choć trafiają się też oferty dla osób bez kwalifikacji. Jak choćby teraz – pracownik szklarni w Holandii z płacą prawie 8 euro za godzinę i zakwaterowaniem.

- W przypadku takiej pracy na testach wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie o imię, zainteresowania, wykształcenie. Jeśli ktoś potrafi się dogadać, znajdzierobotę - dodaje Karolina Wilk – Kędzior.

NOWE RYNKI

Coraz mniej opłaca się jednak praca w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie z powodu kryzysu równie trudno o dobry etat co w kraju. Otwierają się za to nowe rynki i sporo jest ofert z Cypru, Holandii, Finlandii czy Francji, która zatrudnia Polaków od połowy ubiegłego roku.

- Poszukiwani sąbudowlańcy i inne zawody techniczne. Bo nasi fachowcy we Francji mają dobra opinię. Pracodawcy są zdziwieni wszechstronnością Polaków, bo gdyż budowlańcy znad Wisły murują, tynkują i kładą glazurę. Przy dobrym zespole wystarczy nawet, że język zna jedna osoba z całej wyjeżdżającej ekipy, a pozostałe uczą się go na budowie. Problem bywa jednak z tym, że wielu pracowników nie jest w stanie udokumentować doświadczenia i umiejętności, bo pracowały na czarno. Często jednak wtedy pracodawcy godzą się na okres próbny i obie strony są zadowolone.

Jeśli ktoś ma dobry fach to znajdzie dobrą pracę – stwierdza Marta Sakwa z buskiej agencji pośrednictwa pracy za granicą Polkonect.

W załączniku podajemy orientacyjne zarobki w poszczególnych krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia