Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ile piwa wytwarza się w Unii Europejskiej? Lider branży jest tylko jeden. Polska również wysoko

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wśród krajów unijnych, dla których dostępne są dane, w roku ubiegłym Niemcy nadal były największym producentem piwa z 7,6 mld litrów, co odpowiada za ponad 22 proc. całkowitej produkcji UE.
Wśród krajów unijnych, dla których dostępne są dane, w roku ubiegłym Niemcy nadal były największym producentem piwa z 7,6 mld litrów, co odpowiada za ponad 22 proc. całkowitej produkcji UE. Unsplash/ Josh Olalde
Całkowita produkcja piwa, z alkoholem i bez, w Unii Europejskiej w 2022 roku wyniosła prawie 80 litrów na mieszkańca Wspólnoty. Największym producentem piwa w UE, wytwarzając 7,6 mld litrów byli Niemcy. Jedno na cztery piwa produkowane w Unii i zawierające alkohol pochodziło z RFN – poinformował Eurostat. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z produkcją na poziomie 3,9 mld litrów. Podium zamyka Polska, która wyprodukowała 3,7 mld litrów. Z kolei czołowym eksporterem piwa zawierającego alkohol była Holandia.

Spis treści

Wzrost produkcji piwa w UE

Kraje UE wyprodukowały w ubiegłym roku prawie 34,3 mld litrów piwa zawierającego alkohol oraz 1,6 mld litrów piwa, które zawierało mniej niż 0,5 proc. alkoholu lub nie miało go w ogóle. W porównaniu z 2021 rokiem produkcja piwa z alkoholem w UE wzrosła o 7 proc., wracając do poziomów sprzed pandemii Covid-19, kiedy produkcja wyniosła 34,7 mld. Jednocześnie wskazano, że w przypadku piwa bezalkoholowego, w porównaniu z 2021 rokiem nie było zmian.

– Całkowita produkcja piwa (z alkoholem i bez) w UE w 2022 roku wyniosła prawie 80 litrów na mieszkańca Wspólnoty – podano.

Wśród krajów unijnych, dla których dostępne są dane, w roku ubiegłym Niemcy nadal były największym producentem z 7,6 mld litrów, co stanowi ponad 22 proc. całkowitej produkcji UE.

Podobnie jak w poprzednich latach, dane handlowe za 2022 rok pokazują, że Holandia nadal była czołowym eksporterem piwa zawierającego alkohol, która wyeksportowała łącznie (wewnątrz i poza UE) 2,6 mld litrów piwa zawierającego alkohol, co stanowi 27 proc. całkowitego unijnego eksportu piwa. W porównaniu z 2021 rokiem Holandia odnotowała wzrost eksportu piwa o 0,7 mld litrów.

Za Holandią na liście eksporterów uplasowała się Belgia (1,6 mld litrów; 17 proc.), Niemcy (1,5 mld litrów; 16 proc.), Czechy (0,6 mld litrów; 6 proc.) i Irlandia (0,4 mld litrów; 5 proc.).

Które kraje importują najwięcej piwa?

W przypadku importu również nie nastąpiła zmiana w porównaniu z 2021 rokiem, ponieważ w roku ubiegłym Francja nadal była największym importerem piwa zawierającego alkohol, z 0,9 mld litrów, co stanowi 17 proc. całkowitego importu do UE (wewnątrz i poza UE). Innymi dużymi importerami były Włochy z ponad 0,7 mld litrów (14 proc.), Niemcy z mniej niż 0,7 mld litrów (12 proc.), Holandia z 0,6 mld litrów (11 proc.) i Hiszpania z 0,5 mld litrów (10 proc.).

Natomiast jeśli chodzi o główne kierunki eksportu piwa do krajów spoza UE, głównymi partnerami były Wielka Brytania (860 mln litrów; 21 proc. całkowitego eksportu piwa poza UE) i Stany Zjednoczone (716 mln litrów; 18 proc.), następnie Chiny (349 mln litrów; 9 proc.), Rosja (271 mln litrów; 7 proc.) i Kanada (155 mln litrów; 4 proc.).

Import piw zawierających alkohol z krajów spoza UE jest marginalny w porównaniu z importem wewnątrz UE. Importując z krajów spoza UE, kraje Wspólnoty preferowały piwo brytyjskie (290 mln litrów; 57 proc. całego importu piwa poza UE w 2022 roku) i piwo meksykańskie (99 mln litrów; 19 proc.).

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile piwa wytwarza się w Unii Europejskiej? Lider branży jest tylko jeden. Polska również wysoko - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia