Jak obliczyć, czy wystarczy ci pieniędzy na emeryturze

Marzena SMORĘDA [email protected]
Roczna luka emerytalna dla Polki lub Polaka przechodzących na emeryturę w latach 2011-2051 wynosi przeciętnie 13.600 złotych, czyli ponad 1100 złotych miesięcznie.
Roczna luka emerytalna dla Polki lub Polaka przechodzących na emeryturę w latach 2011-2051 wynosi przeciętnie 13.600 złotych, czyli ponad 1100 złotych miesięcznie.
Udostępnij:
Kalkulator emerytalny wyliczy przyszłe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Otwartych Funduszy Emerytalnych. Podpowie też, ile pieniędzy trzeba dodatkowo oszczędzać, aby na emeryturze nie zabrakło nam do pierwszego.

Trzeba wyliczyć swoją indywidualną lukę emerytalną i podjąć decyzje dotyczące dodatkowego oszczędzania. Polacy mają do dyspozycji niezbędne informacje – barierą jest niski poziom świadomości.

 

Instrukcja obsługi

 

W kalkulatorze należy wpisać stan rachunku w ZUS oraz wartość kapitału zgromadzonego na rachunku w funduszu emerytalnym (OFE). Trzeba więc sięgnąć do otrzymywanej co roku pocztą z ZUS Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS oraz do listu z OFE o wysokości zgromadzonego kapitału. Informacje dotyczące OFE można też na ogół uzyskać przez Internet od swojego funduszu.

 

Następnie należy określić wysokość osiąganych dochodów oraz zgromadzonych już dodatkowych oszczędności emerytalnych (trzeci filar). Kolejnym krokiem jest deklaracja, jaką miesięczną emeryturę dana osoba uznaje za satysfakcjonującą.

Rezultatem obliczeń jest indywidualna luka emerytalna, czyli informacja, ile dodatkowo powinniśmy zgromadzić pieniędzy, aby nasze aspiracje co do poziomu życia na emeryturze mogły być zrealizowane. Kalkulator podpowiada, jaką kwotę należy regularnie odkładać i inwestować. Systematyczne oszczędzanie przez lata nawet niewielkich kwot to podstawowy sposób dla większości z nas, by istotnie zwiększyć przyszłą emeryturę.

 

Po co to robić?

 

- Jeśli wcześnie rozpoczniemy planowanie emerytalne, będziemy mieli większy wpływ na to, kiedy zakończymy aktywność zawodową i na co będzie nas stać na emeryturze. W przeciwnym razie rzeczywistość negatywnie zaskoczy większość z nas – mówi Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA.

 

W 2010 roku Aviva, wspólnie z firmą doradczą Deloitte, oszacowała, że roczna luka emerytalna dla krajów Unii Europejskiej wynosi 1,9 biliona euro. Wskazuje, ile dodatkowych oszczędności potrzebują zgromadzić osoby zamierzające przejść na emeryturę w latach 2011-2051, aby była ona na poziomie 70 procent ostatniej pensji.

W lepszej sytuacji są osoby, które dopiero rozpoczynają pracę, bo mają więcej czasu na zgromadzenie odpowiednich oszczędności. Problem jest poważniejszy dla osób bliższych wieku emerytalnego.

Kalkulator jest dostępny na stronie http://www.aviva.pl/kalkulator

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie