Uproszczony przyspieszony tryb wypłaty odszkodowań wprowadziło już PZU, a specjalny sztab kryzysowy powołał Allianz. Więcej osób do obsługi linii telefonicznej przyjmującej zgłoszenia szkód powodziowych wprowadziłą Warta.
Jak zgłosić szkodę?
Osoby ubezpieczone na przykład w PZU, których domy zostały dotknięte przez powódź powinny przede wszystkim dą-żyć do minimalizacji strat związanych z działaniem żywiołu. W tym celu należy między innymi wypompowywać wodę z zala-nych pomieszczeń oraz osuszać i wentylować pomieszczenia. Zalane ruchomości trzeba przenieść i suszyć. W razie, gdy są one zniszczone w sposób uniemożliwiający ich wysuszenie należy je składować na zewnątrz budynku w celu umożliwienia dokonania oględzin.
PZU radzi, aby nic nie wyrzucać, nawet je-śli jest zupełnie zniszczone, bo to pozwoli lepiej oszacować rozmiar strat. Po podjęciu tych działań dzwonimy do firmy, żeby zgłosić szkodę. W przypadku osób ubezpieczonych w PZU szkodę można zgłosić, dzwoniąc na numer 801 102 102.
- Można też to zrobić przez Internet lub osobiście w do-wolnej placówce PZU. Momentem optymalnym zgłoszenia jest chwila, gdy można określić zakres szkody, czyli, stwierdzić, ile budynków i w jakim zakresie zostało zalanych. Pozwoli to na kompletne zgłoszenie strat. Zgłoszenia możemy dokonać po opadnięciu wody. PZU przypomina jednocześnie, że zgłoszenia można dokonać w każdym momencie pozyskania wiedzy o powstaniu szkody w posiadanym mieniu – informuje Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU.
PZU
Rzecznik prasowy firmy zapewnia, że oględziny dokonywane przez pracowników tego ubezpieczyciela dokonywane są w miarę możliwości technicznych, więc czasem zapewne trochę poczekamy.
Żeby jednak przyspieszyć choć część procedur PZU wprowadził uproszczoną metodę likwidacji mniejszych szkód powodziowych o wartości do 3 tysięcy złotych. W tym przypad-ku należne odszkodowanie wyliczane jest na podstawie wywia-du, bez dokonywania oględzin przez rzeczoznawcę.
Warta
Swoje procedury zgłaszania szkód również ułatwia Warta.
- Obecnie w Warcie 24+ uruchomiliśmy procedury kryzysowe, które polegają na zwiększeniu liczby osób odbierających telefony ze zgłoszeniami szkód. Jesteśmy w stanie przyjąć zgłoszenia około 7 tysięcy szkód tygodniowo, nawet do 1,5 tysiąca szkód dziennie, zwiększyliśmy liczbę rzeczoznawców na terenach zagrożonych poprzez przesunięcie ich z terenów mniej zagrożonych, umożliwiliśmy przyjmowania zgłoszeń szkód przez rzeczoznawców na miejscu w zalanych powiatach, uprościliśmy także procedury likwidacyjne dla szkód zgłaszanych z zalanych terenów. Wreszcie istniej także możliwość udzielania szybkich wypłat w trybie zaliczki – mówi Izabela Tworzyło z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami firmy Warta.
Również i Alliainz Polska powiększył znacznie zespół rze-czoznawców majątkowych na południu Polski oraz wprowadził procedury upraszczające wypłatę świadczenia ubezpieczonym klientom. W najbliższych dniach będziemy na bieżąco informo-wać o tym, jakie kwoty dostaną poszkodowani, i jak wysokość odszkodowania będą naliczać ubezpieczyciele.
Szkody powodziowe można zgłaszać telefonicznie
Aviva (d. Commercial Union) - 801 888 444 lub 22 557 44 44
PZU - 801 102 102
Warta - 801 311 311
Compensa - 0801 120 000
Concordia 61 858 48 08
HDI - 48 384 50 00
Allainz Polska - 801 10 20 30 lub 22 567 12 02
Generali - 801 343 343 lub 22 543 0 543
Uniqa 801 597 597 lub 42 66 66 500
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?