Jak przekuć ideę w projekt? Współpraca ludzi ze świata nauki i przedsiębiorców to konieczność

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Jak wdrożyć polskie innowacje? Zdaniem dr inż. Jakuba Jasiczaka, mamy już ambitnych naukowców i firmy czekające na przełomowe rozwiązania. Teraz trzeba umożliwić imwspółpracę i transfer technologii. W jaki sposób nasz kraj może do tego doprowadzić? Poznajmy opinię eksperta w tej sprawie.

Woda, wodór i węgiel jako przyszłość technologii

- Przez ostatnie miesiące Bankowi Gospodarstwa Krajowego udało się zrobić dużo dobrego dla promocji idei woda, wodór i węgiel. Pokazano, że to ważne kierunki, a innowacje w tych obszarach są szansą dla rozwoju cywilizacyjnego, ale także jedynym sposobem na poradzenie sobie z kryzysem klimatycznym. Dzisiaj musimy przełożyć szczytną ideę, jaką jest prowadzenie badań w zakresie 3W, na konkretne projekty rozwojowe – twierdzi dr inż. Jakub Jasiczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Jego zdaniem, naukowcy wraz z biznesem muszą wytypować technologie 3W, które są realne i dzięki którym możemy zaistnieć na rynku globalnym. Konieczna jest tu współpraca świata nauki z przedsiębiorcami, ale również NGO'sami i administracją.

- Mamy bardzo ambitnych naukowców, ludzi przedsiębiorczych i firmy chcące tworzyć przełomowe rozwiązania. Jesteśmy na to gotowi. Potrzebne jest zaufanie, by razem tworzyć innowacje. By duża grupa firm zamawiała w polskiej nauce konkretne rozwiązania, które wdraża u siebie, a następnie eksportuje - dodaje dr inż. Jakub Jasiczak.

Według Jasiczaka, świat nauki wymyślił już konkretne rozwiązania, których efekt - po wdrożeniu – mógłby być widoczny za 2-3 lata.

Tak może wyglądać technologia przyszłości

27-28 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja Kongresu 3W. Wydarzenie promowało ideę, którą wypracował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), by w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

Przez dwa dni organizowano spotkania, debaty i warsztaty. Głównym celem było spotkanie świata nauki, administracji i biznesu. Zdaniem organizatorów Kongresu 3W konieczna jest współpraca i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, by najpierw wypracować innowacyjne rozwiązania – czym zajmuje się świat nauki – a następnie wdrożyć je do polskich przedsiębiorstw osiągając tym samym przewagę technologiczną. Hubem, który umożliwić ma transfer technologii jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji powołane w oparciu o ideę 3W przez Bank Gospodarstwa Krajowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak przekuć ideę w projekt? Współpraca ludzi ze świata nauki i przedsiębiorców to konieczność - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia