Jak skorzystać ze wsparcia dla MŚP i samorządów? Poznaj ofertę programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Materiał informacyjny PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest zaangażowana w realizację naborów z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). W ramach organizowanych przez Agencję konkursów wsparcie mogą otrzymać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego, a także ośrodki innowacji. Warto zapoznać się z obecnie ogłoszonymi naborami, a także sprawdzić te na 2024 rok.

Jakie są główne cele programu?

Głównym celem programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju. Ogólny budżet FEPW wynosi 2,65 mld euro, z czego w ramach oferty PARP ponad 1,39 mld euro.

Program ma na celu utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Ponadto ma wspierać innowacyjność przedsiębiorstw, zwiększać atrakcyjność miast, zwiększać dostępność transportową Polski Wschodniej, a także wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy dzięki turystyce.

Pula wsparcia obejmuje województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz część Mazowsza (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Zrównoważona gospodarka

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę. Wsparcie w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji – to główny cel projektu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji”. Konkurs jest otwarty dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polski Wschodniej.

Nabór skupia się na modelach biznesowych – ich opracowaniu i wdrożeniu – które nie tylko mają na celu osiągnięcie efektów środowiskowych, lecz także generują korzyści ekonomiczne, społeczne i zarządcze. Rozwiązania zgłaszane do konkursu powinny skutecznie transformować działalność przedsiębiorstw, kierując ją w stronę gospodarki opartej na obiegu zamkniętym.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy dotyczy samego opracowania modelu biznesowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ-transformacji), natomiast drugi będzie związany z jego wdrożeniem. Obecnie trwa pierwszy etap.

Maksymalna kwota dofinansowania kosztów projektu, rozliczanych w formie kwoty ryczałtowej w ramach FEPW, wynosi niemalże 83 tys. zł. Termin składania wniosków upływa 19 grudnia 2023.

Zrównoważona mobilność

Mobilność mieszkańców, kreowanie bardziej przyjaznych miast oraz redukcja emisji spalin to jedynie niektóre z korzyści płynących z rozwoju komunikacji miejskiej i infrastruktury transportowej. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej prowadzone są dwa nabory: „Zrównoważona mobilność miejska – nabór konkurencyjny” (dla miast z przedziału 50-100 tys. mieszkańców) i „Zrównoważona mobilność miejska – nabór niekonkurencyjny” (dla miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, wraz z ich obszarami podmiejskimi) skierowane do miast wojewódzkich oraz miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

W ramach powyższych naborów każdy z wniosków musi obejmować co najmniej dwa z trzech poniższych komponentów.

  1. Zakup bezemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, czyli tramwajów, trolejbusów lub autobusów z napędem elektrycznym, lub wodorowym.
  2. Budowa niezbędnej infrastruktury, np. stacji do ładowania czy paliwa wodorowego. Samorządy mogą także zbudować dworce, przystanki z informacją dla pasażerów, buspasy, linie i pętle autobusowe czy tramwajowe, sygnalizacje świetlne, chodniki oraz udogodnienia dla rowerzystów: ścieżki, stojaki, stacje napraw.
  3. Digitalizacja systemu komunikacyjnego w miastach, np. wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportowego (w czasie rzeczywistym optymalizuje komunikację, dostosowując przepustowość skrzyżowań do ruchu na drodze), system jednego biletu komunikacyjnego lub systemu parkingowego czy stworzenie stref czystego transportu w centrach miast.

„Zrównoważona mobilność miejska – nabór konkurencyjny” trwa do 12 grudnia 2023 r., a „Zrównoważona mobilność miejska – nabór niekonkurencyjny” do 18 grudnia 2025 r.

Oferta FEPW na 2024 rok

Jednym z konkursów realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, który jest planowany na początku 2024 r., jest „Zrównoważona turystyka”. W ramach działania wspierane będą kompleksowe projekty obejmujące tworzenie ponadregionalnych szlaków turystycznych o najwyższym potencjale przyciągania turystów, w szczególności związane z rozwojem tras rowerowych, infrastruktury na potrzeby turystyki kajakowej i kamperowej.

W 2024 r. planowany jest również nabór do konkursu „Wzornictwo w MŚP” z FEPW, który zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nie produktów, co w efekcie przyczyni się do poprawienia ich pozycji rynkowej. Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie.

Ponadto w ramach FEPW planowane jest ogłoszenie konkursu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” na wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji przedsiębiorstwa oraz „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” – wsparcie mające na celu zwiększenie innowacyjności procesów produkcji lub usług oraz produktywności, obejmujące przeprowadzenie diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, na podstawie której zostanie wdrożona innowacja procesowa lub produktowa.

Na pomoc w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej będą mogły liczyć także startupy. Wybrane przez PARP nowe partnerstwa – jako Platformy startowe – na początku 2024 r. rozpoczną działalność i będą pozyskiwać zgłoszenia osób fizycznych, które mają ambicję uruchomić i rozwijać własny startup w Polsce Wschodniej. W toku programu inkubacji nowopowstały podmiot (startup) korzystać będzie z darmowych usług niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem swojego pomysłu biznesowego. Po zakończeniu inkubacji najlepsze startupy uzyskają możliwość ubiegania się o bezzwrotne wsparcie PARP w wysokości do 600 tys. zł z przeznaczeniem na dalszy rozwój działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak skorzystać ze wsparcia dla MŚP i samorządów? Poznaj ofertę programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia