Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jest klimat dla biznesu w świętokrzyskich gminach? Zbadała to Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
„Staropolski monitor klimatu dla przedsiębiorców” po raz drugi zbadał poziom gotowości gmin województwa świętokrzyskiego do współpracy z biznesem.

Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach od 1990 roku realizuje swą misję wspierania przedsiębiorczości w województwie świętokrzyskim. W tym roku ponownie zwróciła się do wszystkich gmin w województwie z prośbą o wypełnienie ankiety „Staropolski monitor klimatu dla przedsiębiorców”. Zawiera ona 19 pytań, między innymi o program rozwoju przedsiębiorczości, plan zagospodarowania przestrzennego, inwestycje w infrastrukturę, podejmowanie zagadnień gospodarczych przez radę gminy oraz ułatwienia dla inwestorów i przedsiębiorców.

– Naszym zdaniem miasta i gminy, które stwarzają korzystne warunki do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, posiadają stosowne dokumenty, są otwarte na współpracę ze środowiskiem przedsiębiorców, mogą liczyć na szybszy rozwój gospodarczy oraz większe wpływy do gminnych budżetów – mówi Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. – „Staropolski monitor” może stanowić dla władz gmin syntetyczne podsumowanie własnych działań na rzecz biznesu, przydatne przy planowaniu kolejnych kroków. Jego wyniki publikujemy anonimowo, natomiast punktowo wskazujemy przykłady dobrych praktyk. Istotne dla nas jest ogólne porównanie i zmierzenie różnych form aktywności jednostek samorządu terytorialnego.

Ankietę odesłały 63 gminy (ze 102), w tym pięć miejskich (z 5), 26 miejsko-wiejskich (z 38) oraz 32 wiejskie (z 59). Z odpowiedzi wynika między innymi, że w urzędach gmin nie ma komórek organizacyjnych odpowiedzialnych wprost za realizację zadań na rzecz wspierania przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego. Zaledwie 5 procent gmin (jedna gmina miejsko-wiejska oraz dwie wiejskie) posiada miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu. W 2018 roku jedyne w 13 procent gmin (dwóch miejskich, dwóch miejsko-wiejskich oraz czterech wiejskich) plany zostały rozszerzone. Do rzadkości należy wyznaczanie lub uzbrajanie nowych terenów inwestycyjnych, nie mówiąc o inicjowaniu przez gminy inwestycji na rzecz przedsiębiorców w postaci Tylko jedna gmina w ubiegłym roku obniżyła stawki podatku lokalnego, incydentalne są przypadki stosowania ulg lub umorzeń podatków. Jedynie 8 procent gmin zadeklarowało, iż tematyka gospodarcza była w porządku obrad sesji plenarnej samorządu (dwie miejskie i trzy miejsko-wiejskie).

Dla rozwoju przedsiębiorczości istotne są wydatki na inwestycje w infrastrukturę techniczną. W badanych gminach w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą od 53,86 do 2 000,46 złotych (w gminach miejskich wynoszą od 69,56 do 905,26 zł, w gminach miejsko-wiejskich od 53,86 do 2 000,46 zł, w gminach wiejskich od 73,14 do 1 849 złotych, w miastach powiatowych od 69,56 do 1120,61 złotych). Zdecydowanie największa rozpiętość dotyczy gmin miejsko-wiejskich, jedynie w 16 procentach gmin wiejskich kwota ta przekracza 1 000 złotych, z kolei w żadnej gminie miejskiej nie przekracza 1 000 złotych.

Wszyscy oczekujemy poprawy poziomu życia. To wymaga sprzyjających warunków dla rozwoju gospodarczego, który oznacza możliwości tworzenia miejsc pracy, dochody z zatrudnienia, ożywienie rynku wewnętrznego, wyższe wpływy z podatków do budżetu gminy, a to z kolei – zaspokojenie potrzeb oświaty, kultury, służby zdrowia i innych dziedzin życia. Tworzenie klimatu dla rozwoju gospodarki stanowi wyzwanie i dla władz gmin, i dla przedsiębiorców.

Wyniki monitora edycji 2018 zostały przesłane do władz regionu, wszystkich gmin oraz do przedsiębiorców zrzeszonych w Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jaki jest klimat dla biznesu w świętokrzyskich gminach? Zbadała to Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia