Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienny trawnik

Agata KOWALCZYK [email protected]
- Jeśli szybko chcemy mieć trawnik, możemy kupić gotową darń w rolkach. Osiągniemy natychmiastowy efekt, darń jest niezawodna na terenach o dużym nachyleniu i nie ma w niej chwastów, ale jest droga - mówi Małgorzata Skowron, architekt krajobrazu.
- Jeśli szybko chcemy mieć trawnik, możemy kupić gotową darń w rolkach. Osiągniemy natychmiastowy efekt, darń jest niezawodna na terenach o dużym nachyleniu i nie ma w niej chwastów, ale jest droga - mówi Małgorzata Skowron, architekt krajobrazu.
Najlepsza pora na założenie trawnika to środek wiosny, ale można to zrobić także teraz. Musimy się jednak spieszyć, termin upływa w połowie września.

Nie każdy fragment ogrodu nadaje się na trawnik. Przed jego założeniem trzeba dokładnie przeanalizować miejsce, gdzie chcemy posiać trawę.

 

Gdzie nie zakładać?

 

W każdym ogrodzie znajdują się bardzo zacienione miej-sca, na przykład pod drzewami, rozłożystymi krzewami, przy północnej ścianie budynku. Tutaj trawnik nigdy nie będzie ładny i więcej będzie z nim kłopotów niż pożytku. Lepiej założyć go w miejscu zacienionym bluszczem pospolitym, runianką japońską, barwinkiem pospolitym.

 

Niewskazanie jest również zakładanie trawników na małych skrawkach terenu. Koszenie tych miejsc będzie bardzo niewygodne. Problem może być także z utrzymaniem murawy na zbyt stromych zboczach. Najprościej jest pielęgnować trawnik na skarpach o nachyleniu do 20 procent.

 

Przygotowanie terenu

Dla przyszłego ładnego wyglądu trawnika ważne jest od-powiednie przygotowanie terenu. Po pierwsze, należy go sta-rannie oczyścić z gruzu, kamieni, śmieci. Następnie trzeba te-ren ukształtować. Warto trawnikom nadać niewielki spadek /1-3 procent/ dla ułatwienia powierzchniowego spływu wody. Należy unikać tworzenia nieckowatych obniżeń, w których woda może się gromadzić. Gdy teren jest pofałdowany, można ukształto-wać łagodne skarpy, ale gdy spadek przekroczy 20 procent, le-piej wyprofilować tarasy utrzymywane murkami oporowymi czy palisadą.

 

Przed założeniem trawnika dobrze jest rozprowadzić insta-lację elektryczną i nawadniającą, a także wykonać odwodnienie podmokłego gruntu przy pomocy drenażu czy wybudować ścieżki, murki i schody.

 

Ziemię przekopuje się na głębokość szpadla. Jeśli grunt jest mało urodzajny, to przed przekopaniem należy rozplantować około 10-centymetrową warstwę kompostu lub dobrej ziemi ogrodniczej.

 

Kolejnym zabiegiem jest wyrównywanie powierzchni grun-tu za pomocą grabi, którymi również rozbijamy większe grudki ziemi. Następnie ubijamy teren przez kilkakrotne udeptywanie miejsca po miejscu lub wałem.

 

Tydzień przed założeniem trawnika można zasilić glebę specjalnym nawozem. Wierzchnią warstwę gleby miesza się z nim delikatnie zagrabiając, a następnie obficie podlewa.

 

Sposoby zakładania

 

Jest kilka metod zakładania trawnika. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem jest siew nasion mieszanek traw. Zanim ją kupimy, musimy zastanowić się, jak będziemy użytkować trawnik i ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację. Inną mieszankę kupujemy na trawnik rekreacyjny, inny na dywano-wy. Warto zwrócić uwagę, czy zestaw traw jest odpowiedni do naszych warunków klimatycznych, o czym producent powinien poinformować na opakowaniu. Do założenia 100 metrów kwa-dratowych trawnika potrzeba zwykle 2-3 kilogramy nasion.

 

Przed wysiewem nasion glebę spulchniamy płytko grabiami, tworząc małe bruzdy. Nasiona rozmieszczamy równomiernie, krzyżowo, to znaczy siejemy je najpierw wzdłuż, a potem w poprzek trawnika. Delikatnie mieszamy je grabiami z wierzchnią warstwą gleby lub przykrywamy cienką warstwą przesianej ziemi kompostowej /maksymalnie 2 cm/. Następnie wałujemy teren i solidnie podlewamy. Po 1-2 tygodniach trawnik powinien się zazielenić. Unikamy wówczas chodzenia po delikatnych źdźbłach. Pierwszy raz trawę kosimy, gdy osiągnie wysokość około 8 centymetrów, skracamy ją do połowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia