Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach z dodatkowym dofinansowaniem - 25,5 miliona. To najważniejsza inwestycja w regionie

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Od lewej: wicemarszałek Renata Janik, marszałek Andrzej Bętkowski, wicepremier Jarosław Gowin i prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak
Od lewej: wicemarszałek Renata Janik, marszałek Andrzej Bętkowski, wicepremier Jarosław Gowin i prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak
25,5 miliona złotych dodatkowego unijnego wsparcia otrzymał Główny Urząd Miar na realizację projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – etap I”. W poniedziałek w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii w Warszawie w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i nowy prezes Głównego Urzędu Miar, były rektor kieleckiego Uniwersytetu Jacek Semaniak podpisali porozumienie w tej sprawie. W uroczystości uczestniczyli także wiceminister i świętokrzyski poseł Anna Krupka a także rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba.

Budowa Kampusu w Kielcach jest jednym z najważniejszych i kluczowych dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych - 25,5 miliona złotych pozwoliło na zwiększenie kwoty dofinansowania do 165 milionów złotych. Ogólna wartość projektu realizowanego przez Główny Urząd Miar wraz z konsorcjantem, którym jest Politechnika Świętokrzyska, to ponad 188,8 milionów złotych.

- W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Świętokrzyskiego prowadził negocjacje z Komisją Europejską, co do zmiany zakresu rzeczowego, zwiększenia dofinansowania i odejścia od schematu pomocy publicznej. Rozmowy z Komisją zakończyły się sukcesem, co pozwoliło nam na zwiększenie dofinansowania projektu o ponad 25 milionów złotych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Wicemarszałek Renata Janik dodaje, że zgodnie z planami laboratoria Głównego Urzędu Miar mają stać się centrum polskiej metrologii i pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności i innowacyjności firm na rynku europejskim
i światowym. - Wierzę, że będzie to także koło zamachowe rozwoju regionu świętokrzyskiego, bowiem inwestycja została zapisana w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ w pierwszym celu strategicznym - Inteligentna Gospodarka i Aktywni Ludzie – mówi wicemarszałek.

Dzięki podpisanej dzisiaj nowej umowie możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na roboty budowlane. To niewątpliwie ogromny sukces, bowiem oznacza to unikniecie kolejnej długotrwałej procedury przetargowej, szybkie wyłonienie wykonawcy i przyśpieszenie działań związanych z realizacją projektu, który ma być zakończony 31 grudnia 2023 roku.

W ramach projektu przewidziano budowę u zbiegu ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach sześciu laboratoriów badawczo-pomiarowych (akustyki, ultradźwięków i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, wsparcia przemysłu) wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Strefa ta stanowić będzie zaplecze niezbędne do prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, a także posłuży do rozpowszechniania na szeroką skalę wyników takich działań poprzez dydaktykę i, otwarte bazy danych.

Powstanie również pięć sal wdrożeniowo-dydaktycznych dla około 20 osób każda oraz zaplecze administracyjne i techniczne. Powierzchnia całkowita kampusu to 13 946 metrów (w tym trzy kondygnacje nadziemne i jedna podziemna).

Kampus Głównego Urzędu Miar będzie miejscem, gdzie spotykać się będą nie tylko środowiska badawcze i naukowe, ale również przedstawiciele przemysłu oraz biznesu. W tym miejscu wspierana będzie także wynalazczość i innowacyjność oraz prowadzona działalność dydaktyczna. We współpracy z Politechniką Świętokrzyską ma stać się centrum polskiej metrologii – laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową na najwyższym poziomie, kampus zapewni także profesjonalną bazę dydaktyczną dla naukowców z kraju z zagranicy, wspierając w ten sposób wynalazczość i innowacyjność.

Laboratoria Głównego Urzędu Miar to także nowe miejsca pracy dla kadry laboratoryjnej, technicznej i naukowców, to również szansa na zatrzymanie niepokojącego zjawiska „drenażu mózgów” - odpływu z naszego regionu młodych, wykształconych ludzi.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach z dodatkowym dofinansowaniem - 25,5 miliona. To najważniejsza inwestycja w regionie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia