Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych? Ekspert wskazuje na konkretny termin

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Analitycy dość zgodnie oczekiwali 12. z rzędu podwyżki stóp procentowych podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jednak RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. - Nasuwa się pytanie, czy ten poziom stóp procentowych, który ukształtował się obecnie na poziomie 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej, będzie wystarczający do sprowadzenia inflacji do celu banku centralnego - mówi nam Grzegorz Maliszewski.

Bez 12. z rzędu podwyżki stóp procentowych

Podczas październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej przerwała cykl podwyżek stóp procentowych, pozostawiając je na niezmienionym poziomie. To pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. – Decyzja RPP była pewnym zaskoczeniem – mówi nam Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Przypomnijmy, że szybki odczyt głównego Urzędu Statystycznego wskazał na wzrost inflacji do poziomu 17,2 proc.

Ekspert podkreśla, że wzrost ten napędzany był nie tylko przez ceny energii, ale także inflację bazową, która wzrosła do nowego, historycznego poziomu – ponad 10 proc. – Rada Polityki Pieniężnej miała argumenty za tym, żeby kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych, ale i ta decyzja pokazuje, że RPP nie widzi potrzeby dalszego działania i chce zakończyć ten cykl podwyżek na obecnym poziomie – tłumaczy.

Jednocześnie Maliszewski podkreśla, że do tej pory RPP podniosła stopy procentowe o 665 punktów bazowych, a jego zdaniem skala zacieśnienia polityki monetarnej jest „bardzo silna”. – Chęć oceny skutków dotychczasowych działań nie dziwi – dodaje.

Inflacja utrzyma się na wysokim poziomie przez dłuższy czas?

– Nasuwa się pytanie, czy ten poziom stóp procentowych, który ukształtował się obecnie – 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej – będzie wystarczający do sprowadzenia inflacji do celu banku centralnego w horyzoncie działania polityki pieniężnej, czyli 3 lat – wskazuje. Przypomnijmy, cel ten wynosi 2,5 proc., a obecnie mamy 17,2 proc.

– W mojej ocenie istnieje duże ryzyko, że inflacja przy tym poziomie stóp procentowych utrzyma się na wysokich poziomach przez dłuższy czas, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę politykę fiskalną, która pozostaje ekspansywna – tłumaczy nam ekspert.

Jak wyjaśnia, rząd stymuluje popyt poprzez wypłatę programów socjalnych osłaniających społeczeństwo przed skutkami inflacji. – Działania rządu, które mają na celu osłonę społeczeństwa przed skutkami inflacji, podtrzymują ją na wyższym poziomie. Dodatkowo wprowadzenie wakacji kredytowych neutralizuje częściowo wpływ działań banku centralnego – mówi.

Maliszewski przyznaje, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie będzie podnosiła stóp procentowych, a to jest obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, to w efekcie inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonych poziomach przez dłuższy czas i opóźni moment pierwszej obniżki stóp procentowych.

Pierwsze cięcie stóp procentowych przesuwa się poza rok 2023 – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych? Ekspert wskazuje na konkretny termin - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia